Kategoriler
Apple

iWork.com: “iWork belgelerini paylaşmanın en kolay yolu”

iwork.comMerhaba,

Apple’ın iWork paketinde yer alan Keynote, Numbers ve Pages programları ile oluşturduğunuz dokümanları diğer kullanıcılar ile muhtelif formatlarda paylaşmak için en ideal yöntemlerin başında, Apple’ın ücretsiz olarak kullanıcılarına sunduğu iWork.com servisi yer alıyor. Servis 1gb gibi hatırı sayılır bir depolama alanı sunuyor. Şimdi bu servisin özelliklerine birlikte gözatalım…

Dosya Paylaşma

iWork paketinde yer alan Keynote, Numbers ve Pages programlarında, ekranda açık olan dokümanlarınızı diğer kullanıcılar ile web üzerinden paylaşmak için yapmanız gereken tek şey, Share > Share via iWork.com menüsünü kullanmak olacaktır.

Eğer sahip olduğunuz bir Apple ID’niz varsa (Mobile.Me, mac.com, iTunes Store hesaplarınızı kullanabilirsiniz), kullanıcı adınız ve şifrenizle iWork.com sistemine giriş yapabilirsiniz. Eğer daha önce edindiğiniz bir Apple ID’niz yoksa pencerede bulunan Create New Account düğmesini kullanarak ücretsiz bir Apple ID oluşturabilirsiniz.

Create New Apple ID

Kullanıcı hesabınızı oluşturduktan sonra sisteme giriş yaparken Remember this password in my keychain seçeneğini de işaretlerseniz, hesap bilgileriniz tüm iWork programları için bilgisayarınıza kayıt edilmiş olur. Böylelikle her programa ayrı ayrı Apple ID bilgilerini girme zahmetinden kurtulmuş olursunuz.

Share

Sisteme girişiniz onaylandıktan sonra ekrana paylaşmak istediğiniz doküman ile ilgili paylaşım seçenekleri ayarları gelecektir.

share options

To: Belgenin paylaşım adresinin gönderilmesini istediğiniz e-posta edresleri

Subject: Gönderilecek paylaşım bildirimi e-posta konusu

Message: Gönderilecek paylaşım bildirimi mesajının metni.

(e-postayı manuel olarak göndermek isterseniz, to, subject ve message satırlarını boş bırakabilirsiniz.)

Allow viewers to

Leave comments: Diğer kullanıcıların belgenize yorum yapılmasına izin verir.

Download the document: Belgenizin Download Options bölümünde izin verilen dosya formatlarında bilgisayarlara indirilebilmesine izin verir.

Privacy: Paylaşılan belgenin url adresini şifreleyerek, parolaya sahip olan kullanıcıların belgeye erişimine izin verir.

Privacy

Artık dokümanınız paylaşıma hazır. View Document Now düğmesi ile paylaşılan belgeyi web tarayıcınız üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

Share

Ayrıca iWork.com, e-posta adresinize paylaşımın tamamlandığına dair bir mesaj gönderecektir.

mail

Eğer e-posta ile paylaşım seçeneği kullanıldıysa, alıcılar iWork.com adresinden gelen bir e-posta ile bilgilendirileceklerdir.

invitation

E-posta üzerinde yer alan “View Document” düğmesine tıklanarak paylaşılan belge web tarayıcısında görüntülenebilir.

Dosya Görüntüleme

Paylaşıma davet ettiğiniz kullanıcılar, gönderilen e-posta içerisinde yer alan View Document düğmesine tıkladıkları zaman, belge parola korumalı ise öncelikle web tarayıcı üzerinde parola ekranı görünecektir.

password

Doğru parola girişi yapıldıktan sonra belge görüntülenebilir.

keynote sharing

Kullanıcılar belge üzerinde;

• Ekran ölçeğini ayarlayabilirler

zoom

• Yorum yapabilirler (Belge sahibinin paylaşım ayarlarında izin vermesi durumunda)

Belge üzerindeki bir metin veya hücre seçildikten sonra, üst menü çubuğunda sol başta yer alan Add a comment düğmesine basılarak belgeye yorum yapılabilir.

comment

• Belgeleri muhtelif formatlarda bilgisayarlarına indirebilirler (Belge sahibinin paylaşım ayarlarında izin vermesi durumunda)

Üst menü çubuğunda yer alan Download this document düğmesine tıklanarak belge çeşitli formatlarda bilgisayara indirilebilir.

download

iWork belge türlerine göre indirilebilir format seçenekleri:

Keynote: Keynote ’09, Keynote ’08, PDF, PowerPoint

Numbers: Numbers ’09, Numbers ’08, PDF, Excel

Pages: Pages ’09, Pages ’08, PDF, Word

Belgeleri Yönetmek

Paylaştığınız iWork dokümanlarını, iwork.com sitesine kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak görüntüleyebilir, belgelerinizi yönetebilirsiniz.

sign in

Giriş yapıldığı zaman, ana ekrana tüm paylaşılan belgelerin bir listesi gelecektir. Bu liste üzerinden istenilen belgenin önizlemesine tıklanarak ilgili belge görüntülenebilir, sağ alt köşede bulunan delete bağlantısı ile de belgeler iwork.com servisinden silinebilir.

shared documents

Paylaştığınız belgeleri internet bağlantısı olan her yerde, bir web tarayıcısı ile görüntüleyebilirsiniz. Belgelerinize yorum yapabilir, paylaşım için kişiler davet edebilirsiniz.

share

Keyifli paylaşımlar…

“iWork.com: “iWork belgelerini paylaşmanın en kolay yolu”” için bir yanıt

cok cok tesekkurler,yazilariniz harika.yilardir iWork kullaniyorum bu kadar kullanisli bir servisleri oldugunu bilmiyordum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir