Kategoriler
Adobe

Adobe Configurator ile Kişisel Panellerinizi Düzenleyin

Photoshop Magazin Panel

Photoshop CS4’de Lego gibi kişisel panellerinizi düzenlemeye ne dersiniz?

Adobe Configurator ile Photoshop CS4 üzerinde kullanılmak üzere kişisel paneller üretmek artık çok kolay. Uygulama ile oldukça basit bir şekilde araçlar, menü komutları, script’ler, action’lar ve diğer objeleri içeren kendinize has özel paneller dizayn edebilirsiniz. Bu panellerin içerisine, Flash desteği sayesinde SWF formatlı belgeleri, widget’ları, hatta video ve resimleri de ilave edebileceğinizi söylesem… Kulağa hoş geliyor öyle değil mi? Hatta bir adım daha öteye giderek, oluşturduğunuz bu kişisel panelleri diğer kullanıcılar ile de kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

Haydi panelimizi yapmaya başlayalım…

YÜKLEME

Adobe Configurator yüklemek için öncelikle Adobe AIR yazılımına ihtiyacınız bulunuyor. Eğer bilgisayarınızda Adobe AIR yüklü değilse buradan veya Creative Suite 4 yükleme dvd’sinden bu programı yükleyebilirsiniz. Adobe Configurator yazılımını da ücretsiz olarak buradan indirebilirsiniz.

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra .air uzantılı dosyayı açarak uygulamayı yüklüyoruz.

PANEL OLUŞTURMA

Yükleme işlemi başarı ile tamamlandıktan sonra uygulamayı açtığınızda karşınıza Adobe Configurator karşılama ekranı çıkacaktır.

Oldukça sade bir arayüze sahip olan Configurator’da yeni bir panel üretmek için “Create New Panel” butonuna basarak panelimizi şekillendirmeye başlıyoruz.

Açılan yeni panel safyasında hazır olarak oluşturulmuş bir panel çerçevesi göreceksiniz. Bu çerçevenin sağ alt köşesinde bulunan boyutlandırma ızgarasını kullanarak oluşturulacak panelin boyutunu manuel olarak ayarlamanız mümkün. Uygulama penceresinin sağ bölümünde bulunan Name satırına maksimum 15 karakter uzunluğunda bir panel ismi tanımlayabilirsiniz. (Panelin sağlıklı çalışması için panel isminde aksanlı veya noktalı bir harf [ö, ü, ı, ğ, ş vb.] veya özel karakterler [“, /, \, :, *, ?, ”, <, >, |] kullanmamaya özen göstermeniz gerekiyor.). Height ve width satırlarına da dilerseniz panelin en ve boy ölçülerini piksel ölçü birimi ile belirleyebilirsiniz. Örneğimizdeki panele RENK DUZENLEME ismi verildi.

Made on a Mac

Panelimize ilk olarak Tools panelindeki araçlardan bazılarını yerleştirelim. Uygulama penceresinin sol bölümünde bulunan Tools başlığını genişleterek listeden istediğimiz araçları teker teker seçiyor ve sürükle-bırak yöntemi ile panelimizin üzerine yerleştiriyoruz.

Yerleştirme işlemini tamamladıktan sonra dilerseniz istediğiniz araçları seçerek üst menü çubuğunda bulunan hizalama komutları yardımıyla pratik bir şekilde araçları hizalayabilir; ya da hizalama komutlarının en sağında bulunan “Auto Layout” butonuna basarak araçların panele otomatik olarak düzenli bir şekilde yerleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca her bir aracı tek tek seçerek uygulama ekranının sağında bulunan bilgi panelinden araç ismini değiştirebilirsiniz. Böylece fare, ilgili aracın üzerinde bekletildiğinde oluşan araç bilgi etiketi değişecektir. Yine aynı bölümde bulunan x, y satırlarını kullanarak ilgili aracın panel üzerindeki yerleşim koordinatlarının ayarlanması da mümkün.

Araçlarımız panele yerleştirildi. Şimdi sırada menü komutları var. Yine uygulama penceresinin sol bölümünde bulunan Commands başlığını genişleterek açılacak olan listeden dilediğiniz menü komutlarını sürükle-bırak yöntemi ile panele yerleştirebilirsiniz. Menü butonlarını mouse ile köşe noktalarından dilediğiniz gibi boyutlandırabilir ve hizalama komutlarını kullanarak diğer öğeler ile hizalayabilirsiniz. Bir menü komut butonunu seçerek uygulama penceresinin sol bölümünde açılacak olan Object başlığı altında, menü komut butonu ile ilgili isimlendirme, boyutlandırma ve konumlandırma işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

İsterseniz Search özelliğini kullanarak dilediğiniz seçeneği liste üzerinden arayarak bulmak yerine, eklemek istediğiniz menü komutunu Search kutusuna yazarak bulabilirsiniz. Sonrasında yapmanız gereken tek şey, arama sonuçlarından istediğiniz menü komutunu seçerek panel üzerine sürüklemek. Örneğimizde panele CMYK Color, Unsharp Mask ve Despeckle menü komutları eklendi.

Şimdi de oluşturmakta olduğumuz panele bir action ekleyelim.

Uygulama penceresinin sol bölümünde bulunan Action/Scripts başlığını genişleterek ilk seçenek olan Run Photoshop Action butonunu panelimize sürüklüyoruz. Bir önceki adımda yaptığımız gibi ister mouse ile, isterseniz, uygulama penceresinin sağ bölümünde bulunan seçeneklerden buton boyutunu ve panel üzerindeki koordinatlarını ayarlıyoruz. Caption satırına action ismini yazıyoruz. Action ve Action set satırlarına ise Photoshop’da kayıtlı bulunan action ve action set ismini birebir aynı şekilde yazıyoruz. Örnekte Photoshop’un standart action’larından Make Clip Path (Selection) uygulandı.

İsterseniz yine Action/Scripts başlığı altında bulunan Run JavaScript butonunu panel üzerine sürükleyerek, bu buton için bir JavaScript yazabilirsiniz. Run JavaScript File butonu ile de bir web alanında veya bilgisayarınızda kayıtlı bulunan bir JavaScript dosyasının tetiklenerek çalıştırılmasını sağlamanız mümkün.

Uygulama penceresinin sol bölümünde bulunan Widget başlığı altındaki seçeneklerden Simple Text ile panel üzerine bir metin yazabilirsiniz. Simple Text butonunu panel üzerine sürükleyerek yazı alanımızı oluşturuyoruz. Daha sonra uygulama penceresinin  sağ bölümünü kullanarak yazı alanımızın boyutunu, panel üzerindeki konumunu ve Text satırı ile de metnimizi düzenliyoruz.

Yine Widget başlığı altında bulunan SWF/Image Loader butonu ile panele SWF formatlı bir dosya veya bir resim ilave edebilirsiniz. Şimdi butonu panele sürükleyerek bir resim alanı oluşturalım. Daha sonra URL satırı sonunda bulunan büyüteç ikonuna tıklayarak bilgisayarımızda kayıtlı bulunan resim dosyasını seçiyoruz.

Ben pm.gif isimli resim dosyasını kullandım. Dilerseniz web sitesinde yüklü bulunan bir resim dosyasının url adresini kullanarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Widget başlığı altında bulunan Movie Player ikonu ile panel üzerine bir video bile yerleştirmeniz mümkün.

Widget başlığı altında bulunan Feature Search Widget ile de panelinize bir arama çubuğu ilave edebilirsiniz. Bu sayede kolaylıkla Photoshop programı üzerinden arama yapmanız mümkün olacaktır.

Panelimiz tamamlandı. Şimdi panelimizi Photoshop CS4 üzerinde kullanmak için kayıt süreçlerine göz atalım.

PANELİ KAYDETME

“File/Save Panel” komutu ile panelimizi gpc formatı ile kaydediyoruz. Bu belge, panelimizin tekrar düzenlenebilir Adobe Configurator belgesi olacaktır. İleride panel üzerinde yapmak isteyebileceğimiz muhtelif düzenlemeler için gpc formatlı dosyaya ihtiyacımız olabilir.

Panelimizi Photoshop CS4’e kaydetmek için ise “File/Export” panel komutunu kullanacağız. Bu komut ile panelimizi bir paket olarak Mac kullanıcıları için Applications/Adobe Photoshop CS4/Plug-ins/Panels, Windows kullanıcıları için Program Files/Adobe Photoshop CS4/Plug-ins/Panels klasörüne kaydediyoruz.

Artık panelimiz kullanıma hazır. Photoshop CS4 uygulamasını kapatarak tekrar başlattıktan sonra panelimize “Window/Extensions” menüsü altından ulaşmamız mümkün olacaktır. Şimdi panelimizi test edelim.

İlk bölümde bulunan araçlardan seçim yaparak resim üzerinde istediğimiz işlemi gerçekleştirebiliyoruz. Menü butonları ve action butonu da fonksiyonları da düzgün bir şekilde çalışıyor.

Search alanına Variations anahtar kelimesini yazınca Image/Adjustments menüsü altında bulunan Variations menüsü hemen karşımıza çıktı. Arama sonucuna tıklayarak menülerde dolaşmadan Variations penceresine rahatlıla ulaşılabiliyor.

PANELLERİ PAYLAŞMAK

Oluşturduğunuz panelleri başka kullanıcılar ile paylaşmak isterseniz şu adımları uygulayabilirsiniz:

1) Paket olarak paylaşmak:

Adobe Configurator ile oluşturduğunuz paneli “File/Export” komutunu kullanarak yeni oluşturacağınız bir klasöre kaydedebilirsiniz. Klasör içerisine .xmi uzantılı bir dosya ile Contents isimli bir klasör oluşturulacaktır. Bu paket klasörü, diğer kullanıcılar Photoshop CS4 programlarının plug-ins/panels klasörüne kopyalayarak paneli kullanabilirler.

2) Adobe Extensions Manager belgesi olarak paylaşmak:

Dilerseniz, oluşturduğunuz panelin Adobe Extensions Manager ile daha kolay yüklenerek kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem de oldukça basit. Bir önceki adımda paket olarak kaydettiğiniz klasör içerisinde blunan xmi uzantılı dosyayı açıyoruz. Dosya, CS4 paketi ile birlikte yüklenen Adobe Extensions CS4 programında açılacaktır. Karşınıza otomatik olarak çıkacak olan Save penceresinde, Adobe Extensions Manager belgesini nereye kaydedeceğinizi belirledikten sonra panelinizi mxp uzantılı kaydedebilirsiniz. Paket bir klasör göndermek yerine, mxp uzantılı tek bir belge ile panel paylaşımı yapmak daha pratik olacaktır.

OLUŞTURULMUŞ HAZIR BİR PANELİ YÜKLEMEK

Bir başkasının oluşturduğu hazır bir paneli yüklemek isterseniz bunun en pratik yolu Adobe Extensions Manager kullanmak olacaktır. Başka bir kullanıcıdan edindiğiniz panel, xmi uzantılı bir dosya ve contents klasöründen oluşuyorsa öncelikle panelleri paylaşmak bölümündeki 2. adımı uygulayarak paneli Adobe Extensions Manager formatı olan mxp’ye dönüştürmeniz gerekiyor.

Dönüştürme işlemi tamamlandıktan sonra, elinizde bulunan mxp uzantılı dosyaya çift tıklayarak Adobe Extensions Manager ile açtığınızda karşınıza, panel genişletmesi ile ilgili güvenlik uyarıları çıkacaktır. Bu uyarıları inceleyerek kabul ettikten sonra, panel genişletmesi otomatik olarak Photoshop CS4 programına yüklenecektir.

Adobe Extensions Manager kullanmanın en büyük avantajı, program klasörleri arasında dosya transferi gerçekleştirmek yerine, tek bir uygulama üzerinden tüm CS4 ailesi programlarına plug-in eklemenin, istediğimiz zaman bu plug-in’i devre dışı bırakmanın veya silmenin oldukça kolay ve tek elden kontrol edilebilir olması geliyor. Enabled sütununda bulunan onay imi ile Creative Suite ailesine ait bir programa eklediğiniz plug-in’ devre dışı bırakabilirsiniz. Eklediğiniz harici bir plug-in’i bilgisayarınızdan kaldırmak için ise, ilgili plug-in satırının sonunda bulunan Remove butonuna basmanız yeterli olacaktır.

(Photoshop Magazin Nisan 2009 sayısında yayınlanmıştır)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir