Kategoriler
Apple

MacbookPro Multi Touch Trackpad’e 4 parmak fonksiyonu ekleme

Multi Touch TrackpadYeni aluminyum MacBook’lardaki 4 parmak trackpad özelliğini önceki nesil MacBook’larda da kullanabilmeye ilişkin Macrumors’da bir developer güzel bir püf anlatmış.

Ben de kendi MacBook Pro’mda denedim. Gayet güzel çalışıyor. [MacBook Pro 17″ 2.5 (MacBook Pro model 4.1)]

Öncelikle bu işlemin minik bir sistem müdahalesi olduğunu hatırlatmam gerekiyor. Bu nedenle macerayı sevmeyenler denemesin lütfen. Mesuliyet kabul etmem 🙂

Bu özelliği kullanabilmeniz için bilgisayarınızda 3 parmak trackpad fonsiyonu bulunması gerekiyor.”

Yapılması gerekenler şu şekilde:

 1. Öncelikle işletim sisteminizin versiyonunun 10.5.6 olduğundan emin olun. (bkz. Elma menüsü/about this mac) Daha düşük bir versiyon ise Software Update ile güncellemeniz gerekiyor.
 2. Buradan AppleUSBMultitouch.kext.10.5.6.zip isimli dosyayı indirin.
 3. Değiştirilecek sistem dosyasının MUTLAKA yedeğini alın.
  Macintosh HD/System Library/Extensions/AppleUSBMultitouch.kext dosyasını seçin ve komut+c ile kopyalayın. Daha sonra masaüstünde yeni bir klasör açarak içerisine yapıştırın.
  Kopyalama işlemi bittikten sonra Macintosh HD/System/Library/Extensions/AppleUSBMultitouch.kext dosyasını çöpe atın.
  Bu işlem esnasında bilgisayarınız kullanıcı adı ve şifre soracaktır. Bilgisayardaki admin kullanıcı hesabının kullanıcı adı ve şifresini girerek onaylayın.
 4. İndirmiş olduğunuz AppleUSBMultitouch.kext.10.5.6.zip isimli dosyanın zip sıkıştırmasını açın. AppleUSBMultitouch.kext isimli dosya oluşacaktır. Bu dosyayı Macintosh HD/System Library/Extensions klasörünün içerisine atın. Kullanıcı adı ve şifre sorarsa yine admin kullanıcı hesabının kullanıcı adı ve şifresini girin.
 5. Applications/Utilities/Disk Utility uygulamasını açın. Başlangıç diskinizi seçerek repair permissions komutu uygulayın.
  “Bu işlemi yapmadan kesinlikle bilgisayarınızı kapatmayın/yeniden başlatmayın!”

  “Bu adım oldukça önemli. Repair Permissions uygulanmazsa, bir sonraki açılışta bilgisayarınızın klavyesi ve trackpad’i çalışmayacaktır. Açılışta ilgili kext genişletmesi yüklenmesinin başarısız olduğu uyarısı ile karşılaşarak ancak harici usb bir klavye ve mouse ile bilgisayarınızı kullanabilirsiniz. (tecrübe ile sabittir)”
 6. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  Artık 4 parmağınızı kullanarak yukarı ve aşağı haretlerde expose devreye girerek tüm pencereleri gizle/göster fonksiyonunu çalıştıracaktır. 4 parmak ile sağ-sol sürüklemede ise elma+tab fonksiyonunda olduğu gibi programlar arası geçiş yapılabilir.
 • Eğer bir klavye ve trackpad’in devre dışı kalması sorunu ile karşılaşırsanız nedeni sisteme atılan dosyanın permissions hatasıdır. Repair permissions komutu ile düzelecektir. Yedeklediğiniz orijinal dosyayı sisteme geri kopyalamak isterseniz bu işlemden sonra da BİLGİSAYARI YENİDEN BAŞLATMADAN ÖNCE mutlaka repair permissions yapmalısınız.
 • “MacbookPro Multi Touch Trackpad’e 4 parmak fonksiyonu ekleme” için bir yanıt

  Snow Leopard ile birlikte (Mac OS X 10.6) 4 parmak kullanım opsiyonu artık standart olarak sistem ile birlikte sunuluyor. Eğer trackpad tercihlerinde 4 parmak özelliği görünmüyorsa, bilgisayarınızın modeli itibari ile donanımsal olarak bu özellik desteklenmiyordur.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir