Kategoriler
Apple

Uzaktan Erişim Dosyası 6 – LogMeIn Free

01Web tarayıcınız ile uzaktan erişime ne dersiniz?
Şimdiden “hiç de fena olmaz” dediğinizi duyar gibiyim…

Daha önce incelediğimiz uzaktan erişim yazılımlarından farklı olarak LogMeIn, yönetici bilgisayar için herhangi bir yazılıma gerek duymuyor. Normal şartlarda, bağlantı kurulacak bilgisayara gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra dünyanın istediğiniz köşesinden, istediğiniz bir platformdaki bilgisayarın hatta bir cep bilgisayarının web tarayıcısını kullanarak, herhangi bir ip numarasına ve port yönlendirmesine gereksinim duymaksızın karşınızdaki bilgisayara uzaktan erişim sağlayabilirsiniz. Kulağa oldukça güzel geliyor…

LogMeIn Rescue ve LogMeIn IT Reach: Bilgi işlem profesyonelleri ve destek masaları için

LogMeIn Pro – LogMeIn Free: Standart uzak erişim için

LogMeIn Hamachi: VPN ağ uygulamaları için

LogMeIn Backup: Uzaktaki bilgisayarlar üzerinden yedekleme için

LogMeIn Scout: Messenger mantığına sahip çoklu uzaktan erişim arayüzü

LogMeIn Ignition: Ağ üzerindeki uzaktan erişime açık bilgisayarları bulup  yetkilerini düzenlemek için

olmak üzere LogMeIn yazılımının 7 farklı versiyonu bulunuyor. Maalesef bu yazılımların bazıları Mac uyumlu değil.

Bu bölümde LogMeIn’in Mac uyumlu ücretsiz uzak erişim yazılımı LogMeIn Free’yi inceleyeceğiz.

Kurulum:

Buraya tıklayarak yazılımı bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Yüklenen .dmg uzantılı dosyayı açarak programı bilgisayarınıza kurun. Kurulum aşamasında LogMeIn sizden servis kullanımı için bir e-posta adresi ve şifre talep edecektir.

Bir defaya mahsus sağ alt köşede bulunan create new account bağlantısına tıklayarak LogMeIn üye kayıt sayfasına ulaşın ve geçerli bir e-posta adresinizle birlikte bu serviste kullanacağınız şifreyi belirleyin. Ilgili e-posta adresinize gelecek olan aktivasyon mesajındaki bağlantıya tıklayarak hesabınızı aktif hale getirmeyi ihmal etmeyin.

Farklı bilgisayarlara yazılımı yüklerken bu e-posta adresi ve şifrenizi girerek tüm bilgisayarların tek bir hesap altında toplanmak kullanışlı olacaktır. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra yükleme ekranına geri dönerek ilgili alanlara e-posta adresiniz ve şifrenizi yazın. Bir sonraki aşamada uzaktan erişim işleminde kullanılmak üzere bilgisayarınıza bir isim verin (Ev bilgisayarı, iş bilgisayarı vb.) ve yönergeleri takip ederek yükleme işlemini tamamlayın.

Yazılımı bilgisayarınıza yükledikten sonra üst menü çubuğunda LogMeIn simgesini göreceksiniz. Simgeye tıklayarak Open LogMeIn… komutuyla programı açın.

Bilgisayarınızda tanımlı web tarayıcısında (safari, firefox vb.) programın kontrol arayüzü açılacaktır. Karşınıza çıkan ekrana bilgisayarınızda kullandığınız sistem kullanıcı adı ve şifresini (LogMeIn kullanıcı adı ve şifresi değil) girerek mevcut bilgisayarın LogMeIn kontrol paneline ulaşabilirsiniz.

Şimdi gelelim bu bilgisayara nasıl uzaktan erişim yapacağımıza…

Aynı ağa dahil olmayan farklı bir bilgisayarın (bu bilgisayar pc de olabilir) web tarayıcısını açarak http://www.logmein.com adresine girin. Ekranın sağ üst köşesinde bulunan giriş bölümüne LogMeIn hesabınızı oluştururken kullandığınız e-posta adresinizi ve şifrenizi yazarak Log Me In düğmesine basın.

Karşınıza çıkacak olan sayfada My Computers başlığı altında ilgili hesabınıza kayıtlı uzaktan erişime açık bilgisayarların listesini görebilirsiniz.

Bundan sonra yapmanız gerek tek şey bağlanmak istediğiniz bilgisayarın ismine tıklamak.

Öncesinde  LogMeIn, daha performanslı bir bağlantı için kullandığınız web tarayıcısının türüne göre bir plug-in yüklemek isteyecektir.

Install Mac plug-in düğmesine basarak eklentiyi bilgisayarınıza indirin. Daha sonra yüklenen .dmg uzantılı dosyaya tıklayarak LogMeIn Client Installer paketini bilgisayarınıza yükleyin. Sonrasında web tarayıcınıza geri dönerek kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Bağlanmak istediğiniz bilgisayarı seçtikten sonra karşınıza yine bir kullanıcı giriş paneli gelecektir. Bu panele ise bağlanmak istediğiniz bilgisayarın sistem kullanıcı adı ve şifresini girmeniz gerekiyor.

Kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra ilgili bilgisayarın yönetim paneline bağlanmış bulunuyorsunuz.

Remote Control yazısına tıklayarak bilgisayarı kontrol etmeye başlayabilirsiniz. Open remote control in a new window seçeneğini işaretleyerek uzaktaki bilgisayarın ekran görüntüsünün ayrı bir pencerede açılmasını sağlayabilirsiniz.

Pencere üzerinde bulunan Full Screen düğmesine basarak uzak bilgisayar görüntüsünü tam ekran yapabilirsiniz. View menüsünü kulanarak ekran görüntüsünü ölçekleyebilir, renk kalitesini ayarlayabilirsiniz (auto seçeneği, bağlantı hızınıza göre renk modunu otomatik belirler). More düğmesine basarak ekran çözünürlük formatı ve zoom menülerini çıkarmanız mümkün.

Ekranın sol köşesinde bulunan Preferences menüsü ile uzak bilgisayar bağlantı ayarlarınızı kişiselleştirebilirsiniz.

Buyrun bilgisayarı yönetmeye…

Gelelim LogMeIn’in performansına…

Web tarayıcısı kullanarak gerçekleştirilen bağlantının performansı canımız Türk Telekom’un internet altyapı performansı göz önünde bulundurulduğu zaman oldukça tatmin edici. Neredeyse eşzamanlı masaüstü işlemleri gerçekleştirilebiliyor. En büyük avantajı ise yazının başında da belirttiğim gibi herhangi bir port ayarlamasına gereksinim duymaması. (buraya bir parantez açıyorum. Eğer bir domain, proxy veya sunucu arkasından internet bağlantısı kuran bir bilgisayara bağlantı kurmaya çalışmak isterseniz sistem yöneticinize gerekli yetki tanımlamalarını yaptırmanız gerekebilir. Standart bir ADSL modem arkasından internete bağlanan bilgisayarlarda ise genellikle hiçbir spesifik ayarlamaya ihtiyaç duyulmuyor.) Bağlantı için tek yapmanız gereken şey LogMeIn internet sitesine bağlanarak kullanıcı girişi yapmanız.

Ücretsiz versiyon, fare ve klavye denetimini gerçekleştirebiliyor. Ses bağlantısı, sürükle-bırak, dosya paylaşımı, uzak yazıcı bağlantısı, dosya eşleştirmesi gibi gelişmiş özellikleri kullanabilmek için LogMeIn Pro versiyonunu satın almanız gerekiyor.

LogMeIn için sistem gereksinimleri:

Uzak erişim kurulacak bilgisayar için:

Mac Os X Tiger veya Leopard, Power PC veya Intel işlemci

Microsoft Windows Vista, XP ve Server 2003; Windows 98, ME, 2000.

Safari, Firefox veya Internet Explorer tarayıcı

Internet bağlantısı

Uzak bilgisayara bağlantı kuracak bilgisayar için:

Internet erişimine sahip, web tarayıcısı bulunan bir bilgisayar/cep bilgisayarı

Keyifli bağlantılar…

“Uzaktan Erişim Dosyası 6 – LogMeIn Free” için 4 yanıt

merhaba Devrim Bey,

benim merak ettiğim özel verileri koruma anlamında bu site ne kadar güvenli. Bilgisayarıma ve çalışmalarıma başkaları kolayca ulaşabilir mi bu yöntemle.

çok teşekkürler şimdiden

LogMeIn kullanıcı adı ve şifrenizi başkaları ile paylaşmadığınız takdirde hiçbir güvenlik problemi ile karşılaşmazsınız. Servis https protokolü üzerinden güvenli bağlantı kurarak çalışıyor.

Mrb hocam iki şey soracaktım bu programla ilgili
birincisi Backup için olan program tam yede alıyor mu bana daha çok windows 8 ile gelecek filehistory gibi geldi?
ikincisi uykudaki bir pc’yi uyandırıyor ama kapalı olanı beceremedim.Bios’tan gerekli ayarları yaptım.Sonra windows aygıt yöneticisindeki ayalarıda yaptım switch on yazıyor ona basınca kapalı olan pc’yi açmıyor uykudaysa açıyor anca bu konuda yardımcı olabilir misiniz nerde hata yaptım acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir