Kategoriler
Adobe

Yaz, Arşivle, Paylaş, PDF oluştur, Konferans Yap” : Acrobat.com Beta

Acrobat.com

Web üzerinden ücretsiz olarak belgelerinizi saklamak, bu belgeleri başkaları ile paylaşmak, PDF formatına dönüştürmek, yeni metin belgeleri oluşturmak, konferans yapmak… İştah kabartıyor değil mi?
Adobe’nin kullanıcılara sunduğu Acrobat.com servisi ile bu işlemleri yapmak artık çok kolay. Tek ihtiyacınız olan internet bağlantısı, bir web tarayıcı ve ücretsiz edinebileceğiniz Adobe ID. Şimdi bu servisleri ve kullanım özelliklerini teker teker mercek altına alalım.

ÜYELİK

Bu servislerin nimetlerinden faydalanmak için öncelikle bir Adobe üyeliğine (Adobe ID) ihtiyacınız olacak. Eğer halihazırda bir Adobe ID sahibi iseniz bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Eğer bir Adobe ID’niz yoksa ister Acrobat.com anasayfasından, servisleri kullanmadan önce “Sign Up” düğmesine basarak, isterseniz www.adobe.com sitesinin sol üst köşesinde bulunan “Your Account” bağlantısına ve sonrasında “Create an Adobe Account” düğmesine tıklayarak kendinize yeni bir hesap açabilirsiniz.’

Adobe ID sayesinde, Adobe’nin sunduğu servisleri kullanmak, programların ücretsiz deneme sürümlerini indirmek, Adobe kullanıcı gruplarına üye olmak gibi birçok hizmetten ücretsiz olarak faydalanmanız mümkün. İçiniz rahat olsun. Adobe, kişisel bilgilerinizi bu hizmetler dışında herhangi bir amaçla kullanmayacak, sizin hangi programları kullandığınızla ilgilenmeyecektir.

SERVİSLERİN KULLANIMI

Servisleri kullanabilmek için web tarayıcınıza www.acrobat.com adresini yazarak Acrobat.com sayfasını ziyaret etmeniz gerekiyor. Eğer sayfayı görüntülemeye çalışırken Flash sürümünüzün güncel olmadığı uyarısı ile karşılaşırsanız ister sayfadaki yönergeleri takip ederek, isterseniz buradan Flash Player’ınızı güncelleyebilirsiniz. Acrobat.com anasayfası açıldığı zaman karşınıza kullanabileceğiniz servislerin listesi gelecektir.

İstediğiniz servisin üzerine mouse ile tıklayarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Şimdi servisleri incelemeye başlayalım.

MY FILES

Acrobat.com anasayfasından My Files ikonuna tıkladığınız zaman Adobe My Files giriş ekranı karşınıza gelecektir. Adobe ID’niz varsa, kullanıcı e-posta adresiniz ve şifrenizi girerek My Files anasayfasına ulaşabilirsiniz. Eğer bir Adobe ID almadıysanız, yine aynı sayfada bulunan “New To Acrobat.com? / Sign Up” ikonuna tıklayarak hesap açma işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Açılan My Files dosya yönetici arayüzünü kullanarak bütün servislere ulaşmanız mümkün. Pencerenin üst bölümünde  Buzzword,  ConnectNow, Create PDF, ve  Share servislerinin de kısayol ikonları bulunuyor.

Acrobat.com’un belki de en güzel hizmeti büyük dosyaları saklama ve paylaşma özelliği.

5 gb kapasitesi bulunan My Files servisine dosyalarınızı yükleyerek istediğiniz her yerden ulaşabilirsiniz. Dosya sayısında herhangi bir limit yok. Bunun yanında dosyalarınızı PDF belgesine dönüştürebilir, başkaları ile paylaşabilir hatta yüklediğiniz PDF belgelerinizi bir web sayfası içerisine gömebilirsiniz.

Acrobat.com servisine yükleyebileceğiniz dosya formatları:

 • Microsoft Office 2003 ve 2007 formatları, Rich Text Format (RTF), OpenOffice formatları, text, ve PDF
 • HTML
 • Resim: GIF, JPEG, BMP, PNG
 • Adobe Creative Suite® belgeleri
 • SWF ve Captivate® formatları
 • ZIP
 • Kaynak dosyalar (.c/.h/.as/.cpp/.java)

Acrobat.com servisine yüklenmesine izin verilmeyen dosya formatları:

 • Medya: Mp3, AAC, MOV, WMV, OGG, FLV, XVID, DIVX.
 • Font: TTF, DFONT, OTF
 • Arşiv: TGZ, 7Z, SIT
 • Uygulama dosyaları ve script’ler: EXE, DLL, JAR, RAR, WAR, CAB, JS, VB
 • Diğer dosya formatları: BAT, CHM, CMD, COM, CPL, CRT, HLP, HTA, INF, INS, ISP, JSE, LNK, MDB, MS, PCD, PIF, RETG, SCR, SCT, SHS, WS, SH, CSH, TCSH, KSH, BASH, ZSH

Zip formatı ile sıkıştırılmış belgenin içerdiği dosyaların formatında ise bir kısıtlama bulunmuyor 🙂

Pencerinin üst bölümünde bulunan Upload düğmesine basarak, bilgisayarınızdaki dosyaları rahatlıkla Acrobat.com’a yükleyebilirsiniz. My Files satırında bulunan sıralama ikonlarını kullanarak, yüklediğiniz belgelerin alfabetik, dosya türü, dosya büyüklüğü, yayımcısı gibi sıralama seçenekleri ile listeleyebilirsiniz.

Yüklediğiniz bir belgenin isminin sağında bulunan üçgen ikona tıklanarak açılacak menü, size belge ile yapabileceğiniz işlemlerin listesini verecektir. İsterseniz bu menü ile belgeleri paylaşabilir, bilgisayarınıza yükleyebilir, bir başkasına göndermek üzere görüntüleme/indirme linkini veya bir web sayfasına gömmek için embed code’unu kopyalayabilirsiniz. Open komutu ile belgenizi bilgisayarınıza yüklemeden görüntülemeniz de mümkün.

Önizleme yapabileceğiniz dosya formatları:

Microsoft Word (.doc), Microsoft PowerPoint (.ppt), Microsoft Excel (.xls), text (.txt), Corel WordPerfect (.wpd), OpenOffice ve StarOffice presentation, spreadsheet, graphic, document files (.odt, .odp, .ods, .odg, .odf, .sxw, .sxi, .sxc, .sxd, .stw).

CREATE PDF

Acrobat.com anasayfasında bulunan Create PDF ikonuna tıklayarak PDF oluşturma servisine ulaşabilirsiniz. Daha önce başka bir servise giriş yaptıysanız, bulunduğunuz ekrandaki Create PDF ikonuna tıklayarak da anasayfaya dönmeden bu servise ulaşabilirsiniz.

Dokümanları PDF olarak dönüştürme servisini kullanırken iki seçeneğiniz bulunuyor:

 • Acrobat.com servisine yüklediğiniz veya Buzzword ile oluşturduğunuz belgeleri PDF formatına dönüştürme.
 • Bilgisayarınızdan bir belgeyi PDF formatına dönüştürme.

Daha önce Acrobat.com’a yüklediğiniz belgeleri PDF formatına dönüştürmek öncelikle için sol üstte bulunan “From Acrobat.com” seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Daha sonra, ekranın alt bölümünde My Files başlığı altında açılan dosya yöneticisini kullanarak, ilgili belgeyi “Drag an Acrobat.com file here” yazan gri kutuya sürüklemeniz yeterli olacaktır. Bilgisayarınızda bulunan bir belgeyi PDF formatına dönüştürmek için de “From my computer” seçeneğini işaretleyerek Browse düğmesine basmak ve bilgisayardan ilgili dosyayı seçmek yeterli olacaktır.

Acrobat.com’un, PDF belgesi üretme hizmetinde desteklediği dosya formatları şunlardır:

Microsoft Word (.doc), Microsoft PowerPoint (.ppt), Microsoft Excel (.xls), text (.txt), Adobe PostScript® (.ps), image (bitmap, JPEG, GIF, TIFF, PNG), Corel WordPerfect (.wpd), and OpenOffice and StarOffice presentation, spreadsheet, graphic, ve document belgeleri (.odt, .odp, .ods, .odg, .odf, .sxw, .sxi, .sxc,.sxd, .stw).

Örnekte bir Microsoft Word dokümanının PDF formatına dönüştürülmesi işlemini görüyorsunuz.

Belge Acrobat.com’a yüklenerek PDF formatına dönüştürüldükten sonra karşınıza 5 tane seçenek çıkacak.

Share PDF seçeneği ile bu PDF belgesini başka kullanıcılar ile paylaşabilir, View PDF seçeneği ile oluşturduğunuz PDF belgesini Acrobat.com penceresinde görüntüleyebilir, Download PDF seçeneği ile belgeyi bilgisayarınıza kaydedebilir, Copy URL seçeneği ile belgenin web üzerindeki adresini panoya kopyalayabilir, Done seçeneği ile işlemi sona erdirebilirsiniz. Oluşturduğunuz PDF belgesinin bir kopyası Acrobat.com My Files bölümünde de saklanacaktır.

COLLABORATE LIVE

Oluşturduğunuz PDF dosyalarını dilerseniz kullanıcılarla interaktif bir şekilde paylaşabilirsiniz.

My Files dosya yönetim arayüzünden PDF belgenizi seçerek belge isminin sağ bölümünde bulunan menüyü açın ve “Live Enable” sekmesini seçin. Belgenin sonuna “_collab” kelimesi eklenecektir. Yine aynı menüden Share komutu ile belgenizi paylaşın.

Daha sonra Download seçeneği ile bu belgeyi bilgisayarınıza kaydederek Acrobat 9 veya Reader 9 ile açın. Belgenin solunda Collaborate penceresi de açılacaktır. Belgenizi canlı olarak 1 kişi ile karşılıklı paylaşabilirsiniz.

İnteraktif paylaşım için diğer kullanıcının, gönderdiğiniz e-posta mesajındaki linke tıklayarak öncelikle PDF belgesini bilgisayarına kaydetmesi gerekiyor. Daha sonra belgeyi Acrobat 9 veya Reader 9 ile açarak solda bulunan Collaborate penceresine, ister Adobe ID ister konuk olarak giriş yaparak bu paylaşıma katılabilir.

Collaborate ile karşılıklı yazışma, ekran paylaşımı, belge paylaşımı yapabilirsiniz.

İlgili PDF belgesinin Collaborate özeliğini ancak belgenin sahibi iptal edebilir. Acrobat.com My files dosya yöneticisinden ilgili belgeyi seçerek, sağ taraftaki menüyü kullanarak “Live Disable” sekmesi ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Acrobat 9 üzerinden, Options/Disable Chat & Page Sharing In My Copy, veya (belge yayımcısı için) Disable Chat & Page Sharing In All Copies. menü seçenekleri ile bu özellik kapatılabilir.

SHARE

Dosya yükleme işlemini tamamladıktan sonra sıra geldi bu dosyaları paylaşma işlemine. My files arayüzünden Share ikonuna tıklayarak ulaşabileceğiniz gibi, Acrobat.com giriş ekranından da, Share ikonuna tıklayarak dosya paylaşma servisine ulaşabilirsiniz. Share servisinde pencere iki ayrı bölümden oluşuyor.
acom17

Alt bölümde My Files, üst bölümde ise Share seçenekleri yer alıyor. Daha önce Acrobat.com’a yüklediğiniz bir dosyayı paylaşmak isterseniz, ister dosya isminin sağındaki menüden share seçeneği ile, isterseniz Share ekranında, My Files bölümünden dosyayı tutarak “Choose files to share” penceresine sürükleyerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer paylaşmak istediğiniz dosyayı daha önce My Files bölümüne yüklemediyseniz hiç sorun değil. Ekrandaki “Browse” düğmesine tıklayarak bilgisayarınızdan istediğiniz dosyayı seçerek yükleme ve paylaşma işlemini aynı anda gerçekleştirebilirsiniz.

Yüklemek istediğiniz dosyaları seçtikten sonra, alıcılara dosyanın indirme adresini e-posta göndererek iletebilirsiniz. Üst sağ bölümde yer alan “Notify recipients via e-mail” seçeneğini işaretleyerek Share With satırına, alıcıların e-posta adresini yazın. Subject bölümüne mesajın konusunu, Message bölümünü de eklemek istediğiniz notları yazarak Share düğmesine basın. Paylaşım işlemi başarıyla gerçekleşti.

Alıcılar şık bir e-posta ile bilgilendirileceklerdir. E-posta içerisindeki linke tıklayarak da Acrobat.com sayfasına yönlendirilecektir. Paylaşılan belge bir PDF dosyası ise, web tarayıcısında belge açılacaktır. Zip gibi bir dosya paylaşılıyor ise direkt olarak download düğmesi pencerede görünecektir. Her iki durumda da Copy Link, Copy Embed Code ve Download ikonları kullanılabilir.

Dosya paylaşma servisinde, alıcıların Adobe ID sahibi olması gerekmiyor.

My Files bölümünde, bir belgenin üzerine tıkladığınız zaman o belgenin önizlemesi ve paylaşım özellikleri karşınıza çıkacaktır. İstediğiniz zaman bu sayfadan belgelerin paylaşım durumunu denetleyebilirsiniz. Üç farklı paylaşım modu bulunuyor:

 • Not Shared: Belgeniz paylaşıma kapalı. Yalnızca siz ulaşabilirsiniz.
 • Limited Access: Belgeniz sadece e-posta yoluyla yetki verdiğiniz kişilerin paylaşımına açık.
 • Open Access: Herkes, URL adresi ile belgenizi görüntüleyebilir ve bilgisayarına kaydedebilir.

Shared With bölümünün altındaki + ve – düğmelerini kullanarak paylaşım için kullanıcı ekleme/çıkarma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Dosya paylaşmanın bir diğer yöntemi ise, belgenizi bir web sitesinin içerisine Flash önizlemesi şeklinde gömmektir. Share ekranında Copy Embed Code düğmesine tıklayarak belgenizin html kodunu kopyalayıyn. Daha sonra web sayafanıza bu kodu ilave ederek paylaşım işlemini tamamlayın. Artık, sitenizi ziyaret eden kişiler, başka bir siteye yönlendirilmeden ve bilgisayarlarına bir belge yüklemeden, sayfanızdan PDF belgesini görüntüleyebilirler. Görüntü ölçeği ayarlama, tam ekran görüntüleme gibi seçenekler mevcut.

The Flash önizleyicisi Microsoft Word (.doc), Microsoft PowerPoint (.ppt), Microsoft Excel (.xls), text (.txt), Corel WordPerfect (.wpd), OpenOffice ve StarOffice presentation, spreadsheet, graphic, and document files (.odt, .odp, .ods, .odg, .odf, .sxw, .sxi, .sxc, .sxd, .stw) formatlarındaki belgeleri PDF formatına dönüştürerek web sayfasında görüntüleyecektir.

ADOBE CONNECTNOW

Adobe ConnectNow, Acrobat.com altında bulunan diğer bir hizmet. Web tabanlı bir görüşme servisi olan Adobe ConnectNow, Adobe Acrobat Connect ürününün kısıtlı bir sürümü. Bu servisi kullanarak 3 kullanıcı arasında konferans yapmak mümkün. 3’ten fazla kişi ile konferans yapmak, e-öğrenme, web tabanlı seminer gibi seçenekleri diğer kullanıcılara sunmak için Acrobat Connect Pro ürününü satın almanız ve Acrobat Connect sunucusu kurmanız gerekiyor.

Acrobat.com anasayfasından Adobe ConnectNow ikonuna tıkladığınız zaman (eğer daha önce diğer servislerden birine giriş yapmadıysanız) karşınıza yine kullanıcı giriş ekranı çıkacaktır. Adobe ID bilgilerinizi girdikten sonra servisin anasayfasına ulaşabilirsiniz.

Anasayfada karşınıza gelen minik pencerede, diğer kullanıcıların, başlattığınız konferans görüşmesine dahil olabilmeleri için gerekli olan web adresi görüntülenecektir. Bu adresi, konferans yapmak istediğiniz diğer kullanıcılara göndererek oturuma davet edebilirsiniz. Yine bu küçük pencerede, daveti e-posta göndererek yapmak, oturum web adresini değiştirmek gibi seçenekler de mevcut.

(Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız)

Aynı anda en fazla 3 kişi ile görüşme yapma olanağı saylayan bu hizmet ile, ekran görüntülerini karşılıklı paylaşabilir, web kameranız ile sesli ve görüntülü sohbet edebilir, dosya yükleyerek paylaşabilir, konferansa katılan kullanıcıların bilgisayarlarının denetimini ele alabilir, karşılıklı yazışabilirsiniz. Servis ekran paylaşımı için, ekran paylaşımını gerçekleştirecek bilgisayarda bir eklentiye ihtiyaç duyacaktır. Ekran paylaşma işlemi başlatıldığı zaman, add-in yükleme onay sorgu penceresini onaylayarak bu minik eklentinin otomatik olarak bilgisayarınıza yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Hizmet bununla da sınırlı değil. Görüşme esnasında “Annonate” özelliğini de aktif hale getirebilirsiniz. Annonate Tools paletini kullanarak ekran görüntüsü üzerine işaretler çizebilir, notlar yazabilirsiniz.

ADOBE BUZZWORD

Buzzword, Adobe’nin yeni web tabanlı kelime işlem servisi. Acrobat.com anasayfasından Adobe Buzzword ikonuna tıkladığınız zaman (eğer daha önce diğer servislerden birine giriş yapmadıysanız) karşınıza yine kullanıcı giriş ekranı çıkacaktır. Adobe ID bilgilerinizi girdikten sonra servisin anasayfasına ulaşabilirsiniz.

Buzzword’ün arayüzü oldukça sade ve kullanışlı. Sağ üst köşede bulunan “New” ikonuna tıklayarak yeni bir belge oluşturabilirsiniz. Henüz Türkçe dil desteğine sahip olmasa bile yakın zamanda Türkçe dil desteğine kavuşacağını ümit ediyorum.

Buzzword ile oluşturduğunuz dokümanlarda yalnızca Adobe’nin sunduğu fontları (Adobe Garamond Pro, Courier, Cronos, Minion, Myriad, News Gothic, Texton) kullanabilirsiniz. Web tabanlı bir hizmet olduğu için bilgisayarınızda bulunan fontları kullanmanız mümkün olmuyor. Oluşturduğunuz dokümana tablolar ve resimler ekleyebilir, dokümanınızı Microsoft Word, PDF, XML, HTML, Open Office, Epub formatlarında dışa aktarabilirsiniz.

Sağ alt köşede bulunan Share düğmesini kullanarak da belgeleinizi başkalarıyla paylaşmanız mümkün.

Sadece kelime işlem editörü olması nedeniyle Google Docs’a ciddi bir rakip olarak görülmese de, şık arayüzü ve kullanım kolaylığı ile henüz beta aşamasında olan bu servis oldukça gelecek vaad ediyor.

ACROBAT.COM DESKTOP VERSION

Acrobat.com servislerini bir web tarayıcı ile kullanmak zorunda değilsiniz. İsterseniz bilgisayarınıza yükleyeceğiniz Adobe AIR uygulaması olan flash tabanlı Acrobat.com programı ile de tüm bu servisleri kullanmanız mümkün.

Adobe Creative Suite 4 sahibiyseniz, Acrobat.com uygulaması bilgisayarınızın uygulamalar klasörüne yüklenecektir. Programı manuel olarak yüklemek isterseniz Acrobat.com’a giriş yaptıktan sonra ekranın sağ üst köşesinde yer alan More menüsüne girerek “Get Acrobat.com for My Desktop…” sekmesi ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Yükleme yönergelerini takip ederek kurulumu tamamladıktan sonra, artık bir web tarayıcısına ihtiyaç duymaksızın bilgisayarınızdaki Acrobat.com uygulaması ile tüm servislere daha kolay ulaşabileceksiniz. Tabiki internet bağlantısına olan ihtiyacınız devam ediyor. Servisi offline olarak kullanmanız mümkün değil.

Bu uygulamanın, web arayüzüne göre birkaç pratik kullanım avantajı da bulunuyor. İlki sürükle-bırak desteği.

My Files ve Share servislerinde, pencereye bilgisayarınızdan belgeleri sürükleyerek dosya yükleyebilirsiniz. Keza bilgisayarınıza My Files bölümündeki bir belgeyi indirmek istediğiniz zaman da aynı yöntemi kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Masaüstü versiyonun bir diğer güzel özelliği ise widget modunda çalışabilmesi. Ana pencerenin sol üstünde bulunan “Minimize to Widget” ikonuna tıklayarak pencerenin bir widget modunda, ekranınınızın istediğiniz yerinde minik bir pencere formunda konumlandırılmasını sağlayabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

(Photoshop Magazin MAYIS 2009 sayısında yayınlanmıştır)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir