Kategoriler
Apple

Mac OS X 10.5 Harici Diskleri Ağ Üzerinde Paylaşım Metodları

Disk SharingMac OS X 10.5 üzerinde kullandığınız harici FireWire veya USB diskleri, ağ üzerindeki diğer kullanıcılarla paylaşmak için kullanabileceğiniz iki farklı metod…

Her iki yöntem için de System Preferences/Sharing/File Sharing servisini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Aşağıdaki örnek uygulamada 10.5.7 yüklü MacBook Pro’ya bağlı Creative isimli FireWire harici diskin, ağ üzerinden 10.4.11 yüklü bir iMac’e paylaştırılması işlemi gerçekleştirildi.

Her iki yöntem için de System Preferences/Sharing/File Sharing servisini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Aşağıdaki örnek uygulamada 10.5.7 yüklü MacBook Pro’ya bağlı Creative isimli FireWire harici diskin, ağ üzerinden 10.4.11 yüklü bir iMac’e paylaştırılması işlemini gerçekleştirildi.

1) Ekstra hiçbir işlem yapmanıza gerek yok. File sharing servisiniz açıksa ağ üzerindeki diğer kullanıcılar bilgisayarınıza “sizin kullanıcı adınız ve şifreniz” ile bağlandıkları takdirde:
Picture 7Picture 2

  • Harici HD
  • Kullanıcı (User Home) klasörünüz
  • Macintosh HD

Şeklinde bağlantı opsiyonlarını görecekler. Harici diskin ismini seçerek bağlantı kurabilirler. Tabiki bu yöntemin dezavantajı da var. Diğer kullanıcılarla bilgisayarınızdaki kullanıcı hesabınızın şifresini paylaşmış oluyorsunuz. Harici disk dışında sizin bilgisayarınızdaki diğer tüm belgeler de erişime açılmış oluyor.

Picture 11

Şifrenizi başkaları ile paylaşmak istemiyorsanız buyrun 2. yönteme:

2) )System Preferences/Accounts denetimlerini açın.

Pencerenin sol alt köşesinde bulunan kilit ikonuna tıklayarak admin kullanıcı şifrenizi girin.

Kilit ikonunun hemen üstündeki + ikonuna tıklayarak yeni bir kullanıcı hesabı oluşturun.

Picture 8


New account: Sharing Only

Name: Disk paylaşımı için özel bir kullanıcı ismi belirleyebilirsiniz

Short Name: tek kelimelik kısa bir isim. Bilgisayar otomatik oluşturacaktır.

Password/Verify: Harici disk paylaşımı için belirleyeceğiniz şifre

Password Hint:
Şifreyi unutmanız durumunda hatırlatıcı kelime

Create Account butonuna basarak işlemi tamamlayın.

Picture 9

Harici diski bilgisayarınıza bağlayın.

System Preferences/Sharing ayarlarını açarak File Sharing servisini aktif hale getirin.

Listeden File Sharing servisini seçin. Shared folders sütunu altındaki + ikonuna tıklayarak açılacak Sharing penceresinden harici diskinizin ikonunu seçerek pencereyi onaylayın. Harici diskiniz Shared Folders listesine eklenecektir.

Users sütunu altındaki + ikonuna tıklayarak açılacak olan kullanıcı listesi penceresinden yeni oluşturduğunuz Sharing Only kullanıcı hesabını seçerek pencereyi onaylayın. Sonrasında Users sütununun sağ bölümünde yer alan yetki listesini ayarlayın.

Harici diskinizden yalnızca dosyaların açılması veya kopyalanmasını istiyorsanız “Read Only”, harici diskinizdeki dosyaların diğer kullanıcılar tarafından değiştirilmesi, silinmesi veya diske yeni dosyaların kaydedilmesi yetkinisi tanımak istiyorsanız “Read&Write” yetkisini tanımlayın.

Eğer diskinizi windows kullanıcıları ile de paylaşmak isterseniz pencerenin sağ alt köşesinde bulunan Options düğmesine tıklayarak “Share files and folders using SMB” seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz.

Picture 10

Harici diskiniz ağ üzerindeki diğer kullanıcılar ile paylaşıma hazır. Diğer kullanıcılar ağ listesinden bilgisayarınızı bularak yeni oluşturduğunuz “harici diskin paylaşımına özel” kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak harici diskinize bağlanabilirler.

Picture 2_1

Bağlantı ekranında yalnızca harici disk opsiyonu görüntülenecektir.

Picture 3

Bu yeni “Sharing Only” kullanıcı adı ve şifresi ile bilgisayarınızın ana hard diskine veya kullanıcı klasörünüzüne erişim mümkün olamayacağından daha güvenli bir paylaşım ortamı sağlanmış olacaktır.

Picture 4

Harici diskinize bir kez bağlanan bir kullanıcı, sonraki bağlantılarda Elma Menüsü/Recent Items/Servers başlığı altından da pratik olarak harici diskinize ulaşabilir.

Bu yöntemi harici disk paylaşımı dışında, bilgisayarınızdaki spesifik klasörlerin ağ üzerindeki diğer kullanıcılar tarafından paylaşılması için de kullanabilirsiniz.

“Mac OS X 10.5 Harici Diskleri Ağ Üzerinde Paylaşım Metodları” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir