Kategoriler
Adobe

Adobe Air ile Zengin İnternet Uygulamaları Elinizin Altında

Merhaba sevgili okurlar. Bu ay Adobe® AIR™ teknolojisi ile oluşturulmuş kullanışlı masaüstü uygulamalarına göz atacağız.
Adobe® AIR™ , masaüstüne yüklenen zengin Internet uygulamalarını oluşturmak için geliştiricilerin HTML, Ajax, Adobe Flash® ve Adobe Flex® dahil olmak üzere bildik web teknolojilerini kullanabilmelerini sağlayan, işletim sistemi ve web tarayıcı bağımsız çalışabilen uygulama teknolojisidir.

Adobe Air Uygulamaları

Öncelikle inceleyeceğimiz uygulamaları kullanabilmeniz için bilgisayarınıza Adobe® AIR™ yüklemeniz gerekiyor. Adobe® AIR™ uygulamasının güncel sürümünü  buradan bilgisayarınıza ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz. Şimdi ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirerek keyifle kullanabileceğiniz uygulamalardan birkaçına yakından göz atalım.

COLOURlovers Desktop Color Finder

ColourLovers, esasen Adobe’nin CS3 ile birlikte Illustrator içerisine yerleştirdiği Kuler uygulamasının bir muadili. Buradan da ulaşabileceğiniz site, ücretsiz üyelik ardından  imece usülü ile popüler renkler, renk paletleri ve desenlerin paylaşılması esasına dayanıyor. Bu servisin Adobe® AIR™ teknolojisi ile oluşturulmuş masaüstü uygulamasını buradan ücretsiz olarak bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Açılan Adobe Marketplace sayfasında “Download from Publisher” butonuna basarak uygulama yükleyicisini bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.
air_03
Son olarakyapmanız gereken, bilgisayarınıza kaydettiğiniz DesktopColorFinder.air isimli dokümanı açarak kurulum işlemini tamamlamak.
COLOURlovers Yükleme
Download PaletteArtık uygulamayı kulanmaya hazırsınız. COLOURlovers ile renk, renk paleti ve desen kategorilerinde ister popülerlik kıstasına göre, isterseniz özel bir kriterine göre arama yapabilir, beğendiniz renk ve  desenleri, üzerlerine tıklayarak web üzerinden bilgisayarınıza Adobe Swatch Exchange (ASE), AI, PS, Silverlight XAML, HTML, WPF, gibi formatlarda bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Elbette COLOURlovers sitesine ücretsiz bir üyelikten sonra.
COLOURlovers Arayüz

WebSnapshot

Bir web sayfasından ekran görüntüsü almak hiç bu kadar kolay olmamıştı…
Buradan indirebileceğiniz WebSnapshot uygulamasını bilgisayarınıza yükledikten sonra preferences bölümüne girerek resmini çekmek istediğiniz web sayfasının genişlik ve yükseklik değerini piksel cinsinden tanımayarak resmin kaydedileceği klasör konumunu belirtmeniz yeterli.

WebSnapshot Ayarlar
Thumbnails, Browser ve Full Page olmak üzere üç farklı resim çekme seçeneğiniz bulunuyor. Özellikle, ekrana tam sığmayan web sayfalarından bir bütün olarak ekran resmi almak zordur. Sayfayı aşağıya doğru kaydırarak resimleri parça parça çekmek ve sonra da birleştirmek zorunda kalınır. İşte Full Page modu sizi bu zahmetten kurtaracaktır.

SnapShot

Shrink O’Matic

Buradan bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz bu uygulama ile çoklu resimlerinizi otomatik olarak küçültebilirsiniz.
Shrink O'Matic
Uygulamayı kullanmak oldukça basit ve pratik. Output size bölümünde maksimum yükseklik/genişlik ve en-boy oranını ayarlayabilirsiniz. Output name bölümünde, “Auto-rename” seçeneği ile küçültme işleminden sonra dosya isminin değişmesini, “Same as original” seçeneği ile eski dosyanın üzerine yazılmasını, “Specify an output folder” seçeneği ile de resimleri işlem sonrasında spesifik bir klasöre kayıt edilmesini sağlayabilirsiniz.  Output format bölümünde ise “Same as original” seçeneği resimleri mevcut formatı ile kaydeder. Dilerseniz  resimleri işlem sonrasında jpeg, gif ve png olarak da kaydedebilirsiniz.
Gerekli ayarları yaptıktan sonra ister uygulama penceresindeki sarı bölgeye resimlerinizi sürekleyin, isterseniz “Or browse…” butonuna basarak bilgisayarınızdan resimleri konum belirterek seçin. İstediğiniz ölçüdeki resimleriniz şipşak servise hazır…

Color Picker

Buradan bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz bu uygulama özellikle web platformu için iş üreten tasarımcılar için oldukça kullanışlı olacaktır.
Color Picker
Programın arayüzü oldukça sade ve kullanışlı. İsterseniz Standard bölümündeki renk skalasından renk seçebilir, isterseniz Custom bölümü ile RGB renk karışımlarının html renk kodlarını oluşturabilirsiniz. Son aşamada yapmanız gerek tek şey “Save to Clipboard” butonuna basarak renk kodunu metin olarak bilgisayar panosuna kopyalamak…

Font Picker

Font Picker sayfasının en altında bulunan “2 Download and install Font Picker” bağlantısına tıklayarak uygulamayı bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.
Font Picer
Adı üstünde, Font Picker, yazılı bir metnin bilgisayarınızda yüklü fontlar ile görüntülenerek seçim yapılmasını sağlıyor. Yıllardır profesyonel font yönetim programları ile bu işlemi gerçekleştirmeme karşın, bu minik uygulamanın bir özelliği beni inanılmaz cezbetti. Her fontun karşısında bulunan x ikonuna tıklayarak o fontun listeden silinmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle eleme usulü yöntemiyle fontlarınızın üzerinden geçip, işlem bitince geriye dönmeniz ve eleme sonrasında kalan tüm fontlara tekrar göz gezdirebilmeniz mümkün. Aynı Bridge CS4’te bulunan review opsiyonu gibi…

WebKut

Buradan bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz WebKut ile, WebSnapshot uygulamasında olduğu gibi, web sayfalarının ekran görüntülerini alabilirsiniz.
WebKut
Bir tarayıcı mantığı ile çalışan uygulamada, adres bölümüne ilgili web sayfasının adresini yazdıktan sonra yapmanız gereken tek şey tüm sayfanın resmini çekmek için “All page”, mevcut pencere içerisindeki görüntüyü almak için “Current view” ya da spesifik bir alanın resmini almak için “Selection” butonuna basmak. Sağ üst köşedeki “Settings” butonuna tıklayarak da dosya formatı olarak jpeg, gif, png veya pdf formatlarından birini seçerek belgenin kaydedileceği konumu belirleyebilirsiniz.

TiltShift Generator

Fotoğraflarda alan derinliği oluşturmak için kullanılan TiltShift efekini Photoshop kullanmadan pratik bir şekilde uygulamak isterseniz bu program tam size göre. Uygulamayı buradan bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.
air_14
Uygulamanın kullanılışı oldukça pratik. “Open” butonu ile resmi açtıktan sonra önce netlik sağlamak istediğiniz alanı belirlemek için resmin üzerine mouse ile tıklayın. Blur, Color, Vigneting başlıkları altında bulunan değerleri ayarlayarak efektinizi oluşturduktan sonra “Save” butonuna basarak çalışmanızı jpeg formatında kaydedebilirsiniz. (TiltShift tekniği hakkında daha fazla bilgi için Zuhal Has’ın Mayıs 2009 sayısında yayınlanan konu ile ilgili yazısını okuyabilirsiniz.)

Fractal4D

Buradan bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz bu uygulama ile inanılmaz güzellikte çizgisel blend efektleri oluşturabilir, sonrasında bu efekti vektörel olarak Illustrator’a aktarabilirsiniz.

Fractal'D
Programın ayarları biraz karmaşık gibi görünse de gözünüzü korkutmasın. Illustrator aktarımı için Options/Saving files/Export to Illustrator özelliğini aktif hale getirmeniz yeterli. Sonrasında dilerseniz renk, arka plan, ön plan renklerini ve color shifting özelliklerini ayarlayarak çizime başlayabilirsiniz. Sol bölümde bulunan record butonu ile çizime başlayabilir, tekrar aynı butona basarak çiziminizi tamamlayabilirsiniz. Save butonuna basarak çalışmanızı kaydettiğiniz zaman .jsx uzantılı bir script dosyası oluşacaktır. Bu dosyayı Illustrator’da File/Scripts/Other Script… menüsü ile sayfanıza yerleştirebilirsiniz. Uygulamayı indirebileceğiniz adreste, kullanım ile ilgili birçok videoya ulaşmanız da mümkün.
Fractal4D

Son olarak…

Popüler  Adobe® AIR™ uygulamalarından yalnızca biraç tanesini inceledik. Elbette Adobe® AIR™ uygulamaları bunlarla sınırlı değil. İnternet üzerinde yüzlerce kullanışlı Adobe® AIR™ uygulamasına ulaşabilirsiniz. Popüler Adobe® AIR™ uygulama kaynakları için:
http://www.adobe.com/cfusion/marketplace/
http://airapps.pbworks.com/
http://refreshingapps.com/
sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca yazıda tanıtılan tüm uygulamaları buradan paket olarak indirmeniz mümkün.

Herkese iyi çalışmalar…

Photoshop Magazin Haziran 2009 sayısında yayınlanmıştır.

“Adobe Air ile Zengin İnternet Uygulamaları Elinizin Altında” için bir yanıt

[…] Photoshop Magazin dergisi yazarlarından Devrim Gümüş‘ün Photoshop Magazin dergisi Haziran sayısında yayınlanmış güzel bir inceleme yazısı. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir