Kategoriler
Adobe

Acrobat.com “Presentations” ile Web Tabanlı Online Sunumlar

Merhaba sevgili okurlar. Bu ay Acrobat.com Labs’in yepyeni hizmeti Presentations’ı inceleyeceğiz. Presentations ile web tarayıcınızı kullanarak oldukça zengin araçlarla donatılmış bir arayüz sayesinde birbirinden şık sunumlar hazırlayabilir, bu sunumları tam ekran oynatabilir ve başkaları ile paylaşabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey bir web tarayıcı ve internet bağlantısı…

Acrobat.com Presentations

Günümüzde profesyonel sunumlar hazırlamak için yoğun olarak kullanılan yazılımların başında Microsoft PowerPoint ile Apple Keynote geliyor. Peki bu noktada web tabanlı bir servis olan Presentations’un farklılaştığı nokta neresi olacak? Cevabı oldukça basit: Diğer Acrobat.com servislerinde olduğu gibi bu servis te “tamamiyle web tabanlı kolay ve hızlı paylaşım” temeline dayanıyor.

Bol görsel içerikli sunum dosyalarının internet ortamı üzeriden paylaşılması beraberinde birtakım dosya büyüklüğü sıkıntılarını da beraberinde getiriyor. Ekip çalışmalarında, boyutları onlarca megabayt tutan sunum dosyalarını e-posta yoluyla paylaşmak bir hayli güç. FTP sunucu veya CD yazarak paylaşım yöntemi de pratik ve verimli seçenekler arasında üst sıralarda yer almıyor.

Bu noktada Presentations servisinin kullanım kolaylığı devreye giriyor.  Paylaşmak istediğiniz zengin görsel (hatta video) içerikli sunumunuzu rahatlıkla diğer ekip arkadaşlarınızla paylaşabilir, herkesin internet tarayıcısını kullanarak aynı anda pratik bir şekilde erişimini mümkün hale getirebilirsiniz. Biraz daha abartmak isterseniz aynı anda farklı kişilerin farklı sayfalar üzerinde çalışmalarını dahi sağlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra ofiste oluşturduğunuz bir sunum dosyasını yanınızda taşımadan da evde veya herhangi bir ortamda görüntüleyebilir, düzenlemeler yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey bir bilgisayar ve internet bağlantısı.Kulağa oldukça hoş geliyor değil mi?

Servise Erişim

Acrobat.com Giriş

Acrobat.com Presentations servisine http://labs.acrobat.com adresini kullanarak giriş yapabilirsiniz.

Daha önce edindiğiniz bir Adobe ID’niz varsa kullanıcı adı ve şifrenizi girerek servisi kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer daha önce bir Adobe ID almadıysanız Sign Up Now düğmesine basarak 1 dakika zaman ayırmanız ve ücretsiz bir üyelik hesabı oluşturmanız gerekiyor.

Arayüz

Presentation, oldukça şık ve dinamik bir arayüze sahip. Servis penceresi ve sayfa önizleme paneli istenilen boyutlarda şekillendirilebilir. Şekillendirme esnasında içerik de orantılı olarak dinamik bir şekilde büyüme ve küçülme fonksiyonunu barındırıyor.

Presentations Arayüz

Pencerenin üst bölümünde bulunan Presentation menüsünü kullanarak olusturdugunuz sunum belgelerinin açılması, yeni belgelerin oluşturulması, sunum belgesinin pdf formatına dönüştürülmesi, başkaları ile paylaştırılması ve tam ekran oynatılması işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Presentations Menüler

Edit menüsünü kullanarak eylemleri ileri/geri alma, kesme-kopyalama-yapıştırma, seçme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Arrange menüsü ile de sunum sayfasında kullanılan nesneleri hizalayabilir, alt-üst sıralamalarını düzenleyebilirsiniz.

Arayüzde, menü çubuğunun hemen altında bulunan Design, Slide, Text, List ve Shape araç çubukları ile tasarım öğelerini şekillendirebilirsiniz.

Presentations Araçlar

Pencerenin sol kenarında bulunan sayfa önizleme bölümü ile de pratik olarak bütün sayfaların önizlemesini gerçekleştirmek mümkün. Panel ızgarasını kullanarak bu paneli istediğiniz şekilde boyutlandırabilir, içeğirini otomatik olarak büyütebilir/küçültebilirsiniz. Ana tarayıcı penceresini genişlettiğiniz takdirde sayfa ikonlarını yan yana sütunlar halinde de görüntülemeniz mümkün olacaktır.
Pencerenin sağ kenarında ise metin, resim, çizgi ve geometrik şekilleri oluşturabileceğiniz işlevsel bir araç paleti bulunuyor.

Sayfa Yapısı

Presentation>New menü komutunu kullanarak oluşturacağınız yeni bir sunum belgesinin sayfa yapısını Design panelini kullanarak özelleştirebilirsiniz. Design panelinde bulunan Themes başlığı altındaki 11 farklı temadan birini seçebilir veya kendi temanızı oluşturabilirsiniz. Yine Design panelinde yer alan Color Set yukarı açılır menüsünden beğeninize uygun bir renk grubu seçebilirsiniz.

Sunum sayfaları arasındaki geçişlerde kullanmak istediğiniz efektleri ise Transition yukarı açılır menüsünden belirleyebilirsiniz.  Dissolve, Move, Zoom ve Blur olmak üzere 4 farklı geçiş efekti seçeneği bulunuyor.

Presentations Sayfa Yapısı

Pencerenin sol enarında yer alan panel grubunda; Slides paneli ile tüm sayfalarınızın önizlemesini yapabilir, Layouts paneli ile kullanacağınız farklı türdeki sayfa yapılarını özelleştirebilir, Master paneli ile de ana şablon sayfanızın temel tasarımını düzenleyebilirsiniz.

Presentations Layouts

Sunumunuzu tasarlarken farklı yapıdaki sayfa ihtiyaçlarınız için Slides panelinden sayfa yapınızı seçebilirsiniz. Sayfa arka planını özelleştirebilmeniz için ise Background ve Gradient yukarı açılır menülerinin sunduğu opsiyonlardan faydalanılabilir.

Presentations Color

Yazılar

Üst Panel satırından Text panelini açarak metin denetimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Adobe, şimdilik bu serviste kullanılmak üzere Courier Std, Cronos Pro, Minion Pro, Myriad Pro, News Gothic Std ve Texton Pro font seçeneklerini kullanıcılara sunuyor. Aynı panelde punto, stil (bold, italik, alt çizgi), metin rengi, metin efekti (shadow, glow, cutout, emboss ve blur) ve metin hizalama seçenekleri mevcut.

Presentations Text

Hemen Text paneli yanında bulunan List paneli ile de noktalı veya numaralı maddeleme listeleri ve içe girintili paragraflar oluşturulabilir.
Presentations Text List

Gelelim kötü habere…

Henüz bu servisin Türkçe yazım desteği bulunmuyor. Şimdilik İngilizce, Almanca, Fransızca ve Japonca dil destekleri mevcut.  Bakalım Adobe bu servise ne zaman Türkçe dil desteğini ilave edecek…

Geometrik şekiller ve nesneler

Presentations ToolsAna pencerenin sağ bölümünde, sunum sayfasına yazı alanı, resim, video, çizgi ve geometrik formlar eklemek için oldukça zengin bir araç paleti yer alıyor. Sayfaya bir nesne ilave etmek için araç paletinden ilgili sembolü tıklamak yeterli.

Presentations Shapes Panel

Bir obje oluşturduktan sonra, bu objenin  dolgu, degrade veya çizgi rengi, çizgi kalınlığı, efekt ve saydamlık özelliklerini üst menü altında yer alan Shape paneli ile ayarlayabilirsiniz.

Presentations Shapes

Ayrıca bir nesneyi seçtiğiniz zaman sağ üst köşesinde bir S ikonu göreceksiniz. Bu ikona tıklandıktan sonra açılacak menüden grafik stili seçebilir veya sık kullanacağınız nesne özellikleri için kolaylıkla obje stili oluşturabilirsiniz.

Resim ve Video

Presentations Resim ve Video

Yine pencerenin sağ kenarında bulunan araç paletini kullanarak çalışmanıza resimler ve filmler ekleyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey resim ikonuna tıklamak olacaktır.

Presentations servisi ile hazırlayacağınız sunum sayfalarına  JPG, PNG ve GIF formatında resimler ile FLV formatında videolar ekleyebilirsiniz.

Eklediğiniz resimleri çerçeveler ile süsleyerek döndürme ve boyutlandırma işlemleri yapmak da mümkün.

Sunum ve Paylaşım

Hazırladığınız sunumları pencerenin sağ alt köşesinde bulunan Play Slideshow Play Slideshow düğmesine basarak tam ekran oynatabilirsiniz.

Sunumlarınızı başkalarıyla paylaşmak için ise pencerenin sol alt köşesinde yer alan Share düğmesine basmanız yeterli.

Yapmanız gereken tek şey açılacak olan pencerede yer alan adres satırlarına, sunumu paylaşmak istediğiniz kişilerin e-posta adreslerini girmek. Birden fazla sunum belgesini aynı kişilerle paylaşmak isterseniz, ilgili kişilerin adreslerini her belge için ayrı ayrı tanımlamanız gerekmiyor. Share düğmesinin sağında yer alan ok işaretine tıklayarak menüden Copy/Paste Sharing List seçenekleri ile paylaşım listenizi pratik bir şekilde diğer sunum dokümanlarına taşımanız mümkün olacaktır.

Presentations Share

Presentations ile hazırlanan bir sunumu aynı anda paylaştığınız tüm kişiler açarak görüntüleyebilir, hatta farklı kişiler farklı sayfalar üzerinde çalışabilirler. Belgeyi görüntüleyen herkesi online olarak ana pencerenin alt bölümünde gözlemleyebilirsiniz.

Presentations Share E-posta listesi

Presentations Paylaşım Durumu

Bir diğer paylaşım yöntemi ise, Presentations menüsünü kullanarak Export seçeneği ile sunumu PDF formatında paylaşmak.

Presentations Export

Son Olarak…

Acrobat.com Labs’ın sunduğu Presentations hizmeti, sunduğu araçlar ve kullanım pratikliği hususunda Apple’dan bir miktar feyz almış dersek yalan olmaz.

Genel olarak Presentations servisi, gerek sunduğu arayüz ve pratik araçlar, gerekse paylaşım özellikleri ile ele alındığında harika bir servis. Ve geliştirilmeye devam ediyor. Fakat servisi Türkiye’deki kullanıcılar açısından ele alırsak Türkçe yazım desteğinin olmayışı büyük bir dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. Yabancı dilde hazırlanan sunumlar için ideal bir çözüm adayı olmakla birlikte, Türkçe hazırlanacak sunumlar için Türkçe dil desteği eklenmedikçe Türkiye kullanımı için gelecek vaad ettiğini söylemek çok gerçekçi olmayacaktır.

Bu aşamada, eğer Macintosh kullanıyorsanız Apple’ın iWork paketinde bulunan Keynote ve iWork.com ikilisi mükemmel şıklıkla sunumlar hazırlayarak internet ortamında paylaşmak için Türkiye şartlarında daha ideal bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Sistem Gereksinimleri

sistem gereksinimleri

Acrobat.com Labs’in sunduğu bir diğer yeni hizmet ise Tables servisi. Adobe, Buzzword, Presentations ve Tables ile ofis uygulamalarının 3 silahşörlerinin web versiyonlarını tamamlamış gibi görünüyor.

Önümüzdeki sayıda, Acrobat.com Labs’ın sunduğu bir diğer yeni hizmet olan Tables’ı inceleyeceğiz. Görüşmek üzere…

Photoshop Magazin Temmuz 2009 sayısında yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir