Apple Remote


Merhaba,

Geçen gün bir arkadaşım, ortamda herhangi bir Apple uzaktan kumanda kullanıldığında kendi bilgisayarının da bu durumdan etkilendiğini ve bilgisayarının uzaktan kumanda alıcısını nasıl devre dışı bırakabileceğini sordu. Ben de kumanda alıcısını devre dışı bırakması yerine kendi uzaktan kumandası ile eşleştirme yapmasını önerdim.

Birden fazla Mac bilgisayarın bulunduğu ortamlarda, Mac ile birlikte gelen Apple uzaktan kumandaların kullanımı durumunda, uzaktan kumanda bütün bilgisayarları aynı anda kontrol eder. Özellikle bir sunum yaparken veya konsantre olmuş bir şekilde çalışırken bu durum can sıkıcı olabilir. Bu can sıkıcı durumdan kurtulmak istiyorsanız bilgisayarınız ile kullandığınız uzaktan kumandayı birbirleri ile eşleştirmeniz gerekiyor.

Eşleştirme işlemini yapmak için;

1. System Preferences > Security > General denetimlerini açın.

Bilgisayarınızın herhangi bir uzaktan kumanda ile denetlenmesini istemiyorsanız en altta bulunan Disable remote control infrared receiver seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz. Bu seçeneğin aktif hale getirilmesi durumunda bilgisayarınızın infrared (kızıl ötesi) alıcısı kapatılacak ve hiçbir Apple uzaktan kumanda tarafından denetlenemeyecektir.

Bilgisayarınız halihazırda herhangi bir Apple uzaktan kumanda ile eşleştirilmemiş ise pencerenin sağ alt bölümünde Pair… düğmesini göreceksiniz. Düğmenin sol tarafında bulunan “This computer will work with any available remote.” açıklaması bilgisayarınızın şu anda herhangi bir uzaktan kumanda ile denetlenebilir olduğunu belirtiyor.

remote-02

2. Security penceresinin sağ alt bölümünde bulunan Pair… düğmesine basın.

Pair

Eşleştirme işlemi için kumandanızda bulunan menü ve next düğmelerine bir süre basılı tutmanız gerektiğini belirten bir uyarı penceresi açılacaktır. OK düğmesine BASMAYIN.

Kumandanızı elinize alarak Next ve Menu tuşlarına basılı tutun. Önce Next ardından Menu tuşuna basarsanız Front Row açılmamış olur; ama açılsa da pair işlemi gerçekleşecektir.

remote-05

Her iki tuşu aynı anda basılı tuttuktan birkaç saniye sonra ekranda eşleştirme işleminin gerçekleştiğini belirten bir kumanda ve üzerinde iki geometrik halka resmi göreceksiniz.

Pair

Eşleştirme işlemi başarı ile tamamlandı. Artık bilgisayarınız, eşleştirme işlemini gerçekleştirdiğiniz kumanda dışında hiçbir uzaktan kumandadan etkilenmeyecektir.

Eğer daha sonra bilgisayarınızda farklı bir kumanda kullanmak isterseniz, aynı pencerede bulunan Unpair… düğmesine basarak eşleştirme işlemini iptal edebilir ve yukarıdaki adımları izleyerek tekrar yeni bir uzaktan kumandayı bilgisayarınız ile eşleştirebilirsiniz.

6 Yorum yapılmış: 

  1. Hüseyin Usta :

    O arkadaş kim acaba 😛

  2. Halihazırda üşenerek gözünün önündeki basit şeyleri göremeyen bir mac ustası 🙂

  3. Mac kumandasınının tuşlarına klavyeden tuş atama şansımız var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim.

  4. Kumanda tuşlarına klavye kestirmesi atama işlemi bildiğim kadarıyla yapılamıyor.

  5. sonat bükülmezbaş :

    Merhaba:mac remote kumandamı ok tuşlarını mouse gibi kullanabileceğimi biliyorum ama programı bilmiyorum program önerebilirmisiniz.

  6. Remote Buddy uygulamasını incelemenizi öneririm.

Yorumlar

*