Kategoriler
Apple

Entourage Mesaj Okundu Bilgisi Ayarları

Microsoft Entourage

Microsoft Entourage ile gönderdiğiniz mesajların okundu bilgisinin karşı taraftan alınabilmesi veya karşı tarafa okundu bilgisinin gönderilebilmesi için e-posta hesap ve rules ayarlarında birkaç düzenleme yapılması gerekiyor.

Tools/Accounts menü sekmesini açarak accounts penceresinden ilgili e-posta hesabınızı açın.

Edit Account penceresindeki options tabı altında bulunan “Additional Headers” bölümünde:

Header satırına “Disposition-Notification-To” (tırnaksız) Value bölümüne geridöngü bilgisinin ulaştırılmasını istediğiniz e-posta adresinizi girin. (Ayarlama yaptığınız adresinizden farklı bir adres de girebilirsiniz)

Ayarları kaydederek pencereyi kapatabilirsiniz. İlgili hesaptan göndereceğiniz tüm mesajlar için okundu bilgisi talebi alıcılara iletilecektir.

Sürekli okundu bilgisi almak istemiyorsanız hesabınızın bir kopyasını oluşturduktan kopya hesap üzerinde bu ayarlamaları yapabilirsiniz. Mesaj gönderimlerinizi normal hesabınızdan yapmaya devam ederken, okundu bilgisi almak istediğiniz bir mesaj için kopyaladığınız hesabınızı kullanabilirsiniz.

Burada unutulmaması gereken birkaç nokta var. Mesaj okundu bilgisi almak tamamen alıcının kullandığı e-posta hesabının türü, kullandığı e-posta yazılımı ve alıcının onayına bağlıdır. Web tabanlı e-posta adreslerinin çoğu (hotmail, yahoo vb.) bu özelliği desteklemez. Bunun yanında alıcı, kullandığı e-posta yazılımında “mail okundu isteklerini otomatik yanıtla” seçeneğini aktif hale getirmemişse, alıcı onay vermediği takdirde mesaj okundu bilgisi alamazsınız. Kısacası alıcının keyfine kalmış bir durum.

Gelelim karşı taraftan talep edilen mail okundu isteklerinin Entourage ile yanıtlanmasına.

Entourage 2004′te aldığınız e-postaların mesaj okundu geribilgisi istemini göremezsiniz. Bu istekleri görmek ve göndericiye okundu bilgisi iletmek için Return Receipt script’inin kullanılması gerekiyor.

Buradan Return Receipt script’ini indirebilirsiniz.

Script’i indirdikten sonra “User/Documents/Microsoft User Data/Entourage Script Menu Items” klasörüne kopyalayın.

Entourage programına geri dönerek Tools/Rules menü sekmesini açarak yeni bir kural oluşturun.

If bölümünde “if all criteria are met”, kriter olarak “Specific header” seçeneğini seçtikten sonra karşısındaki satıra “Disposition-Notification-To” yazarak Exists seçeneğini seçin.

Then bölümünde de “Run apple script seçeneğini seçerek “User/Documents/Microsoft User Data/Entourage Script Menu Items/Return Receipt Script” dosyasını seçin.

Pencereyi onaylayarak kapatın.

Oluşturulan kuralı listenin en üst sırasına taşıdığınız takdirde, her yeni gelen mesajın header bilgileri taranır. Bir mail okundu bilgisi istenildiği takdirde, gelen mesajı seçtiğiniz an bir uyarı penceresi ile bu bilginin karşı tarafa iletilmesini istenilip istenilmediği sorulur. Yes butonuna basarak göndericiye okundu bilgisi iletebilirsiniz.

Return Receipt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir