Kategoriler
Apple

Entourage İçin İmza Oluşturma

EntourageMicrosoft Entourage kullanarak göndereceğiniz e-posta iletilerinde kullanmak için biçimlendirilmiş metin formatında ve resim içeren imzalar oluşturabilirsiniz. Hatta bu işlemi daha da öteye taşıyarak farklı e-posta adreslerinizden göndereceğiniz mesajlar için farklı imzaların, iletilere otomatik olarak eklenmesini de sağlamak mümkün.

Microsoft Entourage kullanarak iki farklı formatta e-posta iletisi gönderebilirsiniz:

1. HTML format

İletinizde bulunan metinlerin font, punto, stil, renk, maddeleme özellikleri özelliklerini dilediğiniz gibi ayarlayabilir, iletinize arkaplan rengi ekleyebilir, metinlerin arasına resimler ilave edebilirsiniz.

2. Plain text format:

İletinizde bulunan metinlerde font, punto, stil vb. özellikleri değiştiremezsiniz. Alıcı, kullandığı e-posta programınıda ayarlı metin özellikleri ile mesajınızı görüntüleyecektir. Mesajınıza ilave edeceğiniz resimler ise mesaj eki (attachment) olarak karşı tarafa iletilecektir.

Entourage’da oluşturmak istediğiniz imzada, metinlerin görsel düzenlemelerini yaparak resim ilave etmek istiyorsanız, göndereceğiniz iletinin formatı mutlaka HTML olmalıdır. Plain text formatlı bir iletide, imza metinlerinin görsel düzenlemeleri ve resimler görüntülenmeyecektir.

Oluşturacağınız e-posta iletilerinde, HTML / Plaint Text opsiyonları arasında geçiş yapmak için mesaj penceresinde bulunan mesaj format düğmesini kullanabilirsiniz.

HTML / Plain Text

Eğer göndereceğiniz tüm e-posta iletilerinde HTML format seçeneğini aktif hale getirmek isterseniz Entourage > Preferences > Compose menüsünü kullarak mail format yukarı açılır menüsünden gerekli ayarlamayı yapabilirsiniz.

Mail format

Şimdi resimli bir imza oluşturalım:

1.Tools > Signatures menüsünü kullanarak signatures penceresini görüntüleyin.

2. Yeşil renkli New düğmesine tıklayarak yeni bir imza oluşturun.

Signatures

3. HTML format seçeneğini açarak imzanızda yer almasını istediğiniz metni yazın. Font, stil,  punto, renk gibi düzenlemeleri yapın.

4. İmleci, resmi yerleştirmek istediğiniz satıra getirerek Message > Insert > Picture menüsünü kullanarak imzanızda yer almasını istediğiniz resmi pencereye yerleştirin.

İmza penceresinde resim üzerinde büyütme-küçültme işlemi yapamazsınız. Bu nedenle, resmi imza içerisine aktarmadan önce bir resim düzenleme programında resminizi boyutlandırmanız gerekiyor.

Signature

5. İmzanız hazır. Pencereyi kapatarak kaydedin.

Signatures

Bu adımları kullanarak, farklı e-posta adresleri-amaçlar için dilediğiniz kadar imza tanımlaması yapabilirsiniz. Mesaj yazarken Signature listesinde yar almasını istediğiniz imzaları, isminin başında bulunan onay kutusuna tıklayarak aktif hale getirebilirsiniz. İsminin başında onay imi olmayan imzalar, mesaj yazarken imza listesinde görüntülenmeyecektir.

İmzanızı göndereceğiniz iletilerde kullanmak için mesaj penceresinde bulunan Signature düğmesine basılı tutarak listeden istediğiniz imzayı mesaja dahil edebilirsiniz.

Imza eklemek

Biraz tembellik yapmaya da hakınız var elbet 🙂

Her mesajda imzaları manuel eklemek yerine, Entourage üzerinde tanımlı e-posda adreslerinizden her biri için farklı standart imzalar tanımlayabilirsiniz. Bunun için;

1. Tools > Accounts menüsünü acarak Entourage üzerinde kurulu e-posta hesaplarınızı görüntüleyin.

2. Listeden, standart imza ayarlamak istediğiniz e-posta hesabınızı seçin ve çift tıklayarak ayarlarını görüntüleyin.

3. Options bölümüne girerek Default Signature yukarı açılır menüsünden, ilgili e-posta hesabınız için tanımlanacak olan standart imzayı belirleyin. Sonrasında OK düğmesine basarak işlemi tanımlayın.

Artık seçtiğiniz imza, tanımlamayı yaptığınız e-posta hesabını kullanarak yeni oluşturacağınız, yanıtlayacağınız, ileteceğiniz her mesajın altına otomatik olarak eklenecektir.

Account Options

Windows Outlook’ta olduğu gibi gelişmiş html formatlı bir imza oluşturulabilir mi?

Maalesef hayır. Micro$oft tayfası Outlook’taki bazı ileri düzey özellikleri (mesela html kodları ile oluşturulmuş hazır imza belgelerinin içe aktarılması gibi) stratejik olarak Entourage’a eklemiyorlar. Geçenlerde Microsoft Office Mac takımı, Office 2010 versiyonunda artık Microsoft Outlook for Mac’in yer alacağını duyurdu. Belki o versiyona dahil edilebilir.

Kolay gelsin…

“Entourage İçin İmza Oluşturma” için 10 yanıt

Merhabalar,

Bir müşterimiz ms entourage için bizden html imza hazırlamamızı istedi.
Daha önce bunu ek kod yazarak birilerinin yaptığını iletti.
Yukarıda okuduğuma göre sizce yapılamıyor – yinede sormak isterim mümkün değilmidir ?

Entourage’a html desteği veren bazı scriptler var fakat hiç denemedim. Şu sayfayı inceleyebilirsiniz. Office 2011 versiyonu çok yakında çıkacak ve paket içerisinde Entourage yerine Outlook yer alacak. 2011 sürümünde html imza konusu geliştirilmiş olabilir.

Merhaba,
Bir maile reply dediğimde imzam en altta kalıyor. Devamlı alttan cut yapıp, en üstte paste yapıyorum. Forward’da öyle bir durum yok. Bunun bir kolayı var mıdır?

Çok teşekkür ederim. Yüzsüzlük yapmak istemem ama, bir soru dha sorabilir miyim?
Folder ve subfolderlar içine mailin otomatik olarak düşmesi nasıl oluyor? Yani norveç klasörüme norveçle ilgili mail ben atmadan, gelir gelmez onun içine nasıl giriyor? Şirkette pc’lerde klasörler mail gelince bold görünüyor. Bunu da bilirseniz, daha da peşinizi bırakmam 🙂

Tools/Rules menüsünü kullanarak, istediğiniz kriterlerde kural oluşturabilir, mesajları klasörlere yönlendirebilirsiniz.

Bunlarla uğraşmadan önce Entourage yerine Apple’ın Mail uygulamasına taşınmayı düşünmenizi öneririm. Bence Entourage artık hantal ve demode kaldı 😉

Çook teşekkür ederim. Mail programı tasarım olarak çok zayıf geliyor bana. FreeHand gibi bitene kadar kullanırım entourage’ı ben 🙂

Devrim bey merhaba
Mac Outlook ile ilgili bir sorum var. İmza kısmında yazı olarak uzun bir adres yazıyorum otomatik olarak alt alta sıralıyor bu sorunu çözmek mümkün mü?

Merhaba;

Gönderdiğim mailler giden kişi tarafından forward edildiğinde imzam gözüküyor ancak replay ya da replay all yaptıklarında imzam bozuluyor. Ne yapmalıyım???

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir