Kategoriler
Apple

Mac OS X Lion’da Diskleri ve USB Flash Bellekleri Şifrelemek

Apple, Mac OS X Lion ile birlikte yeni bir şifreli disk formatını kullanıma açtı: Mac OS  Extended (Journaled Encrypted) Eğer Mac OS X Lion kullanıyor ve harici disklerinizi veya usb flash belleklerinizi şifrelemek istiyorsanız yazının devamındaki yönergeleri uygulayarak diskinizi şifreleyebilirsiniz. Öncesinde bir hatırlatma: ŞİFRELİ DİSKLER YALNIZCA MAC OS X 10.7 (LION) YÜKLÜ BİLGİSAYARLARDA KULLANILABİLİR. 10.6 ve daha önceki sistemlerde kullanılamaz.

 

• (Varsa) Şifrelemek istediğiniz diskin içerisinde bulunan verilerinizi yedekleyin. Şifreleme işlemi için diske format atılacağından içerisinde bulunan tüm veriler silinecektir.

• Diskinizi bilgisayara takarak Uygulamalar / İzlenceler klasöründe yer alan Disk İzlencesi uygulamasını (Applications / Utilities / Disk Utility) açın.

• Sol sütundan disk bölüntüsünü seçerek pencerenin üst orta bölümünde yer alan Sil (Erase) bölümünü görüntüleyin. Biçim olarak Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü, Şifreli) [Mac OS Extended (Journaled, Encrypted)] seçimini yaparak sağ alt köşedeki Sil düğmesine basın.

 

• Açılacak olan şifre sorgu penceresini kullanarak diskinize parola tanımlayın. Şifrenin unutulma ihtimaline karşı ipucu tanımlamayı ihmal etmeyin. Şifrenizi unutmanız durumunda diske ulaşma ihtimaliniz olmayacaktır.

• Sil düğmesine tıklayarak işlemi tamamlayın. Artık diskiniz şifrelendi.

 

Şifreli disk Mac OS X Lion kullanan bir bilgisayara takıldığı zaman öncelikle parola sorgu penceresi açılacaktır. Doğru parola girişinden sonra disk içeriği görüntülenebilir.

Bu parolayı anahtar zincirimde tut seçeneğini kullanarak parolayı bilgisayarınızın anahtar zincirine ekleyebilir ve yalnızca o bilgisayarda kullandığınız kullanıcı hesabınız için bir daha parola sorulmamasını sağlayabilirsiniz.

• Parolayı Değiştirmek için Disk İzlencesi uygulamasında, Dosya / Parolayı değiştir menüsünü kullanabilirsiniz.

 

• Parola korumasını iptal etmek isterseniz disk içerisindeki verilerinizin mutlaka yedeğini almalısınız. Sonrasında tekrar format yöntemiyle diskinizdeki parola korumasını kaldırabilirsiniz. Flash belleklerde Dosya / Şifrelemeyi kapat komutu parola iptali konusunda genellikle hata veriyor.

UYARI:

Mac OS X Lion’da, sistemin yüklü olduğu dahili diskinizi şifrelemek istiyorsanız Sistem Tercihleri / Güvenlik ve Gizlilik ayarlarından FileVault seçeneğini kullanmalısınız.

“Mac OS X Lion’da Diskleri ve USB Flash Bellekleri Şifrelemek” için 14 yanıt

şifrelediğimiz diski lion öncesi mac sürümlerinde görmek olası değil en azından ben bunu beceremedim.
disk izlencesiyle şifrelemeyi kapat komutunu uygulandığımda da lion bir hata vererek şifrelemeyi kaldıramadı, geriye tek çözüm kalıyor o da şifrelediğim diski silmek tabii bu da verileri yedeklemek ya da kaybetmek anlamına geliyor.

Yazının girişinde diskin yalnızca Lion işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda kullanılabileceği uyarısını özellikle yapmıştım. Nasıl diski şifrelerken format atılıyorsa, şifreyi çözmek için de yine format atılması gerekiyor, zira yapılan işlem diskin formatını değiştirmek.

yanılmıyorsam dosya formatı hfs+ olarak kalmaya devam ediyor, şifrelemeyi çözmek için diskin silinmesi çok kullanışsız bir özellik.

Merhabalar..

Elimdeki ici bos olan dun satin aldigim flash diskimi sifrelemek icin 10.7.5 surumu olan Mac OS X isletim sistemimde “Disk Izlencesi”ne girip sol sutundan disk boluntusunu secerek sil’e tikladim. Ancak buradaki secenekler içinde sizin ekraninizdaki gibi “Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü, Şifreli)” yok. Sizin yazdiklarinizi takip ettigimde pas gecmis oldugum herhangi birsey cok kez kontrol ettigim halde gormuyorum. Goremeyis sebebim ne olabilir, lutfen yardimci olursaniz cok memnun olurum. Tesekkurler..

Merhaba,

Elinizdeki diskin Bölüntü Haritası Düzeni (Partition Scheme) büyük ihtimalle Master Boot Record olduğu için (ana disk sembolünü seçtikten sonra bu bilgiyi Disk İzlencesi uygulama penceresinin sağ alt köşesinde görebilirsiniz) şifrelenmiş format seçeneklerini görüntüleyemiyorsunuz.

Silme işlemini disk bölüntüsü yerine ana disk simgesini seçerek yaparsanız ilgili şifreleme seçeneklerini uygulayabilirsiniz. Flash bellek üzerinde birden fazla disk bölüntüsü kullanıyorsanız diğer bölüntülerdeki verilerin yedeğini almayı unutmayın.

Merhaba Devrim Bey,

Mac OS X 10.8.2 yüklü MacBook Pro kullanıyorum. CD ye şifre koyarak bilgi kaydetmek istiyorum. Bu mümkün müdür?

İyi günler dilerim…

Optik diskler salt okunabilir olduklarından dolayı, doğrudan CD ve DVD’ye şifre atayamazsınız. Şifreli disk imaj belgesini CD içerisine kopyalayabilirsiniz.

iyi gunler. ben harddiskimin 2. kismini bu sekilde formatladim. uzun zaman sonra acayim dedim sifreyi hatirlamiyorum. verileri kurtrabilir miyim nasil format atabilirim.

Şifreyi girmeden verilere ulaşamazsınız. Diski tekrar kullanılabilir hale getirmek için ise disk utility uygulaması ile “ana disk sembolünü” seçerek diske format atmayı deneyebilirsiniz. İçerisindeki tüm veriler silinecektir.

Selam.. disk şifreleme yaptım. mac açıkken disk e giridiğimde hiç sifre sormadı. diske koyduğum şifreyi nasıl kaldırabilirim.? ya da bu sifrelenen diskin şifresi hangi durumlarda soruluyor?
tesekkurler…

Açılış şifre girişinde şifreyi hatırla seçeneğini işaretlediğiniz için sonraki açılışlarda şifre sormayacaktır. Şifreler uygulamalar/izlenceler klasöründeki Anahtar Zinciri Erişimi (Keychain Access) uygulamasında saklanır. Bu uygulamayı açarak şifre listesinden diskin şifresini silerseniz bir sonraki açılışta şifre sorulur.

Şifreyi hatırla seçeneği yalnızca o bilgisayara özeldir. Disk başka bir bilgisayarda açılmak istendiğinde, o bilgisayarın anahtar zinciri uygulamasında kayıtlı olmadığından şifre soracaktır.

Meraba MacBook Pro’mda şifrelediğim USB cihazımı Windows kullanan bir bilgisayara sokuyorum ancak USB gözükmüyor bile. Bu şifreleme sadece Maclerde mi geçerli??

Merhaba,
“MacOS Genişletilmiş” formatlı bir diski şifreli ya da şifresiz fark etmezsizin Windows ortamında görüntüleyemezsiniz. Mac formatlı diskleri Windows ortamında görüntülemek için windows bilgisayara yüklenecek MacDrive benzeri bir yazılım yardımıyla erişebilirsiniz fakat şifreleme özelliğini yine de kullanamazsınız. ExFat ya da FAT formatlı USB disklere hem Windows hem de MacOS ortamında ortak kullanabilirsiniz, fakat bu formatlara da yazıda bahsettiğim yöntem ile şifreleme uygulayamazsınız.

Çoklu platformlar için bir disk şifreleme metodu arıyorsanız VeraCrypt gibi 3. parti çoklu platform desteği alan disk şifreleme yazılımlarına göz atmanızı öneririm. (Tecrübe etmedim.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir