Kategoriler
Apple

Sistem Diskini HardDisk İçerisine Entegre Etmek

disk-00

Mac OS X Sistem disklerini, harddisk içerisine entegre etmenin bazı avantajları bunuluyor. Bunlardan başlıcaları;

  • Harddisk erişim hızı, optik diske göre kat kat daha hızlı olacağı için, sistem diski üzerinden yapılacak işlemler (sistem başlatma, izinleri onarma vb.) daha kısa sürede tamamlanacaktır.
  • Bakım-onarım yazılımlarının (TechTool Pro, DriveGenius vb.) özel sistem diskleri ile daha hızlı işlemler yapabilirsiniz..
  • Optik disk sürücünüzün çalışmadığı durumlarda rahatlıkla sistem diskinden bilgisayarınızı başlatabilirsiniz.
  • Sistem diskiniz yanınızda bulunmadığı zamanlarda da bilgisayarınızı rahatlıkla entegre sistem diskinden başlatabilirsiniz.
  • Gerektiğinde, elinizde sistem diski olmadan da bilgisayarınıza sistem yükleyebilirsiniz.

Entegrasyon işlemi adımları:

Sistem diskini dahili harddisk içerisine entegre etmek için yeni bir disk bölüntüsü (partition) oluşturmanız gerekiyor. Eğer Mac OS 10.4 ve öncesi bir işletim sistemi kullanıyorsanız, bu işlem için dosyalarınızın yedeğini aldıktan sonra harddisk’inize format atmak zorundasınız. Eğer Mac OS X 10.5 ve üstü bir sistem kullanıyorsanız, diskinizde bulunan belgelere dokunmadan diskinizi istediğiniz kadar parçaya bölmeniz mümkün olacaktır.

1) İlk adımda, entegre edilecek sistem diskinin bir disk imaj kopyasının alınması gerekiyor.

disk-01

Entegre edilecek sistem diskini disk sürücünüze taktıktan sonra Applications/Utilities/Disk Utility programını çalıştırın. Sol sütunda bulunan disk listesinden, sistem diskini seçtikten sonra File>New>Disk Image from disk… menüsünü kullanarak bir imaj dosyası oluşturun. Disk imaj seçeneklerinden read-only‘i seçerseniz imaj alma işlemi biraz daha kısa sürecektir. Compressed seçeneği ise, sıkıştırma özelliği ile disk imaj boyutunu küçültürken işlem süresini bir miktar uzatacaktır.

disk-02

Sistem diski entegrasyonu için read-only daha doğru bir seçenek olacaktır.

.dmg uzantılı sistem disk imajını oluşturduktan sistem diskini bilgisayarınızdan çıkartabilirsiniz.

2) İkinci adımda dahili harddisk üzerinde bir bölüntü (partition) oluşturulması gerekiyor.

Disk Utilty uygulamasında, sol sütunda bulunan disk listesinde, entegrasyon işlemini uygulayacağınız dahili diskinizi seçin. Seçim işleminde diskinizin markasının ve kapasitesinin yazıldığı ikonu seçmelisiniz. Sonrasında pencerenin üst orta bölümünde yer alan Partition denetimlerine girin.

Volume Schme altında seçtiğiniz sabit diskin partition yapısını göreceksiniz. 10.5 ve üzeri sistemlerde dinamik olarak, diskte yer alan dosyalara herhangi bir zarar vermeden diski parçalara bölmek, parçaların boyutunu düzenlemek ve parçaları silmek mümkün. Volume Scheme sütunu altında bulunan + düğmesine tıklayarak yeni bir partition oluşturun. Sağ bölümden format olarak Mac OS Extended (Journaled), Size olarak da oluşturduğunuz dmg belgesinin boyutunu yazın. (Bir miktar fazla tanımlamakta fayda var. Ben Snow Leopard için 7gb tanımladım,) Bir sonraki aşamada Restore işlemi yapacağımız için bölüntüyü isimlendirmenin bir fonksiyonu olmayacaktır.

disk-03

Apply düğmesine basarak işlemi onaylayın.

Yeri gelmişken Volume Scheme seçeneklerinden de bahsetmek istiyorum.

Power PC ve Intel işlemcilerin kullandıkları farklı partition şemaları vardır. Bir disk formatlanırken bu şemalardan biri seçilmek zorundadır. Volume Scheme başlığı altındaki yukarı açılır menü yardımıyla bu seçenekleri görüntüleyebilir ve değiştirebilirsiniz.

(Disk Utility, -manuel seçim yapılmadığı takdirde- bilgisayarın kullandığı işlemci türüne göre Volume Scheme opsiyonunu  otomatik olarak tanımlar.)

Partition Scheme

3 Tür volume scheme bulunmaktadır:

1. GUID Partition Table
Intel işlemcili bir Mac bilgisayar için başlangıç diski mutlaka GUID Partition Table olmalıdır. GUID Partition Table yapısına sahip olmayan bir diski hiçbir şekilde Intel işlemcili bir Mac’de başlangıç diski olarak kullanamazsınız. Bunun yanında herhangi bir Mac bilgisayarda Mac OS 10.4 ve üzeri sistemlerde bu diski dosya alışverişi için kullanmanız mümkün.
2. Apple Partition Map
Power-PC işlemcili bir Mac bilgisayar için başlangıç diski mutlaka Apple Partition Map olmalıdır. Apple Partition Map yapısına sahip olmayan bir diski hiçbir şekilde Power PC işlemcili bir Mac’de başlangıç diski olarak kullanamazsınız. Bunun yanında herhangi bir Mac bilgisayarda  bu diski dosya alışverişi için kullanmanız mümkün. Taşınabilir diskler için (eğer sistem diski olarak kullanılmayacaksa) ideal bir yapıdır.
3. Master Boot Record
Dos ve Windows işletim sistemlerinde kullanıcalak başlangıç diskleri için gerekli olan disk yapısıdır.

Volume Scheme yapısı ancak ve ancak format yolu ile değiştirilebilir.

3. Üçüncü adımda Restore  ile entegrasyon işlemini tamamlayabilirsiniz.

Öncelikle Finder’a geri dönerek, 1. adımda oluşturduğunuz .dmg uzantılı dosyayı çift tıklayarak açın. Dmg dosyası, Bilgisayarınızda ayrı bir disk olarak açılacaktır.

Disk Utilty uygulamasında, pencerenin üst orta bölümünde son sırada yer alan Restore denetimlerine girin.

Restore Disk Image

Source bölümüne, az önce açtığınız dmg dosyasının ikonunu sol sütununda görebilirsiniz. Dmg dosyasının altında bulunan disk ikonunu tutarak Source satırının üzerine sürükleyin. (isterseniz Image düğmesine basarak da diski bilgisayarınızdan seçebilirsiniz.)

Daha sonra, ikinci adımda oluşturduğunuz yeni disk bölüntüsünün (partition) ikonunu sol sütundan bularak tutun ve Destination satırına sürükleyin.

Erase destination seçeneğini de işaretledikten sonra Restore düğmesine basarak işlemi tamamlayın. Bu işlem biraz zaman alabilir. Tamamlandıktan sonra Disk Utility uygulamasanı kapatabilirsiniz.

Finder’a geri dönerek, yeni oluşturulan sistem diskinizi kontrol edebilirsiniz. Artık sistem diskiniz bilgisayarınız içerisine entegre edilmiş durumda.

disk-06

Artık, istediğiniz zaman System Preferences > Startup Disk denetimlerini açarak, bilgisayarınızı harici bir sistem diskine gereksinim duymadan içerisinde bulunan sistem diskinden başlatabilir ve sistem yükleme, onarma, utilities yazılımlarını kullanma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Startup Disk

Son olarak…

Elbette sistem diskine olan bağımlılığınız ortadan kalkmıyor. Harddiskinizin yapısında meydana gelebilecek bir aksaklık durumunda, diskteki tüm bölüntüler erişilemez hale gelebilir. Bu durumda yine harici bir  sistem diski veya disk onarım programı diski kullanarak harddiskinizi onarabilirsiniz.

Oluşturduğunuz entegre sistem disk bölüntüsünü silmek isterseniz bu işlemi Disk Utility uygulamasındaki Partition bölümünü kullanarak yapabilirsiniz. Yapmanız gerek tek şey, Volume Scheme listesinden silmek istediğiniz bölüntüyü seçerek altta bulunan – düğmesine basmak.

Ayrıca 1 ve 3 numaralı adımları, bir diskin olduğu gibi kopyasını alarak diğer bir diske aktarmak için de kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin…

“Sistem Diskini HardDisk İçerisine Entegre Etmek” için 21 yanıt

Çok faydalı oldu bu bilgiler, paylaştığınız için teşekkürler.

bölüntüleme sırasında “no space left on device” hatası vemektedir. çözümü ne olabilir?

teşekkürler Devrim bey,

ben tüm denemelere rağmen bölüntülemeyi başaramadım.. elimdeki usb 8 gb lık flash bellek ile snow leopardı kurmaya çalışıyorum. dmg yi maunt edip flash belleğe klonluyorum…Ancak kurulum yarıda kalıyor.
sizce atladığım bişey mi var?

Merhaba ben source kismina Dmg dosyasının altında bulunan disk ikonu olan dvd uzantili kismini atamiyorum boyle bir isleme izin vermiyor, sadece dmg dosyasini atmama musade ediyor normalde de dmg olan image kismini gostermek gerekmiyor mu yoksa bu islemin farkli bir yolu mu var tesekkurler

Dmg dosyası hybrid değilse olabilir. Mac OS X yükleme dvd’leri hybrid formatlıdır. Bir bölüntüsünde Mac OS X, diğer bölüntüsünde ise diskin windows platformunda takıldığında görülebilen BootCamp sürücüleri yer alır. Bu nedenle harddisk üzerine kopya çıkartma işlemlerinde dmg dosyası yerine disk imajının sürüklenmesi daha sağlıklı bir yöntemdir. Normal şartlarda bu sürükleme işlemine izin verilir. Disk Utilty programınızda bir sorun olabilir. Alternatif olarak;

(Dmg dosyasını açtıktan sonra) Finder > Go > Computer menüsünü kullanarak bilgisayarın ana dizin penceresini görüntüleyebilir, bu pencere içerisinde yer alan DVD diski pencereye sürükleyebilirsiniz.

volkan :

teşekkürler Devrim bey,

ben tüm denemelere rağmen bölüntülemeyi başaramadım.. elimdeki usb 8 gb lık flash bellek ile snow leopardı kurmaya çalışıyorum. dmg yi maunt edip flash belleğe klonluyorum…Ancak kurulum yarıda kalıyor.
sizce atladığım bişey mi var?

Flash belleğinizi Mac OS X Extended formatında formatlayarak deneme yapmış mıydınız?

Merhaba sorunumu cozdum, bana ve benim gibi yeni mac kullanan arkadaslarima cok yararli olan bu tur bilgileri paylastigin icin cok tesekkurler.

Benim öğrenmek istediğim pc lerdeki ghost gibi mac lerde de disk imaging işlevini gören bir program varmı ? yani bir daha bir daha işletim sistemimi programlarımı kurmak yerine bunların yedeğini almak istiyorum. bunun için bir yöntem veya program var mı? teşekkürler…

Disk Utility uygulaması ile sistem diskleri imaj dosyası olarak kayıt edilebilir. Yazıdaki 1. ve 3. adımları uygulayarak bu işlemi yapabilirsiniz. Alternatif olarak Drive Genius programı da diskleri komple yedekleyebilir. Püf noktası, bu işlem için bilgisayarınızı sistem dvd’sinden başlatmak. (sistem dvd’si içerisinde, yükleme ekranının utilities menüsünde de Disk Utility uygulaması yer alır.)

evet oradan denedim ama sürekli disk meşgul diye uyarı çıkıyor…

hayır 🙁 orayı kaçırmışım. deneyip hemen cevap vericem :)) teşekkürler…

merhaba,elimde xp işletim sistemi yüklü macbook var, fakat işletim sistyemi çöktüğünden dolayı açılmıyor. tekrar windows xp nasıl kurarım bana yardımcı olurmusunuz.

merhaba

ben 1 hafta önce 2.el macbook aldım malum yıllardır acıların yazılımı windows kullanıyordum.

internetten 10.6.6 .cdr uzantılı bir dvd indirdim (indirmez olaydım) tam 8 adet DVD-DL yaktım yani bozdum.lütfen bana yardımcı olun resimli makale hazırlarsanız oradan benim gibi çaylaklar faydalanır o kadar yer baktım çözen olmamış eğer makaleyi hazırlarsanız heryere link vereceğim.

gerçekten biz bunu nasıl boottable bir dvd oluşturacağız?

yardım etsenizde etmesenizde bu blog bilgi dolu teşekkürler

Devrim bey merhaba;

Imac sistemime orjinal windows 8.1 pro kurmak istiyorum. Mac danışma hattımız win.8.1 pro ile ilgili sisteme kurulum yapılıp yapılamayacağına baktı ve sonucun olumlu olduğu bilgisini aldım. Ancak win 8.1 yüklemekte birtakım problemlerle karşılaşıyorum. Yardımcı olabilmeniz adına sistem bilgilerim aşağıdaki gibidir;

iMac 27′ 2011 Ortası
İşlemci: 3.4 ghz Intel Core i7
Bellek 8GB 1333mhz DDR3
B.Diski: Mac..
Grafik: Amd Radeon Hd 6970M 2048mb

İlk problemim bootcamp ‘i yükleme aşamasında başladı. ‘ Bir ağ sorunundan dolayı yazılım indirilemiyor ‘ dedi işin içinden çıktı. Apple destek sitesindeki tüm yönergeleri uyguladım. Ancak hatayı gideremedim. Daha önceden bootcamp yüklediğim fat formatlı flsahdiskimi buldum. Üzerini örttüm.

İkinci problem, itunes son sürümü elde edin şeklindeki yönergeyi izlerken, ”Apple yazılım güncelleme sunucusuna bağlanamıyor” şeklinde yeni bir problemde daha karşılaştım. Bu sefer bu konuyu çözmek adına app.destek sayfasındaki yönergeleri izledim. Anlatılan ne varsa uyguladım ancak sonuca ulaşamadım. Belki apple sitesi ile ilgili problem vardır dedim. Üstünü örttüm.

3. Problem: Sistemin DVDRW bozuk Devrim bey bu sebeple superdrive taktım. Bootcamp yönergelerini izledim. Bölüntülemede problem yok. sistem yeniden başladığında malum hatayı aldım ” no bootable device” bu hatayı sistemin, dahili dvd sürücüsünü okumaya çalıştığı için verdiğini düşündüm ve imac donanım ayarlarından iptal etmek istedim, biraz win. mantığı ile hareket ettim ancak başarılı olamadım. Sistemimden bozuk olan dahili dvd sürücüsünü iptal ederek sadece superdrive’ı görmesini istiyorum nasıl sağlarım. İso. ve haricidisk yöntemleri ile kurulum sağlayamıyorum. Aynı hatayı alıyorum. Nerede yanlış yapıyorum ?

Bu problemler ile ilgili yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Keza son şansım sizsiniz, sabır eşiğimin sınırlarındayım, parçalamamak için kendimi zor tutuyorum.. Saygılarımla..

Merhaba,

1-2: Ağ ayarlarınızı kontrol etmenizi öneririm. Harici DNS adresi kullanıyorsanız yazılım indirme ve güncelleme sunucularına sağlıklı bir erişim yapamıyor olabilirsiniz.

3: Hem .iso disk imajı hem de fiziksel dvd aynı hatayı veriyorsa sorun Windows yükleme diskinizde gibi geliyor bana. Farklı disk/disk imajı ile tekrar deneme yapabilirsiniz.

Ek olarak Boot Camp ile ilgili soru ve yorumları ilgili makalenin altına yaparsanız başkaları da bu bilgilerden istifade edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir