Kategoriler
Adobe

Acrobat.com “Tables” ile Online Web Tabanlı Hesap Tabloları

Acrobat.com Tables

Merhaba sevgili okurlar. Geçen ay Acrobat.com Labs’in yeni hizmeti Presentations’ı yakından incelemiştik. Bu ay da Acrobat.com Labs’in bir diğer yeni hizmeti Tables’ı inceleyeceğiz.
Tables ile günlük hayatta ihtiyaç duyabileceğiniz basit hesaplama tablolarını web tarayıcınız ile oluşturarak diğerleri ile paylaşabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey bir web tarayıcı ve internet bağlantısı…

Günümüzde hesap tabloları hazırlamak için yoğun olarak kullanılan yazılımların başında Microsoft Excel ile Apple Numbers geliyor.  Microsoft Excel’in bu alandaki pazar payı ise tekel olma konumunda. Web tabanlı bir servis olan Presentations’un farklılaştığı nokta ise diğer Acrobat.com servislerinde olduğu gibi “tamamiyle web tabanlı kolay ve hızlı paylaşım” temeline dayanıyor oluşu.

Hesap tablolarının dosya büyüklüklerin çok büyük olmamasından ötürü internet üzerinden e-posta veya alternatif yöntemlerle paylaşılmasında herhangi bir sıkıntı doğurmuyor. Bunun yanında bir hesap tablosu üzerinde birkaç kişinin aynı anda çalışması gerektiğinde ne olacak? E-posta ile paylaşım yöntemleri kulağa pek de pratik gelmiyor değil mi?

Bu noktada Tables servisinin kullanım kolaylığı devreye giriyor. Paylaşmak veya ekip çalışmasında bulunmak istediğiniz hesap tablolarını rahatlıkla diğer ekip arkadaşlarınızla paylaşabilir, herkesin internet tarayıcısını kullanarak aynı anda pratik bir şekilde erişimini mümkün hale getirebilirsiniz. Biraz daha abartmak isterseniz aynı anda farklı kişilerin farklı sütünlar üzerinde çalışmalarını dahi sağlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra ofiste oluşturduğunuz bir hesap dosyasını yanınızda taşımadan da evde veya herhangi bir ortamda görüntüleyebilir, düzenlemeler yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey bir bilgisayar ve internet bağlantısı.

Servise Erişim

Acrobat.com Kullanıcı GirişiAcrobat.com Tables servisine  giriş yapmak için http://labs.acrobat.com adresini kullanabilirsiniz.

Daha önce edindiğiniz bir Adobe ID’niz varsa kullanıcı adı ve şifrenizi girerek servisi kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer daha önce bir Adobe ID almadıysanız Sign Up Now düğmesine basarak 1 dakika zaman ayırmanız ve ücretsiz bir üyelik hesabı oluşturmanız gerekiyor.

Arayüz

Tables Arayüz

Presentation, oldukça basit bir arayüze sahip. Buna paralel olarak yetenekleri de yalnızca basit tablolar oluşturmaya elverişli.

Tables Menüler

Pencerenin üst bölümünde bulunan Table menüsünü kullanarak olusturdugunuz hesap tablolarının açılması, yeni tabloların oluşturulması ve başkaları ile paylaştırılması işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Edit menüsünü kullanarak eylemleri ileri/geri alma, kesme-kopyalama-yapıştırma, seçtiğiniz satır/sütünların tamamen veya içerik olarak silinmesi işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Insert menüsünde bulunan Rows Above ve Rows Below komutları ile satır, Column Before ve Column After komutları ile de sütün ekleyebilirsiniz.

View menüsü ile de hesap tablonuzdaki verileri filtreleyebilir, özel görüntüleme seçeneklerini ayarlayabilirsiniz.

Yeni bir tablo belgesi oluşturduğunuzda karşınıza 3 sütuna 5 satırlık boş bir tablo çıkıyor. Menülerin hemen alt satırında bulunan Column düğmesine tıklayarak sütun içerik seçeneklerinizi düzenleyebilirsiniz. Sütunlarda görsel olarak pek fazla düzenleme yapma olanağınız bulunmuyor. Tables’ın sunduğu renk ve fontu kullanmanız gerekiyor.

Bir sütün içeriği olarak şu özellikler tanımlanabilir:

Tables Sütun Özellikleri

General: Serbest içerik.

Text: Metin içeriği. Font seçme imkanınız bulunmuyor. Bunun yanında bir diğer kötü haber ise, Presentations servisinde olduğu gibi bu serviste de Türkçe metin girişi desteği yok maalesef.

Number: Rakamsal içerik. Rakamların ondalık seçeneklerini, negatif değerlerin kırmızı renk ile işaretlenerek – veya () sembolleri ile  kullanılması gibi seçenekler ayarlanabiliyor.

Number Ondalık Seçenekleri

Currency: Dolar bazında para miktarı ayarlanabilir.

Date: Hücrelere belirlenen gün/ay/yıl formatında tarih yazılabilir.

Checkbox: Hücrelere işaretlenebilir onay kutuları yerleştirilebilir.

Tabloları Düzenlemek

Hücre ve satır ilave etmek:

Hücre ve Satır İlave Etmek

İsterseniz Insert menüsünü kullanarak satır/sütun ilave edebileceğiniz gibi, isterseniz her sütun ve satır başlık kenarında bulunan + düğmesine tıklayarak da ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Hatta bir alternatif de son satırın altındaki veya son sütunun sağındaki boş alana tıklamak olabilir.

Hücre ve satır genişlik/yüksekliklerini ayarlamak:

Yapmanız gereken tek şey genişletmek istediğiniz hücrenin çizgisini fare ile tutarak sürüklemekten ibaret.

Hücre ve Satır Genişlik/Yükseklik Ayarları

Sütunları sıralamak ve kopyalamak:

Sütunların üzerinde bulunan harflerin üzerine tıklayarak açılacak olan menüyü kullanarak hücreleri sıralayabilirsiniz.

Sütun Menü

Ayrıca aynı menüdeki Hide, Unhide komutlarını kullanarak istediğiniz zaman sütunları görünür/görünmez yapabilirsiniz.

Tablonuzun altına bir alt toplam bölümü ilave etmek isterseniz Column düğmesinin yanında bulunan Table düğmesine basarak Add Summary Row düğmesini görüntüleyebilirsiniz. Bu düğme ile tablonun altında siyah bir ayrıcı çizgi ile alt toplam satırları ekleyebilirsiniz.

Formül ve hesaplamalar:

Bir hücrenin sağ kenar çizgisinde bulunan yuvarlak “=” düğmesine basarak formül girişi yapabilirsiniz. Standart olarak toplama, çıkarma, ortalama, sayma, en az- en çok değer hesaplamaları yapabileceğiniz gibi ileri düzey birçok formül girişi de yapabilirsiniz.

Formül

Henüz formül çeşitliliği Excel veya Numbers kadar zengin değil. Tables ile kullanabileceğiniz formül türleri için Help>Acrobat.com Help menüsünü kullanarak ayrıntılı formül ve fonksiyon listesi ile kullanılacak sembollere tablo şeklinde ulaşabilirsiniz.

Formül

Desteklenen fonksiyonlar şu şekilde:

Average, median, min, max, date, datevalue, now, time, timevalue, today, workday, addmonths, subtractmonths, addyears, subtractyears, comparedate, abs, sum, trunc, round, if, iserror, or, and, left, len, lower, mid, right, trim, upper.

Formül


Filtreleme:

Sütunların üzerinde bulunan harflere tıklayarak açılacak olan menüden Filter seçeneği ile verilerinizi belirli kriterler kullanarak filtreleyerek görüntüleyebilirsiniz. Filtre seçeneğini iptal etmek için Column düğmesinin altında bulunan Filter düğmesini kullanarak filtre seçenek çubuğunu görüntüleyebilirsiniz.

Filtreleme

Tüm sütunları birbirlerinden bağımsız olarak  şu kriterlere göre filtrelemeniz mümkün:

isn’t: belirtilen değer değil
is greater than: belirtilen değerden büyük
is less than: belirtilen değerden küçük
is between: arasında
is above average: ortalamanın üstünde
is below average: ortalamanın altında
is blank: boş
isn’t blank: boş değil

Filtre

Paylaşım

Hazırladığınız sunumları pencerenin sol alt köşesinde bulunan Share düğmesine basarak paylaşabilirsiniz. Bu sayede tablo üzerinde birden çok kişi aynı anda çalışama olanağı bulacaktır.

Paylaşım

Paylaşım esnasında, paylaşımda bulunacağınız kişilere 3 farklı rol tanımlama imkanınız bulunuyor.

Author: Tabloyu oluşturan ilk kişi otomatik olarak Author (yayımcı) olarak tanımlanacaktır.  Yayımcı, belge üzerinde paylaşım listesini tanımlayabilir. Belgeyi silme yetkisi de yalnızca yayımcıdadır.

Co-Author: Ortak yayımcıdır. Yayımcının tabloyu silme dışındaki tüm yetkilerine sahiptir.

Contributor: Tabloda satır-sütun ilave etme işlemlerini gerçekleştirebilir. Fakat tablonun genel yapısını değiştiremez (sütunların yerini ve sıralama seçeneklerini düzenleme vb.)

Reader: Sadece tabloyu görüntüleme yetkisine sahip olan kullanıcı türüdür. Tablonuza müdahele edilmeksiniz salt görünür olarak paylaşmak istiyorsanız bu kullanıcı türü ideal olacaktır.

Versiyon Görüntüleme

Ekranın sağ alt bölümünde bulunan saat ikonuna tıklayarak history panelini açabilirsiniz. Bu paneli kullanarak tabloyu paylaşan diğer kişilerin yaptığı değişikleri ve belgenin farklı düzenleme versiyonlarını gürüntüleyebilirsiniz.

History

Private View

View>Private View menüsünü kullanarak tablonuzu diğer paylaşımcıların müdahalelerine kapatabilirsiniz. Private View modu aktif olduğu sürece, diğer paylaşımcılar “Tablo üzerinde çalışılıyor” uyarısı alarak tabloya müdahale edemeyeceklerdir. Bu sayede tablonuzda istediğiniz özel düzenlemeyi yapabilirsiniz. İşiniz bittiği zaman tekrar bu modu aynı yerden pasif hale getirerek tablonuzu değişikliklere tekrar açmanız mümkün olacaktır.

Private View

Zzzzz….

Tables uyuyor. Evet şaka değil, gerçekten uyuyor.

Uykucu Sıpa

Ekranda açık olan tablonuzu bir müddet dinlenmeye bıraktığnız zaman Acrobat.com Tables kendisini uyku moduna alıyor ve bu şeker mi şeker ufaklığın resmi ekranda beliriveriyor. (Acrobat.com Labs çalışanlarından birinin bebeği olması muhtemel.)

Ekranda herhangi bir alana fare ile yeniden tıklayarak Tables’ı uyku modundan çıkarabilirsiniz.

Son Olarak…

Acrobat.com Labs’ın sunduğu Tables hizmeti, sadeliği basitliği ile gelecek vaad ediyor.
Servisi Türkiye’deki kullanıcılar açısından ele alırsak Türkçe yazım ve görsel düzenleme desteğinin olmayışı birer dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. Tables, yabancı dilde hazırlanan tablolar için ideal bir çözüm adayı olmakla birlikte, Türkçe hazırlanacak tablolar için Türkçe dil desteği eklenmedikçe Presentations servisi gibi Türkiye kullanımı için gelecek vaad ettiğini söylemek çok gerçekçi olmayacaktır.

Bu aşamada, eğer Macintosh kullanıyorsanız Apple’ın iWork paketinde bulunan müthiş kullanıcı dostu Numbers ve iWork.com ikilisini tavsiye ediyorum. Benim gibi formüller ile pek fazla haşır-neşir olmayı sevmeyenlerden iseniz, derinlemesine formül bilgisine sahip olmadan mükemmel şıklıkla tablolar hazırlayarak internet ortamında paylaşabilirsiniz.  Görüşmek üzere…

Tables Sistem Gereksinimleri

Sistem Gereksinimleri

Photoshop Magazin Ağustos 2009 sayısında yayımlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir