Kategoriler
Apple

RSS Beslemelerini Dinamik Olarak Masaüstü Resmi Yapmak

Mac OS X RSS Screen Saver

Takip ettiğiniz RSS sayfalarını bir ekran koruyucu yapmak ister misiniz? Bununla yetinmeyip, bu ekran koruyucuyu dinamik olarak masaüstü resmi yerine yerleştirmeye ne dersiniz? Fena olmaz diyorsanız buyrun…

1. Adım: RSS Beslemelerini Bir Ekran Koruyucu Yapmak

System Preferences > Desktop & Screen Saver denetimlerini açın. Pencerenin üst orta bölümünde yer alan Screen Saver sekmesine tıklayarak Screen Saver tercihlerini görüntüleyin. Sol sütunda yer alan Screen Saver listesinden RSS Visualizer‘ı seçerek sağ bölümde yer alan Option düğmesine tıklayın.

rss-screensaver-01

Bu aşamada açılacak olan RSS listesinden ister Safari, ister Mail uygulamasında kayıtlı RSS beslemelerinden bir seçim yapabilir, veya elinizdeki hazır adresi Feed URL satırına yazabilirsiniz. Article display duration tercihi ile, her bir konu başlığının ekranda kaç saniye görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz.

RSS ekran koruyucunuz hazır. Test düğmesine tıklayarak ekran koruyucunuzu test edebilirsiniz.

Ekran koruyucunuzun zaman ayarları için ise System Preferences > Energy Saver denetimlerini kullanabilirsiniz. Bu hali ile ekran koruyucunuz belirlenen zaman aralığında otomatik olarak çalışacaktır.

2. Adım: Ekran Koruyucuyu Masaüstüne Dinamik Olarak Yerleştirmek:

Buradan Wallsaver isimli Dashboard Widget’ı bilgisayarınıza yükleyin. Zip sıkıştırmalı dosyayı açarak widget dosyasını çift tıklayın ve Dashboard’a kaydedin. Daha sonra Dock üzerindeki Dashboard simgesine tıklayarak Dashboard’u açın.

rss-screensaver-02

Sol altta bulunan + simgesine tıklayarak açılacak olan Manage Dashboard listesinden Wallsaver‘ı bulun ve üzerine tıklayın. Wallsaver aktif widget’larınız arasına ilave edilecektir. Manage Widgets yazısının başındaki x simgesine tıklayarak denetimleri kapatın.

rss-screensaver-04

Dashboard’a eklenen Wallsaver widget”ının sağ alt köşesinde bulunan i harfine tıklayarak Wallsaver denetimlerini açın. Listeden Default‘u seçtiğiniz takdirde, System Preferences / Desktop & Screen Saver denetimlerinde ayarlı bulunan ekran koruyucu devreye alınacaktır. Dilerseniz listeden farklı bir ekran koruyucu da seçebilirsiniz. Ayarlamayı yaptıktan sonra Done düğmesine basarak denetimleri kapatın. Dinamik ekran koruyucu ayarlarınız da tamamlandı.

rss-screensaver-05

Masaüstünde, masaüstü resmi yerine ekran koruyucuyu devreye almak için yapmanız gereken tek şey Wallsaver widget simgesinin üzerine bir kere tıklamak.

Hoş değil mi? 🙂

rss-screensaver-03

rss-screensaver-06

Ekran koruyucuyu kapatmak yine Dashboard’u açarak kırmızı renge dönüşen Wallsaver Widget’ının üzerine bir kez tıklamanız yeterli.

Bu ekran koruyucunun aktif olduğu durumlarda işlemcinin yaklaşık %20’sini kullandığını da belirteyim.

Artık RSS beslemelerinizi ister 1. adımdaki hali ile belirli bir zaman aralığında otomatik olarak devreye alabilir, isterseniz Wallsaver Widget’ı yardımıyla manuel bir şekilde devreye sokarak masaüstü resmi gibi kullanabilirsiniz. Tercih size kalmış.

Güle güle kullanın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir