Kategoriler
Apple

Adres Defterlerinizi Senkronize Edin

Adress Book - Entourage - MobileMe - Gmail - Yahoo Senkronizasyon

Birden fazla e-posta adresi, yazılımı, web servisi kullanıyorsanız adres defterinizi farklı ortamlarda güncel tutmak biraz sıkıntılı olabilir. Yazıda Microsoft Entourage, Apple Mail, MobileMe, Google Gmail ve Yahoo Mail ile ortak bir adres defterinin nasıl kullanılabileceğinden bahsedeceğim.

1. Microsoft Entourage Senkronizasyon Ayarlarını Aktif Hale Getirmek

Önemli!

Entourage üzerinde senkronizasyon ayarlarını yapmadan önce, olası bir yanlış tercihte adres ve takvim bilgilerinizin silinmemesi için File > Export menüsünü kullanarak mail dışındaki tüm bilgilerin yedeğinin alınması,

Entourage Adres ve Takvim Bilgilerini Yedekleme

Adress Book uygulamasında da, File > Export > Adress Book Archive menüsünü kullanarak tüm bilgilerin yedeğinin alınması faydalı olacaktır.

Entourage > Preferences menüsünü kullanarak Entourage tercihlerini görüntüleyin. Sol sütunda yer alan Sync Services bölümünde, Entourage ile eşleştirebileceğiniz servislerin denetimleri görülebilir. Synchronize contacts with Adress Book and MobileMe seçeneğini aktif hale getirin. Adress Book listesinde, Adress Book (On My Computer) ile yerel Entourage adres defterinizi Adress Book uygulaması ve MobileMe servisi ile eşleştirilebilir. Opsiyonel olarak eğer Microsoft Exchange hesabınız varsa, o hesabınıza ait adres defterini de bu menüde görüntülemeniz mümkün olacaktır.

Ek olarak diğer seçenekleri kullanarak Entourage üzerinde kayıtlı takvim ve notlarınızı da iCal ve MobileMe ile eşleştirebilirsiniz.

Entourage Sync Preferences

Pencereyi onaylandığı zaman Synchronaziton Options penceresi açılacaktır. Bu aşamada eşleştirme işleminin ne şekilde yapılacağına dair ayarlar bulunuyor.

Combine information: Entourage, Adress Book, iCal ve MobileMe adres defterleri üzerinde yapılan kayıt işlemleri, her üç serviste de birleştirilir ve ortak bir havuz oluşturulur. Farklı servisler ve uygulamalar üzerinde adres defterine kayıt yapılıyorsa ideal tercihtir.

Delete Entourage information: Baz olarak Adress Book, MobileMe ve iCal uygulamalarını kullanıyorsanız ideal tercihtir. Entourage dışındaki uygulama ve servislerde yapılacak değişiklikler olduğu gibi Entourage’a kopyalanır, diğer servislerde bulunmayan bilgiler Entourage veri tabanından silinir. Entourage üzerinde yapılan değişiklikler diğer servisleri etkilemeyecektir.

Delete information from Macintosh Adress Book, iCal and MobileMe: Adres ve Takvim bilgileri için baz olarak Entourage uygulaması kullanılıyorsa ideal tercihtir. Sabit olarak her zaman Entourage üzerindeki kayıtlar esas alınır. Entourage üzerinde yapılan değişiklikler diğer servislere de uygulanır. Diğer servisler üzerinde yapılacak değişikler Entourage kayıtlarını etkilemeyecektir.

2. Adress Book Senkronizasyon Ayarlarını Aktif Hale Getirmek

Adress Book > Preferences menüsünü kullanarak Adress Book Accounts tercihlerini görüntüleyin.

Adress Book Sync Tercihleri

Tercihinize göre Adress Book uygulamasında kayıtlı bulunan adresleri eşleştirmek istediğiniz MobileMe, Yahoo, Google seçeneklerini işaretleyerek her biri için ayrı ayrı Configure düğmesine basın ve servis kurallarını onayladıktan sonra ilgili servisin kullanıcı adı – parola bilgilerini kaydedin.

Yahoo ve Google eşleştirme işlemi,  Mac OS X 10.5 ve üstü sistemlerde desteklenmektedir.

3. MobileMe Senkronizasyon Ayarlarını Aktif Hale Getirmek (Satın aldığınız bir MobileMe hesabınız varsa)

System Preferences > MobileMe denetimlerini açın. Sync bölümünde yer alan Synchronize with MobileMe seçeneğini işaretleyin. Yanında bulunan yukarı açılır menüden isterseniz Automatically opsiyonunu seçerek sürekli eşleştirme işlemini yapabilir, isterseniz saatlik, haftalık, aylık veya manuel güncelleme opsiyonlarını tercih edebilirsiniz.

MobileMe Sync Tercihleri

Alt bölümdeki listeden Contacts seçeneğini işaretleyerek pencerenin en altında bulunan Show status in menu bar seçeneğini de işaretlemeyi ihmal etmeyin.

Bu ayarlar ile artık Entourage – Adress Book ve MobileMe hesaplarınız otomatik olarak eşleştirilmiş oldu. Bu uygulamalar için eşleştirme işlemi sürekli dinamik olarak gerçekleştirilmeye devam edecektir.

4. Yahoo ve Gmail Hesaplarını Eşleştirmek

2. adımda, Yahoo ve Gmail hesaplarını Adress Book uygulamasına tanıttıktan sonra manuel olarak eşleştirme işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bunun için önce Applications klasöründe yer alan iSync uygulamasını çalıştırın. iSync > Preferences menüsünü kullanarak uygulama tercihlerini görüntüleyin.

iSync Tercihleri

Enable syncing on this computer ve Show status in menu bar seçeneklerini işaretleyin. Protect your data on this computer bölümünde ise, eşleştirme işleminde karşılaşılan veri değişikliklerinin belirli bir yüzdeye ulaşması durumunda uyarı sisteminin aktif hale getirilmesi ayarı yapılabilir.

iSync ayarları da tamamlandı. Preferences penceresini kapattıktan sonra isterseniz iSync penceresinde bulunan Sync Devices düğmesine basarak, isterseniz üst menü bar üzerinde yer alan Sync menüsündeki Sync Now sekmesi ile eşleştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sync Menü

İlk eşleme işleminde bir uyarı penceresi ile karşılaşacaksınız.

Yahoo uyarı

Yahoo veya Gmail web arayüzünde kayıtlı olan kişi bilgilerinin silinmesini istemiyorsanız Merge data on this computer and Yahoo/Gmail seçeneği mantıklı olacaktır. Replace data on this computer seçeneği ise, tamamiyle bilgisayarınızda bulunan kişi kayıtlarını Yahoo veya Gmail servisi ile eşleştirecektir.

Yahoo ve Gmail eşleştirme işlemi de başarıyla gerçekleştirildi. Bu hesaplara web arayüzünü kullanarak eklediğiniz kişi bilgileri Sync komutu verdiğiniz zaman otomatik olarak Adress Book, Entourage, MobileMe kayıtlarına da dahil edilecektir.

Sonuçlar:

Keyifle kullanın…

“Adres Defterlerinizi Senkronize Edin” için 14 yanıt

Selam,

Öncelikle blogdaki paylaşımlar için çok teşekkür ederim.

Yukarıdaki Entourage ile ilgili sync ayarlarını yapmaya cesaret edemedim, çünkü hali hazırda Gmail sync kullanıyorum, mac address book da Gmail sadece ‘Önemli Kişileri’ sync yapıyor. Diğer contact grupları sync yapmıyor. Bununla ilgili olarak bi ayar varmıdır? Entourage ile sync yaparsam tüm contactları ‘Önemli Kisilere’ mi atacak?

Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Entourage, doğrudan Gmail ile senkronizasyon yapmayacaktır.

Entourage > Address Book > Gmail
Gmail > Address Book > Entourage

şeklinde eşleştirme olacaktır. Entourage, her zaman Address Book uygulamas ile eşleşir. Bu nedenle Address Book eşleştirme ayarlarınız doğruysa Entourage ile hiçbir problem yaşanmayacaktır.

Grupların eşleştirilmesi konusunda soocial‘a göz atmanızı öneririm.

Soocial daha önce kullanmıştım ama benim sorum Mac Address Book ile Gmail’ i tüm grupları alacak şekilde sync etmek. Sanırım Mac sadece Önemli Kişileri sync edebiliyor. Cevap için teşekkür ederim.

Grupların otomatik olarak eşleştirilmesi işlemini Address Book (veya Gmail) desteklemiyor. Manuel olarak yapmak isterseniz Address Book uygulamasındaki tüm grup ve adresleri dışa aktararak Gmail’da içe aktarınca gruplar da Gmail’a aktarılmış oluyor.

Selamlar;

Benim şöyle bir sorun olacak. Apple maili kullanırken mailde bulan adresleri ile kendi adres defterime eşleştiremiyorum.

ne yapabilirim?

Şu şekilde;

mail programında yarattığım hesap ile adres defterimi senkronize edemiyorum.
yani adres defterimi açtığımda mail üzerinden kullandığım adresleri göremiyorum. Sadece kendi eklediğim adresleri görebiliyorum. Bunun için ne yapmalıyım?

Mail programında mesaj alışverişi yaptığınız kişilere ait adresler, Mail programının hafızasında son kullanılan adresler şeklinde saklanır. Yeni bir mail oluştururken, ismin ilk birkaç harfini girdiğiniz anda adres görüntülenir. Siz, ilgili adresi kaydetmedikçe, adresler otomatik olarak Address Book’a kaydedilmez ve senkronize edilmezler.

Siz, ilgili adresi kaydetmedikçe, adresler otomatik olarak Address Book’a kaydedilmez ve senkronize edilmezler.

tek tek uğraşmak yerine address book böyle bir güzellik yapsaydı ne kadar iyi olurdu.

bilgi için teşekkürler.

Bir sorum olacak;

Takvimimi diğer insanlarla nasıl paylaşabilirim? windowsta outlook takvimimizi diğer insanlarla paylaşmanın muadili apple da nasıl diye sormak istiyorum aslında?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir