Kategoriler
Apple

Smart Mailboxes ile E-postalar içerisinde kaybolmayın.


Mac OS X ile birlikte yerleşik olarak gelen Mail.app uygulamasında birden fazla e-posta hesabı kullanıyor ve artık mesajları yönetmekte güçlük çekiyorsanız bu yazı tam size göre.

Mail uygulamasında aktif olarak kullandığım 7 e-posta hesabı, 50’den fazla klasör (bu klasörleri yönetmek için bir o kadar da rules)  ve takip ettiğim bir sürü RSS yayını bulunuyor. Mesajlar arasında kaybolmamak için ise Smart Mailboxes kullanıyorum. Ayrıca gelen her mesajı veya RSS yayınını ilgili klasörüne girerek okumak benim gibi bir tembele göre değil 🙂

Tanımladığım 8 adet basit smart mailboxes ile tüm mesaj trafiğini Inbox’ı kullanmadan Smart Mailboxes başlığı altından rahatlıkla kontrol edebiliyorum. Nasıl mı?

Smart Mailboxes Oluşturma

Mailbox > New Smart Mailbox menü sekmesini kullanarak yeni bir smart mailbox (akıllı posta kutusu) oluşturabilirsiniz. Örnek olarak kullandığım smart mailbox’ları paylaşmak istiyorum

Unread: 7 e-posta hesabıma gelen mesajları Inbox altındaki kendi klasörlerinden görüntülemek yerine, Unread isimli bir smart mailbox oluşturarak tüm yeni gelen ve okunmamış mesajları tek bir akıllı klasör altında topladım.

Kullandığım parametreler Message is Unread ve Message Type is Mail. Böylelikle okunmamış tüm mail’lar bu klasörde toplanacak. Message type olarak Mail tanımlaması yapmamın sebebi ise RSS’leri ayrı bir mailbox altında toplayacak olmam. Gün içerisinde gelen “okunmamış” tüm mesajları, hangi e-posta hesabıma gelmiş olursa olsun bu smart mailbox altında rahatlıkla okuyabiliyorum. Tanımlama yalnızca okunmamış mesajları kapsadığı için, okunan mesajlar bir sonraki görüntülemede görünmüyorlar.

Flagged: Daha sonra incelemek üzere işaretlediğim (flag) mesajları, e-posta hesaplarından bağımsız tek bir alanda görüntülemek için Flagged isimli smart mailbox’ı kullanıyorum.

İşaretlenen mesajlar, normalde ilgili klasörlerinin içerisine girilerek görüntülenebiliyor. Bu smart mailbox sayesinde, mesajlar klasörlerinden bağımsız tek bir alanda toplanabiliyor.

Today: Gün içerisinde gelen tüm e-postaları görüntülemek için kullandığım smart mailbox. Sadece ilgili gün içerisinde gelen mesajları görüntülemek için ideal.

Yesterday: Bir önceki gün gelen tüm e-posta mesajlarını filtreleyerek görüntülemek için kullandığım smart mailbox.

This Week: Haftalık gelen tüm e-posta mesajlarını filtreleyerek görüntülemek için kullandığım smart mailbox.

EK: Yalnızca ElmaKurdu e-posta hesabıma gelen mesajları filtreleyerek görüntülemek için kullandığım smart mailbox.

RSS: Okunmamış tüm RSS yayınlarını filtreleyerek tek bir klasör altında görüntülemek için kullandığım smart mailbox.

Örnekler çoğaltılabilir. Ben şimdilik bu smart mailbox’ları kullanarak hiçbir ana klasöre bulaşmadan tüm mesaj trafiğimi yönetiyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir