Mac’lerin firmware’i, farklı sistem başlangıç seçenekleri için birtakım tuş kombinasyonlarını destekler.

Bu kombinasyonlar:

 • C — Bootable (başlangıç diski özelliğine sahip) bir CD veya DVD üzerinden sistemi başlatmak için kullanılır. (F klavye için karşılığı V tuşudur)
 • D-Yalnızca Intel işlemcili Mac’ler için- Bilgisayar ile birlikte gelen 1. sistem diskinde yer alan Apple Hardware Test bölüntüsünden sistemi başlatarak donanım testi yapılması için kullanılır. (F klavye için karşılığı E tuşudur)
 • N — Bir NetBoot sunucusundan bilgisayarı başlatmak için kullanılır. (F klavye için karşılığı Z tuşudur)
 • T — Bilgisayarı Target Disk Mode’da başlatmak için kullanılır. Target Disk Mode hakkında daha ayrıntılı bilgi için bu makale incelenebilir. (F klavye için karşılığı O tuşudur)
 • Shift — Bilgisayarı Safe Mode’da başlatmak için kullanılır. Safe Mode’da yalnızca çekirdek sistem genişletmeleri yüklenerek sistem başlatılır.
 • Option — Startup Manager ile bilgisayarı başlatmak için kullanılır. Startup Manager, dahili ve harici Mac OS X yüklü diskleri listeleyerek başlangıç diski seçimi yapılmasına olanak tanır. (Bu seçim, daha sonraki açılışlar için bilgisayar sistem başlangıç tercihlerine etki etmez.)
 • Option-N-Yalnızca Intel işlemcili Mac’ler için- Bir NetBoot sunucusundan bilgisayarı başlatmak için kullanılır. (F klavye için karşılığı Option-Z tuş kombinasyonudur)
 • Command-V — Bilgisayarı Verbose Mode’da başlatmak için kullanılır. Verbose Mode’da, Olası bir sistem başlangıç hatasını tespit için, sistem açılış aşamaları satır satır ayrınlıtı bir şekilde raporlayarak sistemi başlatır. (F klavye için karşılığı Command-C tuş kombinasyonudur)

 

 • Command-S — Bilgisayarı Single User Mode’da başlatmak için kullanılır. Sistem komut ekranında açılarak Unix komutlarının kullanımına olanak verir. Çıkış için reboot yazılarak enter tuşuna basılması yeterlidir. En sık kullanılan komut Sistem File Check komutudur. (sbin/fsck -f) (F klavye için karşılığı Command-i tuş kombinasyonudur)
 • Command-Option-O-F-Yalnızca PowerPC işlemcili Mac’ler için- Bilgisayarı Open Firmware komut ekranında açmak için kullanılır. (F klavye için karşılığı Command-H-A tuş kombinasyonudur)
 • Command-Option-P-R — NVRAM veya PRRAM ayarlarını sıfırlayarak bilgisayarı yeniden başlatmak için kullanılır. Ses, ekran çözünürlüğü, başlangıç diski tercihi gibi ayarlar NVRAM veya PRRAM üzerinde saklanır. (F klavye için karşılığı Command-P-I tuş kombinasyonudur)
 • Command-Option-Shift-Delete — -Yalnızca PowerPC işlemcili Mac’ler için- Sistem tercihlerinde tanımlı başlangıç diski pas geçilerek bir sonraki başlangıç diski ile bilgisayarı başlatmak için kullanılır.
 • Eject tuşu, F12 tuşu, mouse veya trackpad tuşu Açılış esnasında bilgisayar içerisinde yer alan optik diskleri dışarıya çıkartmak için kullanılır.

52 Yorum yapılmış: 

 1. Devrim bey merhabalar.
  Macbook pro 2011 late
  Macbookumda windows kullanirken sistemi kapattim 3-4 saat kadar hic bir sekilde ellemedim fakat tekrar acmak istedigimde acilmadi sarj gostergesi calisiyor sarj aliyor fakat hic bir sekilde acilma ile ilgili tepki vermiyor. Butun kombinasyonlari denedim. Sizce neden olabilir , cozumu nedir ?

 2. Merhaba,
  SMC sıfırlamayı denemenizi öneririm.

  https://support.apple.com/tr-tr/ht201295

Yorumlar

*