Kategoriler
Apple

Mac OS X Başlangıç Tuş Kombinasyonları

Mac’lerin firmware’i, farklı sistem başlangıç seçenekleri için birtakım tuş kombinasyonlarını destekler.

Bu kombinasyonlar:

 • C — Bootable (başlangıç diski özelliğine sahip) bir CD veya DVD üzerinden sistemi başlatmak için kullanılır. (F klavye için karşılığı V tuşudur)
 • D-Yalnızca Intel işlemcili Mac’ler için- Bilgisayar ile birlikte gelen 1. sistem diskinde yer alan Apple Hardware Test bölüntüsünden sistemi başlatarak donanım testi yapılması için kullanılır. (F klavye için karşılığı E tuşudur)
 • N — Bir NetBoot sunucusundan bilgisayarı başlatmak için kullanılır. (F klavye için karşılığı Z tuşudur)
 • T — Bilgisayarı Target Disk Mode’da başlatmak için kullanılır. Target Disk Mode hakkında daha ayrıntılı bilgi için bu makale incelenebilir. (F klavye için karşılığı O tuşudur)
 • Shift — Bilgisayarı Safe Mode’da başlatmak için kullanılır. Safe Mode’da yalnızca çekirdek sistem genişletmeleri yüklenerek sistem başlatılır.
 • Option — Startup Manager ile bilgisayarı başlatmak için kullanılır. Startup Manager, dahili ve harici Mac OS X yüklü diskleri listeleyerek başlangıç diski seçimi yapılmasına olanak tanır. (Bu seçim, daha sonraki açılışlar için bilgisayar sistem başlangıç tercihlerine etki etmez.)
 • Option-N-Yalnızca Intel işlemcili Mac’ler için- Bir NetBoot sunucusundan bilgisayarı başlatmak için kullanılır. (F klavye için karşılığı Option-Z tuş kombinasyonudur)
 • Command-V — Bilgisayarı Verbose Mode’da başlatmak için kullanılır. Verbose Mode’da, Olası bir sistem başlangıç hatasını tespit için, sistem açılış aşamaları satır satır ayrınlıtı bir şekilde raporlayarak sistemi başlatır. (F klavye için karşılığı Command-C tuş kombinasyonudur)

 

 • Command-S — Bilgisayarı Single User Mode’da başlatmak için kullanılır. Sistem komut ekranında açılarak Unix komutlarının kullanımına olanak verir. Çıkış için reboot yazılarak enter tuşuna basılması yeterlidir. En sık kullanılan komut Sistem File Check komutudur. (sbin/fsck -f) (F klavye için karşılığı Command-i tuş kombinasyonudur)
 • Command-Option-O-F-Yalnızca PowerPC işlemcili Mac’ler için- Bilgisayarı Open Firmware komut ekranında açmak için kullanılır. (F klavye için karşılığı Command-H-A tuş kombinasyonudur)
 • Command-Option-P-R — NVRAM veya PRRAM ayarlarını sıfırlayarak bilgisayarı yeniden başlatmak için kullanılır. Ses, ekran çözünürlüğü, başlangıç diski tercihi gibi ayarlar NVRAM veya PRRAM üzerinde saklanır. (F klavye için karşılığı Command-P-I tuş kombinasyonudur)
 • Command-Option-Shift-Delete — -Yalnızca PowerPC işlemcili Mac’ler için- Sistem tercihlerinde tanımlı başlangıç diski pas geçilerek bir sonraki başlangıç diski ile bilgisayarı başlatmak için kullanılır.
 • Eject tuşu, F12 tuşu, mouse veya trackpad tuşu Açılış esnasında bilgisayar içerisinde yer alan optik diskleri dışarıya çıkartmak için kullanılır.

“Mac OS X Başlangıç Tuş Kombinasyonları” için 59 yanıt

Devrim bey merhabalar.
Macbook pro 2011 late
Macbookumda windows kullanirken sistemi kapattim 3-4 saat kadar hic bir sekilde ellemedim fakat tekrar acmak istedigimde acilmadi sarj gostergesi calisiyor sarj aliyor fakat hic bir sekilde acilma ile ilgili tepki vermiyor. Butun kombinasyonlari denedim. Sizce neden olabilir , cozumu nedir ?

Devrim Bey merhaba;

2017 IMac aldık ofise, kurulumunda Mac’e şifre koyarken F klavye ile koymuştuk arkadaşımız o şekilde kullanacağı için, daha sonra Q klavyeye çevirdim Mac’i kendi Q klavyesini kurdum ama sabah ilk açılıştaki şifreyi hep F klavye ile istiyor. Ne yaptıysam bulamadım çözümünü, sizce nasıl bir çözüm bulabilirim?

Merhaba,

Sorunuzun tam cevabı için şu makaleye göz atmanızı öneririm:
https://support.apple.com/tr-tr/HT202036

Yönergeleri uygulayarak oturum açma ekranında klavye seçim menüsünü aktif hale getirebilir, sistemde tanımlı dil yerleşimini değiştirebilirsiniz.

Ek olarak bilgisayara kullanıcı parolası tanımlarken, numerik bir parola belirlemek, klavye yerleşiminden bağımsız daha pratik oturum açma olanağı sağlar.

arkadaşlar lütfen yardım!
elimde mac mini var sürüm 10.4.7 tiger
ne yaptıysam format olmadı herşeyi denedim.
internetede bağlanamıyorum güncelleme yapamadım.
yardımcı olabilecek kişiler lütfen yazsın.

Merhaba ,
Macintosh u win7 ye cevirdim. Fakat bios ayarlarına giremiyorum.
Nasıl giriş yapabilirim ?

Merhaba,
Mac bilgisayarlar, Windows PC temelli bilgisayarlar gibi grafik arayüze sahip bir bios ekranı barındırmazlar. BIOS’un Mac bilgisayarlardaki karşılığı EFI’dir. EFI’ye müdahale edebilen bazı 3. parti yazılımlar olmakla birlikte, kurcalama işleminin bilgasayara kalıcı bir hasar verme olasılığının yüksek olduğu konusunda uyarmış olayım. Pek bulaşmamanızı öneririm.

Merhaba Bir kişiden İmac 2017 bilgisayar aldım. Daha önce apple destek hattında çalıştığını söyledi. Pc kurulu kullacını adı ve şifresini bana verdi bende tabiki her yeni kullanıcı gibi sıfırlamak istedim imaci eve geldip command +r ve buna benzer tuş kombinasyonlarını denediğimde firmware şifresi istedi. Aldığım kişiye bu durumu anlattığımda ben şifre koymadım diye bir cevap aldım ne yapmam gerektiğini söylediğimde cevap veremedi ben biraz arayış içine girdim. araştırayım şuanda güç tuşu ve açılış tuşlarına bastığımda sadece firmware şifre ekranı geliyor. Acaba ne yapmam gerekir.

Merhaba, bilgisayarı satın aldığınız kişiden firmware parolasını temin etmeniz gerekiyor. Parolaya erişiminiz yoksa bilgisayarın sahipliğine ilişkin bir fatura veya satın alma belgesi ile Apple Store ya da servislerden destek alabilirsiniz. Söylediği gibi Apple destek hattında çalıştıysa o da bu prosedürü biliyordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir