Kategoriler
Apple

Mac OS X Başlangıç Tuş Kombinasyonları

Mac’lerin firmware’i, farklı sistem başlangıç seçenekleri için birtakım tuş kombinasyonlarını destekler.

Bu kombinasyonlar:

 • C — Bootable (başlangıç diski özelliğine sahip) bir CD veya DVD üzerinden sistemi başlatmak için kullanılır. (F klavye için karşılığı V tuşudur)
 • D-Yalnızca Intel işlemcili Mac’ler için- Bilgisayar ile birlikte gelen 1. sistem diskinde yer alan Apple Hardware Test bölüntüsünden sistemi başlatarak donanım testi yapılması için kullanılır. (F klavye için karşılığı E tuşudur)
 • N — Bir NetBoot sunucusundan bilgisayarı başlatmak için kullanılır. (F klavye için karşılığı Z tuşudur)
 • T — Bilgisayarı Target Disk Mode’da başlatmak için kullanılır. Target Disk Mode hakkında daha ayrıntılı bilgi için bu makale incelenebilir. (F klavye için karşılığı O tuşudur)
 • Shift — Bilgisayarı Safe Mode’da başlatmak için kullanılır. Safe Mode’da yalnızca çekirdek sistem genişletmeleri yüklenerek sistem başlatılır.
 • Option — Startup Manager ile bilgisayarı başlatmak için kullanılır. Startup Manager, dahili ve harici Mac OS X yüklü diskleri listeleyerek başlangıç diski seçimi yapılmasına olanak tanır. (Bu seçim, daha sonraki açılışlar için bilgisayar sistem başlangıç tercihlerine etki etmez.)
 • Option-N-Yalnızca Intel işlemcili Mac’ler için- Bir NetBoot sunucusundan bilgisayarı başlatmak için kullanılır. (F klavye için karşılığı Option-Z tuş kombinasyonudur)
 • Command-V — Bilgisayarı Verbose Mode’da başlatmak için kullanılır. Verbose Mode’da, Olası bir sistem başlangıç hatasını tespit için, sistem açılış aşamaları satır satır ayrınlıtı bir şekilde raporlayarak sistemi başlatır. (F klavye için karşılığı Command-C tuş kombinasyonudur)

 

 • Command-S — Bilgisayarı Single User Mode’da başlatmak için kullanılır. Sistem komut ekranında açılarak Unix komutlarının kullanımına olanak verir. Çıkış için reboot yazılarak enter tuşuna basılması yeterlidir. En sık kullanılan komut Sistem File Check komutudur. (sbin/fsck -f) (F klavye için karşılığı Command-i tuş kombinasyonudur)
 • Command-Option-O-F-Yalnızca PowerPC işlemcili Mac’ler için- Bilgisayarı Open Firmware komut ekranında açmak için kullanılır. (F klavye için karşılığı Command-H-A tuş kombinasyonudur)
 • Command-Option-P-R — NVRAM veya PRRAM ayarlarını sıfırlayarak bilgisayarı yeniden başlatmak için kullanılır. Ses, ekran çözünürlüğü, başlangıç diski tercihi gibi ayarlar NVRAM veya PRRAM üzerinde saklanır. (F klavye için karşılığı Command-P-I tuş kombinasyonudur)
 • Command-Option-Shift-Delete — -Yalnızca PowerPC işlemcili Mac’ler için- Sistem tercihlerinde tanımlı başlangıç diski pas geçilerek bir sonraki başlangıç diski ile bilgisayarı başlatmak için kullanılır.
 • Eject tuşu, F12 tuşu, mouse veya trackpad tuşu Açılış esnasında bilgisayar içerisinde yer alan optik diskleri dışarıya çıkartmak için kullanılır.

“Mac OS X Başlangıç Tuş Kombinasyonları” için 57 yanıt

Sistem yükleme diskini bilgisayarınıza taktıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Açılış sesini duyduğunuz zaman alt tuşuna basılı tutun. Listeden yükleme diskini seçerek bilgisayarınızı başlatın. İlk yükleme ekranında ilerledikten sonra Utilities>Reset Password menüsünü kullanarak kullanıcı şifresini sıfırlayabilirsiniz.

benim hdd sıfır macos diskimi takıyorum açılışsesinden sonra denediklerim
c olmadı f olmadı v olmadı alt internet üzerinden recovery dedi oda hata verdi ben bu macbook pro denilen baş belasını nasıl c den başlatırım bilen varmıdır başım fena halde dertde

hala indiriyorum bir tana snow leopar buldum ama bu seferde
dvd mac book a takıyorum yüklerken sorun yapıyor
masa üstü bir pc de deneyiyom ama onda kurulum yapıyor
anlamadım gitti

Güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

Benim sorum olacak, yukarıdaki işlemler ile halledilebilirmi bilmiyorum biraz denedim bir faydası olmadı.

Sıkıntı şu;

Açıldığında login ekranı dahil olmak üzere bir kaç saniye mouse çalışıyor fakat daha sonrasında trackpad sadece mouse’u yönlendirmede kullanılıyor herhangi bir tıklama yapılmıyor.

Usb mouse taktığımda ise sadece orta tuş ve sağ tuş ile bazı yerlerde tıklama yapılabiliyor.

mac konusunda biraz acemeyim bu konuda herhangi bir fikri olan var mı ?

iyiçalışmalar…

Merhabalar, Benim ufak bir sorunum var bilen arkadaşların tecrübelerini paylaşmasını rica edeceğim. Süper driveri mac book pro dan çıkartıp harici yaptım. şu an kullanıyorum da fakat cd eject tuşum devre dışı oldu yani cd yi çıkartmıyor, diğer kombinasyonlarla cd yi dışarı çıkartabiliyorum fakat klavyede ki eject tuşum aktif değil, acaba tekrar bu tuşu tanımlayabilirmiyim? teşekkürler….

Devrim bey merhaba; bir konu için bilginize ihtiyacım var.
MacPro bilgisayarlarda kullanıcı oturumlarında USB ve Firewire kapılarını kapatmanın donanımsal veya yazılımsal olarak bir yolu varmıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

Donanımsal olarak makinaya zarar vermeden yapamazsınız. Yazılımsal olarak Sistem/Kitaplık/Extensions klasöründen ilgili donanımların .ketx dosyalarını klasörden çıkararak sistemi yeniden başlatırsanız o donanımlar pasif olur.
USB için IOUSBMassStorageClass.kext dışındakilere müdahale kablolu klavyeler için sıkıntı olabilir.

Ek olarak sistem güncellemelerinden sonra aynı işlemi tekrar yapmak gerekebilir.

Macbooka win sanal sistem kurdum fakat sonra sistem kilitlendi ve ne macos nede win sanal sistem valisi yoga dili ata donup kaliyor ne yapmam lazim

Merhaba Devrim Hocam,
Macbook pro laptopumu acamiyorum. Ekranda yazilan yaziyi asagida yaziyorum. Ne yapmaliyim? Bu konuda yardiminiza ihtiyacim var.
” you need to restart your computer. Hold down the Power button for several seconds or press the Restart button.”

S.a pasam bilgisayar acilirken komut tuslari calismiyor hic bir sekilde ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim

Merhaba ,
Mac book pro bilgisayarım OSX güncellemesi yaparken dondu , şu anda kendi hesabımı açamıyorum , Hard diskim kilitlenmiş ve şifre istiyor , şifreyi bilmiyorum , ne yapmalıyım ?

merhabalar;

yeni bir macbook pro aldım. Başka bir işletim sistemi yüklü olan usb diskten boot etmeye çalışıyorum. Başlangıçta alt tuşuna basılı tutarak açıyorum ama seçeneklerde sadece mac in kendi seçeneği oluyor. Usb deki sisteme boot edebilmek için ne yapmalıyım.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Kullandığınız yöntem doğru. Büyük ihtimalle diskte bulunan sistem bilgisayarınız ile uyumlu olmadığından alt tuşu başlatma seçeneklerinde diski göremiyorsunuz. Diskteki sistemin bilgisayarınıza uyumluluğunu kontrol etmenizi öneririm. (Bilgisayarın desteklediği versiyondan daha eski bir Mac OS X sürümü veya farklı sınıf bir bilgisayarın işletim sistemi ile başlatmayı deneme -iMac sistemiyle Macbook Pro kullanmaya çalışmak- vb.)

tekrar merhabalar

yorumunuzu okudum ancak usb diskteki işletim sistemini macbook air çalıştırıyor, macbook pro çalıştırmıyor. Maclerdeki işletim siistemleri aynı. Bir türlü işin içinden çıkamadım.

merhabalar;
ben mace win kurmaya çalıştım win hata verdi kurulumda şimdi osx e geçiş yapmayı deniyorum ama geçmiyor ne yapmam lazım? bi yardımcı olursanız.

Alt tuşunu basılı tutarak bilgisayarı başlatırsanız sistem tercih ekranı gelecektir. Listeden Mac OS X’i seçerek bilgisayarı başlatabilir, sonraki açılışlarda ayarı kalıcı kılmak için Sistem Tercihleri / Başlangıç Diski denetimlerinden başlangıç diskini belirleyebilirsiniz. Eğer alt tuşu işe yaramıyorsa Windows yüklemeye çalışırken yanlışlıkla Mac OS X bölüntüsüne format atmış olabilirsiniz. Tekrar Mac OS X yüklemeniz gerekir.

Merhaba Devrim Bey benim 17 inc macbook pro m var ben bu cihazda dj controller kullanıyorum ve kullanddığım cihaz yalnızca mac os x 10.7.4 e kadar destekliyor ve cihazıma şu anda format attım fakat 10.7.4 ü yükleyemiyorum usb de dmg dosyası olarak var onu nasıl kurabilirim yani cihazda boot şeçeneklerini nasıl açabilirim yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler

USB içindeki dmg dosyasından sistemi başlatamazsınız. DMG dosyasının içeriğini bir disk olarak usb belleğe aktarmalısınız. Sonrasında alt tuşuna basılı tutarak usb bellekten bilgisayarı başlatabilir ve sistem yükleyebilirsiniz.

USB bellek üzerine Mac OS X yükleme diski oluşturmak için şu makaleye göz gezdirmenizi öneririm.

Macbook pro’da diski 2 bçldüm boot camp kurdum fakat startup başlangıç disk secme seceneğinde boot camp ikonu görünmüyor ve windows dvd’sini takıp restar ettiğimde karşıma siyah ekran geliyor yardım ederseniz sevinirim

3 gündür kuramadım pc yi

teşekkürler…

Merhaba Macbook pro icin son guncellemeyi yaptim bilgisayar restart icin kapandi acilmiyor sistem hata veriyor nasil cozebilirim tesekkurler

Selam Devrim bey,
ben macbook pro late2011 kullaniyorum. cd sürücümde problem var ve umarim siz bana bu konuda yardimci olabilirsiniz. her hangi bir CD yada DVD yerlestirdigimde okumaya basliyor daha snra cd/dvd yi kendiliginden tekrar disari atiyor.

Sorunu cozmek icin bnm yaptiklarim;
# cd surucumu temizledim – sonuc olumsuz
# yeni cd surucu aldim – olumsuz
# smc reset i denedim – olumsuz
# bilgisayara cd yi 90 derece aciyla yani cd girisi yukari dogru bakar pozisyonda yerlestirdim- ne yapiyorum ben ya diyim iyice kafayi yedim diye dusundum:)
# tam olarak ne icin oldugunu anlamamis olmama ragmen cmd+alt+p+r kombinasyonunu denedim- 🙁
# bunlarin disinda denemem gereken birsey varmi?

cd surucume mutlaka ihtiyacim var, windows u yuklemem gerekiyor ve dedigim gbi 2011 model oldugu icin usb (.iso) ile olmuyor, harici cd surucude 2 usb girisinide kullanmama ragmen güc yetmedigi icin sanirim, cd yi okumuyor!

Umarim bir cikar yolunuz vardir bnm icin cd yi 180 derece aciyla yerlestirme opsiyonu disinda:)

selamlar
ilhan

Optik sürücünüz arızalanmış, son yıllarda üretilen birçok Mac’te kronik bir sorun bence.
Eğer bir optik sürücü kullanmanız şart ise harici usb bir dvd sürücü alın. Bilgisayardakini değiştirseniz bile birkaç yıl içinde yine aynı sorunu çıkarma ihtimali yüksek.

Konu windows yükleme özelinde ise, usb bellekten yükleme yapabilirsiniz.

Selam üstad Macbook pro ya win 7 kurarken Mac’i silmişim seçim penceresinde çıkmıyor. İçinde 2 yıllık resimler özel dosyalar projeler vardı tekrar geri dönüşü var mıdır ? o dosyalarım duruyor mudur ? bana bu konuda yardımcı olursan çok mutlu olacağım şimdiden teşekkürler.

Format atılmışsa bireysel olarak yapacak pek fazla seçenek yok. Data Rescue gibi veri kurtarma yazılımları denenebilir. Veri kurtarma işi yapan firmalar daha profesyonel çözümler üretmekle birlikte maliyetli bir hizmet. (veri kurtarma lizmeti 500$ seviyesinden başlayarak veri boyutuna göre artabiliyor) Kaybettiğiniz dokümanlarınızın değerine göre yönteme karar vermek en doğrusu.

devrim bey;
benim macbook pro bilgisayarımın donmalarına ve ekranın sönmelerine karşılık güvenli mod ile başlatayım dedim. shift tuşu bir işe yaramadı ben de terminal’den komut ile güvenli başlatmak için işlem yaptım. sudo nvram boot-args=”-v -n”…

altta bir process barı çıkarak mac yükleniyor yüklenmesine de, hep yeniden yeniden başlıyor meret 🙂

hangi tuşa bastıysam normal modda açılmadı. güvenli modda da açılmadı. cmd+r bastım onda da koca bir boş küme işareti… file vault 2 de açık unutmadan… ondan mıdır bilmem.

aklıma şunlar geliyor; kurtarma bölümünü usb den başlatsam oradaki terminal ile (filevault2 açıkken herhalde bir şifre ile açılır bölüm) işletim sistemine dahili terminalden olduğu gibi normal başlatmak için sudo nvram boot-args=”” komutunu verebilir miyim?

ne önerebilirsiniz ?!?

şimdiden çok ama çok teşekkür ederim.

tekrar merhabalar… nvram -c dedim.

tamam tekrar normal modda başladı. ama ekran donmaları devam ediyor. bir şekilde ekran gidip geliyor. konsola bakıyorum onlarca satır döşeniyor ekran donunda bunlardan bazıları **dmproxy** found (bir sistem uzantısı var /DMProxy ile biten. ve hep received display connect changed for display 0x0 gibi değerler var. yani sanki ekran kopup kopup tekrar bağlanıyor gibi.

İnşAllah donanımsal değil de yazılımsaldır.

aklınızdan geçenler nedir?!?

çok teşekkürler…

Merhaba,

Bilgisayar donmasından ziyade ekran sönmeleri bana ekran kartında bir sorun olabileceği (umarım yoktur) şüphesi uyandırdı. Bunun için öncelikle bilgisayarınıza donanım testi yaparak donanım bileşenlerini test etmenizi öneririm. Apple Hardware Test‘i kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınız donanım testini başarı ile geçerse temiz bir sistem yüklemek ikinci adım. Herhangi bir kullanıcı verisi kaybetmezsiniz. Yalnızca sistem klasörü yenilenir. Bilgisayarı kurtarma modunda açarak (açamadığınızdan bahsetmişsiniz) ya da usb belleği sistem yükleme diskine dönüştürerek temiz bir sistem yüklemesi yapabilirsiniz.

Son yıllarda üretilen MacBook Pro’lar için ücretsiz ekran kartı değişim programı mevcut. Bilgisayarınızın seri numarası ile sorgu sayfasından bilgisayarınızın bu kapsam dahilinde olup olmadığını soruşturabilirsiniz.

Son olarak, ekran sönmesini bir kenara bırakırsak diğer belirtiler temiz bir sistem yükleme ile çözülebilir gibi görünüyor. Önerileri sırası ile uygularsanızk bilgisayarınıza daha doğru bir teşhis koyabilirsiniz. Yazdıklarım şu an varsayım aşamasında 🙂

Kolay gelsin,

Merhaba devrim bey iMac in klavye ve mouse bozuldu çalışmıyor. Bunların yerine Windows klavye mouse bağladım usb girişi üzerinden. iMac başlangıç Disk’i bozulmuş açılışta ekranda üzerinde ? İşlaretli klasör çıkıyor. Bu mouse ve klavye ile bu sorunu Nasıl çözebilirim?

Merhaba filevalut bir türlü kapanmıyor ve sistemi açtığımda sanki bir önceki kapama şeklimde pencereler açıkmış gibi sistem açılışı yapıyor. Filevaultu kapatabilirsem sistemi format atıp tekrar yüklicem ama olmuyor. Nasıl çözebilirim

Merhabalar,
MacPro kullanıcısıyım. Bir süre önce bilgisayara format attırdım sonrasında klavyedeki bazı kısa yolların (ses açma kapama, ışık ayarları vs.) çalışmadığını fark ettim. Biraz kendim uğraştım ama bu seferde yerlerini değiştirdim bu ayarların normale dönmesini istiyorum ama beceremedim 🙂
10.6.8 yüklü iş yerinde kullanıdığım bir makine yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba,
Ses, ışık vb. ayarlar ile F fonksiyon tuşları (f1, f2, vs.) klavyedeki fn tuşu ile dönüşümlü kullanılabilir. (yani en üstteki fonksiyon tuşlarının ikincil özelliği için fn tuşunu kullanabilirsiniz.)

Sistem Tercihleri / Klavye ayarlarında “F1, F2. vb. tuşları standart işlev tuşları olarak kullan” seçeneği var. O seçeneğin işaretini kaldırırsanız ses ve ekran parlaklığı denetimleri doğrudan çalışır. F1, F2 vb. tuşları klavyedeki fn tuşuna basarak kullanabilirsiniz.

Merhabalar Devrim bey,

Macbook Air ve mac pro kullaniyorum iki mac de de usb yi taktigim dadosyalarin cogu görünmüyor. Misal arabada calan müzikler bilgisayara taktigim da cogu görünmüyor. Sorun ne olabilir ve ne yapmaliyim yardimci olabilir misiniz?

Simdiden Tesekkürler.

Mac OS bütün usb diskleri okuyabilir. NTFS for Mac, Paragon, Tuxera gibi 3. parti bir NTFS eklentisi kullanıyorsanız, bu eklentiler ile ilgili bir sorun olabilir. (Sistem tercihleri listesinden kontrol edebilirsiniz.)

merhaba devrim hocam

macbook pro early 2011 kullanıyorum usb girişleri çalışmıyor ne önerirsiniz

Fiziksel bir etken söz konusu ise (bilgisayarın üzerine sıvı dökülmesi vs.) servise göstermenizi öneririm. Sistem kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız ben sırası ile aşağıdaki yöntemleri denerdim:

• SMC Reset
https://support.apple.com/tr-tr/HT201295

• NVRAM Reset
https://support.apple.com/tr-tr/HT204063

• -Yosemite ve öncesi bir sistem sürümünü kullanıyorsanız- disk izinlerini onarma:
https://support.apple.com/tr-tr/HT201560

• Temiz bir sistem yükleme

Kolay gelsin.

Merhabalar. 2012 MacBook Pro’ya Snow Leopard yükleyebilir miyim? Özellikle müzik programlarım en iyi Snow Leopard’da randıman veriyor. Sierra çok yavaş. Bilgisayarı kasıyor. Bu zamana kadar SL’da hiç bir sorun yaşamadım. SL DVD sini takıyorum. Ama elma ekranında öylece kalıyor.

Merhaba, bilgisayarınızın sistem versiyonunu düşük bir versiyona indirmek için öncesinde diski formatlamak en sağlıklı yöntem. Snow leopard diski bilgisayarınıza ait değilse mactracker uygulamasını yükleyerek bilgisayarınızın orijinal fabrika çıkışı sistem versiyonunu öğrenebilirsiniz. Bu versiyon altını kullanamazsınız. Son olarak tekrar sorun yaşıyorsanız yükleme diskinizde çizik vb. Bir sorun olabilir. Disk izlencesi uygulaması veya install disk creator gibi 3. parti uygulamalarla usb bellekten sistem yükleyicisi oluşturabilirsiniz.

Hocam, ilginiz için teşekkür ederim. Sorunu aslında detaylı yazmadım, kusura bakmayın. Bende Snow Leopard Kurulu (galiba 2010) 2.3 Ghz. MacBook Pro var. Kutusunun içinde orjinal SL ve Bootcamp DVD si var. Ayrıca Windows 7 de kurdum. Yine bir müzisyen arkadaşım, 2012 Mid 2.5 Ghz. Macbook Pro getirdi. Sierra yüklü olduğu için (çok yavaş), Bootcamp asistan’da Windows 7 değil de, Windows 10 kurduruyor. Win 10, müzik programlarında sorunlu olduğu için Win7 kurmak istedik, olmadı. Ben de, benim Snow Leopard DVD sini ona taktım, option tuşu ile açtım, DVD yi seçtim ama elma ekranında kaldı. Heralde, Sierra yüklü olduğu için kurmuyor diye Win7 DVD sini takıp tamamen formatladık. Hiçbir sistem kalmadı içinde. Tekrar SL DVD sini taktık, malesef yine aynı. İnternetten, torrentlerden orjinal El Capitan indirip USB ye boot ettirdim. Yüklüyor gibi yapıp çarpı ekranı geldi. Onu da kurmuyor. Defalarca CMD R le açtım, İnternetten yükleyelim dedik ama sonunda hep 2103F hatası verdi. O da olmadı. Amacımız Maverick, El Capitan filan yükleyip, ayrıca Win 7 kurmak. Başaramadık, şimdilik tamamen formatlayıp sadece Win 7 kurduk. Saygılar, teşekkürler.

merhaba Devrim hocam.
mac kullanıcı adımı değiştireyim derken hesap yetkilerini Admin’den standart hesaba almışım. Bilgisayarda başka admin hesabı olmadığı için de bir takım şeylere haliyle izin vermiyor sistem.
cmd +s ile tek kullanıcı modunda başlatmak istiyorum ama cmd +s kombinasyonu çalışmıyor. (tuşlar sağlam) yardımcı olursanız çok sevinirim.
saygılar

Merhaba,
Root kullanıcı hesabınız aktifse, root kullanıcı hesabından oturum açtıktan sonra sistem tercihlerine girerek tüm hesapların yetkilerini düzenleyebilirsiniz.

malesef açık değil. galiba yeniden kurmak gerekecek.
teşekkür ederim.

Devrim bey merhabalar.Umarım burdasınızdır hala aktif bir sekilde.Geçenlerde macbook umu formatladıktan sonra guncellestirmeleri yapıp uykuya aldım ve dıger bılgısayarıma gectım.Daha sonra macbook acıp baktıgımda beyaz bir ekranla karsılastım.Uzunc bir sure bekledım ancak ekran gecmedı.Bende onarım yapmayı dusundum ancak diskim onarımda gorunmuyor.Sonra disk izlencesine geldim ancak baslangıc diskim gorunmuyor.Hemen os x yeniden yuklemeye geldim ancak orada da baslangıc diskim gorunmuyor.Yanı os x yukleyebılcegım bır yer yok.Bunu nasıl cozebılırım acaba problem nerden kaynaklanıyor.Şimdiden teşekkürler

Merhaba,
Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla sistem yükleme ve Disk İzlencesi uygulamasını harici bir disk üzerinden çalıştırıyorsunuz, doğru mu? Disk İzlencesi uygulamasında bilgisayarınızın sabit diskini sol sütundaki listede göremiyorsanız, diskte fiziksel bir problem olma ihtimali yüksek. Yeni bir disk takılması gerekebilir. Servise göstermekte fayda var. Diskiniz ssd değilse ve elim tornavidaya yatkın diyorsanız bir teknoloji mağazasından uygun bir disk alarak ifixit.com‘da yer alan fotoğraflı klavuzlar yardımıyla kendiniz de halledebilirsiniz.

Yorumunuz icin teşekkürler.Ancak ben onceden de yaptığım gibi direk tuş kombinasyonlarından girerek pc ye hic bir şey yapmadan format atmaya çalıştığımda uygunluk aşamalarını falan seçip yüklemek istediğiniz diski seçin dendiğinde kendi diskimi goremedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir