Kategoriler
Apple

Mac OS X’de Otomatik Metin Değiştirme: Text Substitution

Mac OS X 10.6 Snow Leopard ile birlikte gelen yeni özelliklerden bir tanesi de Text Substitution özelliği. Bu özellik sayesinde sık kullanılan semboller, özel karakterler, hatta kullanıcının tanımlayacağı metinler dahi tuş kombinasyonları kullanılmadan yazılabilir.

Text Substitution ayarları System Preferences > Language&Text > Text denetimleri içerisinde yer alıyor. Listede standart olarak copyright, registered copyright, trademark gibi ancak birkaç tuş kombinasyonu ile üretilebilen karakterlerin aktif olduğu görülebilir. Text substitution özelliği basit bir bul değiştir mantığına dayanıyor. Bir metin yazılırken, Replace sütununda yer alan karakterler With sütununda yer alan karakterler ile otomatik olarak yer değiştiriyor.

Örneğin,

(r) yazıldığında otomatik olarak ®

tm yazıldığında otomatik olarak 

karakter dönüşümleri yapılabilir.

Yine aynı şekilde matematiksel kesirli sayılar için de bu özellik kullanılabilir.

Bu özellik yalnızca özel karakterler için değil, kullanıcı tarafından oluşturulan özel metinler için de kullanılabilir. Örneğin adres, telefon numarası gibi sık kullanılan metinler için de birer kısayol tanımlaması yapabilirsiniz.

Özel değişken tanımlaması yapmak için, Text denetimlerinde, pencerinin sol alt köşesinde yer alan + düğmesini kullanabilirsiniz.

Örneğin bir telefon numarası için değişken tanımlaması yapalım;

Öncelikle “replace” sütununa telefon numarası için bir kısayol tanımlaması yapın.

Ardından with sütununa bu kısayol ile ulaşılacak telefon numarasını yazın.

Şimdi bu telefon numarası değişkenini Mail uygulamasında test edelim.

Mail uygulamasında, Text Substitution özelliğini kullanmak için öncelikle bu özelliğin aktif hale getirilmesi gerekiyor. Edit > Substitutions > Text Replacement menü sekmesi ile bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

Bir mesaj gövdesine tanımlanan kısayolu yazdığınız zaman, otomatik olarak telefon numarasına dönüşecektir. Bu özelliği adres gibi uzun metinler için de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Text substitution özelliğini Text Edit, Mail, iChat gibi Mac OS X ile birlikte gelen uygulamalarda kullanabilirsiniz. 3. parti uygulamalarda kullanabilmek için, bu uygulamaların Text Substitution özelliğini desteklemeleri gerekiyor.

iWork uygulamalarında, program tercihlerinde o programa özel Text Substitution özelliği bulunuyor.

Güle güle kullanın…

“Mac OS X’de Otomatik Metin Değiştirme: Text Substitution” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir