Mac OS X’te spesifik bir alanın ekran resmini çekerken hassas kadraj almak biraz el mahareti ister. İsterseniz shift+cmd+4 tuş kombinasyonu ile spesifik bir alanın ekran resmini çekerken boşluk (space) tuşunu kullanarak kadraj alanını dilediğiniz gibi hareket ettirebilirsiniz.

Mac OS X Ekran Resmi Çekme Püfü

Yeri gelmişken, Mac OS X üzerinde ekran resmi çekmek için kullanılabilen kısayollar da şu şekilde:

Command (⌘)-Shift-3 : Ekranın tamamının resmini çekerek bilgisayarınıza bir resim belgesi olarak kaydeder.

Command (⌘)-Shift-4 : Ekranın seçeceğiniz bir parçanın çekerek bilgisayarınıza bir resim belgesi olarak kaydeder. Space tuşu ile kadraj çerçevesini hareket ettirebilirsiniz. ESC tuşuna basarak işlemden vazgeçebilirsiniz.

Control-Command (⌘)-Shift-3 : Ekranın tamamının resmini çekerek panoya kopyalar.

Control-Command (⌘)-Shift-4 : Ekranın seçeceğiniz bir parçanın çekerek panoya kopyalar. Space tuşu ile kadraj çerçevesini hareket ettirebilirsiniz. ESC tuşuna basarak işlemden vazgeçebilirsiniz.

Not: Boşluk tuşu fonksiyonu Adobe Creative Suite programlarında da oldukça maharetli. Örneğin Photoshop’ta elliptical marque tool ile yuvarlak bir alan seçerken, benzer yöntemle boşluk tuşunu kullanmak  hayat kurtarır. 😉

Kolay gelsin…

2 Yorum yapılmış: 

  1. Bu püflere bir ek de benden olsun…
    Command(⌘)+Shift+4 tuş kombinasyonunun ardından Space tuşuna basıldığında, artı imleç fotoğraf makinesine dönüşecek ve sadece üzerine gelip tıklandığı uygulama/finder penceresinin fotoğrafını çekecektir. Burada önemli güzellik, diğer uygulama/finder pencerelerinin altında kalmış ya da ekrandan taşmış pencerenin görünmeyen kısımlarının da ekran resmine dahil olması.

  2. çok teşekürler … 😀

Yorumlar

*