Kategoriler
Apple

Boot Camp 1: Bir Mac Üzerine Windows Yüklemek


Merhaba,
Boot Camp, Apple’ın Intel işlemcili bir Mac üzerine Windows işletim sistemi yüklenmesi amacıyla oluşturduğu bir yazılımdır. Boot Camp, Mac OS X 10.5 ve 10.6 işletim sistemleri ile birlikte yerleşik olarak yüklenmektedir. Yazının devamında bir Mac üzerine Windows kurulumunu adım adım izleyebilirsiniz.

Nelere İhtiyacınız Var?

 • USB klavye ve fare, veya yerleşik klavye ve trackpad
 • Mac OS X 10.6 ve üstü (Mac OS X’in en son sürümü tavsiye olunur)
 • Minimum 10gb boş disk alanı.
 • Yerleşik veya harici bir optik sürücü
 • Mac OS X 10.6 yükleme diski
 • Windows XP Home veya Professional sürümü (Service Pack 2 veya üstü ile birlikte)
 • Windows Vista Home Basic, Home Premium, Business veya Ultimate
 • Windows 7 Home Basic, Home Premium, Business veya Ultimate

32 bit mi 64 bit mi?

32 bit Windows XP ve Windows Vista

Intel işlemcili tüm Mac bilgisayarlara 32 bit Windows XP ve Windows Vista işletim sistemi sürümlerini yükleyebilirsiniz. 64 bit Windows XP sürümü yüklenmesi önerilmez.

32 bit Windows 7

 • 2007 ve sonrasında üretilen tüm iMac, MacBook Pro
 • Tüm Intel işlemcili Mac Pro, MacBook ve Mac Mini

modellerine yüklenebilir.

64 bit Windows 7 ve Windows Vista

 • 2008 ve sonrasında üretilen Mac Pro veya MacBook Pro
 • 2009 ve sonrasında üretilen iMac veya MacBook
modellerine yüklenebilir.

Yükleme Adımları

1. Adım: Boot Camp yazılımını güncelleyin

Elma menüsünde yer alan Software Update menüsünü kullanarak veya http://www.apple.com/support/bootcamp adresini ziyaret ederek Boot Camp yazılımınızı güncelleyin.

2. Adım: Boot Camp Assistant’ı çalıştırın

Bilgisayarda bulunan bir Admin kullanıcı hesabı ile oturum açarak diğer tüm açık kullanıcı hesaplarını kapatın.

Applications/Utilities klasöründe yer alan Boot Camp Assistant uygulamasını açın.

İsterseniz, sağ alt köşede yer alan Print Installation & Setup Guide düğmesini kullanarak yükleme yönergelerinin yer aldığı bir yazıcı çıktısı edinebilirsiniz.

Continue düğmesine basarak bir sonraki adıma ilerleyin.

 

Mac OS X Lion kullanıcıları için güncelleme:

Mac OS X Lion kullanıyor ve elinizde Mac OS X Lion yükleme diski yoksa, Windows işletim sisteminin ihtayaç duyacağı donanım sürücülerini internetten indirebilirsiniz. İndirdiğiniz sürücü paketini bir pc formatlı usb belleğe kaydederek  Windows sistemine yükleyebilirsiniz.

 

 

 

Continue düğmesine basarak ilerleyin.

 

 

Bilgisayarınıza Windows yüklemek için ikinci bir fiziksel diske veya sanal bir disk bölüntüsüne (partition) ihtiyacınız bulunuyor. Eğer bilgisayarınızda Windows kurulumu için ayırdığınız 2. bir harddisk’iniz veya bir disk bölüntünüz varsa Start the Windows installer opsiyonunu seçerek devam edebilirsiniz. Windows yükleyeceğiniz disk mutlaka yerel bir disk olmalıdır. Harici bir diske Boot Camp ile Windows yüklenemez.

Eğer bilgisayarınızın disk yapısı tek bir bölüntüden oluşuyorsa Create or remove a Windows Partition seçeneği ile ilerleyin. Boot Camp Assistant sizin için bir disk bölüntüsü oluşturacaktır.

İki bölüntü arasında bulunan noktayı kullanarak Windows için ayıracağınız disk alanını ayarlayabilirsiniz. Sonrasında Partition düğmesine basarak işlemi tamamlayın.

(Boot Camp ile yapılan disk bölme (partition oluşturma) veya bölüntüleri birleştirme işlemleri, format gerektirmeyen işlemler oldukları için  hard diskte yer alan verileri silmez.)

3. Adım Windows yükleme

Bölüntü işlemini tamamladıktan sonra bilgisayarınıza Windows işletim sistemi diskini takın. Boot Camp uygulamasında Start the Windows installer opsiyonunu seçerek Windows yükleme işlemini başlatın.

Bu işlem sonrasında bilgisayarınız kendini yeniden başlatarak Windows kurulum ekranına yönlendirecektir.

Boot Camp Assistant, disk bölüntüsü oluştururken, bölüntüyü FAT 32 formatında oluşturur. Listeden BOOTCAMP için oluşturulan disk bölüntüsünü veya diski seçerek sağ alt köşede yer alan Drive options sekmesine tıklayın.

Pencerenin alt bölümünde yer alan seçeneklerden Format sekmesine tıklayarak diski Windows yüklenebilmesi için tekrar formatlayın.

Format işleminden sonra, yükleme yönergelerini takip ederek Windows kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

4. Adım: Windows için Boot Camp sürücülerinin yüklenmesi.

Mac OS X 10.6 yükleme diski hybrid bir disktir. Disk, Windows işletim sistemi altında bilgisayara takıldığında, Windows için donanım sürücülerinin yer aldığı Boot Camp bölümü görüntülenebilir.

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı Windows işletim sistemi ile açılacaktır. Mac OS X yükleme diskini bilgisayarınıza takarak Boot Camp sürücülerini yükleyin. Mac OS X Lion kullanıyorsanız, Boot Camp Assistant uygulaması ile indirdiğiniz Windows Suport Software yazılımını yükleyin.

Windows başarı ile kuruldu.

Bilgisayarı Windows ile Başlatmak

Bilgisayarınızı Windows işletim sistemi ile başlatmanın 2 pratik yolu bulunuyor.

Birincisi, System Preferences > Startup Disk denetimlerinden Windows diskini seçerek bilgisyarı yeniden başlatmak.

İkincisi, bilgisayar açılırken alt tuşuna basılı tutarak işletim sistemi yüklü diskleri görüntüleyerek seçim yapmak.

Windows İşletim Sistemi ve Disk Bölüntüsünü İptal Etmek

Bir Mac’e Windows yükledikten sonra, aslında Mac OS X’in yakınından bile geçemeyeceğini anladınız ve işlemi iptal etmek istiyorsanız bu işlem oldukça pratik.

Eğer Windows işletim sistemini, bilgisayarınızda bulunan 2. bir fiziksel diske yüklediyseniz Applications/Utilities klasöründe yer alan Disk Utility uygulamasını kullanarak Erase sekmesinden bu diski tekrar Mac OS formatında formatlayabilirsiniz.

Eğer Boot Camp Assistant ile bir disk bölüntüsü (oluşturduysanız;

Applications/Utilities klasöründe yer alan Boot Camp Assistant uygulamasını açın. Create or Remove a Windows Partition opsiyonunu seçerek ilerleyin.

Sonraki adımda diskiniz tek parça olarak görüntülenecektir.

Restore düğmesine basarak Boot Camp bölüntüsünü (Boot Camp Partition) silebilirsiniz. Disk bölüntüsü ve tüm Windows işletim sistemi + Windows belgeleri silinerek diskiniz eski haline döndürülecektir.

 

Sık karşılaşılan problemler ve çözümleri:

Windows ortamında karşılaşabileceğiniz problemler genellikle donanım sürücü yazılımı ile ilgilidir.
Bilgisayarın ses, ekran, wireless, ethernet, klavye, mouse vb. donanımlarının Windows tarafından tanınmaması, internete bağlanamama, hoparlörlerden ses gelmemesi  durumunda;
• Yazının girişinde belirtilen bilgisayarınızın donanımına uygun 32 veya 64 bit doğru Windows versiyonunu yüklediğinize emin olun.
• Mac OS X 10.6 ve 105 işletim sistemlerinde, bilgisayar ile birlikte gelen yükleme diskini kullanarak Boot Camp sürücülerini yüklediğinizden emin olun.
[Mac OS X Lion kullanıcıları için] Boot Camp kurulumu esnasında Windows sürücülerini yüklemediyseniz, daha sonra Boot Camp Assistant uygulamasını çalıştırarak en güncel Windows destek yazılımını indirebilirsiniz.
• Windows’un Türkçe sürümlerinde (özellikle Ultimate olmayan Home vb. versiyonlarında) sürücü problemi yaşıyorsanız Windows sistem dil ayarlarını İNGİLİZCE yaptıktan sonra Windows işletim sistemini yeniden başlatmayı ve donanım sürücülerini yüklemeyi deneyebilirsiniz.
• Windows ortamında, Apple Software Update uygulamasını kullanarak Boot Camp güncellemelerini kontrol edin.
• Bilgisayarınızda DVD sürücü yoksa, DVD sürücünüz arızalı veya elinizde Windows yükleme diski yoksa, Boot Camp Assistant uygulaması yardımıyla .iso uzantılı Windows 7 yükleme diskini bir usb flash belleğe aktararak yükleme işlemini usb flash bellek üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için Mac OS X 10.7 ve Windows 7 kullanmalısınız.
• Bilgisayarı Windows işletim sisteminden başlatmak ile ilgili bir problem yaşıyorsanız aşağıdaki iki adımı kontrol etmenizi öneririm;
1) Sistem Tercihleri / Başlangıç Diski denetimleri listesinde Boot Camp diskini görünür olduğunu kontrol etmek. Eğer bilgisayarın başlatılabileceği “kullanılabilir” bir Windows işletim sistemi yüklendiyse bu listede görülmesi gerekir. Listeden Windows’u seçerek veya açılışta alt tuşuna basılı tutarak bilgisayarı Windows ile başlatılabilir.

2) Uygulamalar / İzlenceler klasöründe yer alan Disk İzlencesi uygulamasını açarak bilgisayarda kaç tane disk bölüntüsü (partition) olduğunu, bunların formatlarını ve kapasite-doluluk bilgilerini analiz edebilirsiniz. Genellikle sık yapılan yanlışlardan bir tanesi Windows kurulum ekranında yanlış format işlemi oluyor.

Son olarak, yazının altındaki yorumlarda da birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz. Soru sormadan önce lütfen yorumları da okuyunuz.

“Boot Camp 1: Bir Mac Üzerine Windows Yüklemek” için 383 yanıt

servise götürdüm. Onlarda yükleme olmuyor dediler pc de donanımsal bir sorun olabilir mi? Bu arada 2. imaj denemem 2.cisini microsoftun kendi sitesinden indirdim

mac osu güncelledim. en son sürümünü yaptım şuan pc serviste olduğu için tam hatırlamıyorum(10.10.5) olabilir. boot camp hiç güncellemedim.
az önce servisle konuştum mouse ve klavyeyi görmüyor bu sorunu çözmeye çalışıyolarmış.
ben bunda win 7 devamlı kullanacağım ileride sorunla karşılaşır mıyım sizce

Merhaba öncelikle mac book air lar da windows kendi içinde yüklümü yok kendimiz mi yükleyeceğiz yüklersek eğer nasıl yapabiliriz şimdiden saolun ..

Iyi gunler ben Macbook Pro retina kullaniyourm 2015 oncesi..el capitan yuklu cihazda..

windows 8.1 icin bootcamp yaparken soyle bir sorun olustu oncelikle USB secenegi cikmadi sadece install secenegi cikti.. bende install dedim tam yarisinda siyah ekran verdi ve restart atti cihaz..benim tam ayirdigim 35GB aldi ve suan cihazda sadece 12 GB bos yer var ne yapmam gerekiyor.. Bootcampte calismiyor artik 50gb bos yer olmasi gerekli diyor.

Merhaba ..

BOOTCAMP kullnarak windows kurmustum ve cihazın hafızasını 2 ye bölmuştum wındows ve mac olarak . fakar wındowsumda yer kalmadı bu yuzden wındowsun hafızasını arttıp max ın hafızasını azaltmak ıstyırm bunu dosyalarım sılınmeden yapabılırmıyım.?

Merhaba ben macbook pro almayı düşünüyorum ancak işlemcisi intel olmayanlara windows kurulamıyor dedi arkadaşım bu doğru mu 🙁

Macbook air os x yosemite var bende ama ben applications/utulities mi ne bunu bulamadım uygulamalara girdim ama yok bide boot camp kurdum ben yer ayrttım oyle kurdum şunu mu yapmalıyım:

Eğer Boot Camp Assistant ile bir disk bölüntüsü (oluşturduysanız; Applications/Utilities klasöründe yer alan Boot Camp Assistant uygulamasını açın. Create or Remove a Windows Partition opsiyonunu seçerek ilerleyin.

Merhaba,
Macbook air bootcamp kurdulu windows icin ayırdıgım bellek yetmıyor nasıl arttırabılır?

el capitain macbook pro ya win yiklemek istiyorum bootcamp ı çalıştırıyorum win 7 ve daha yenisini yükle diyorum Yükleyici Disk Bulunamadı uyarısı veriyor bir adım bile gitmiyor

2015 sonu macbook air 11 inç (i7, 8 gb ram) usb den boot etmiyor.
açılılışta option(alt) tuşu ile açınca sadece sabit hdd yi görüyor.
bootable usb başka bir PC de boot ediyor. fakat Macbook air boot ekranında hiç görünmüyor.
Bunun bir çaresi var mıdır? yoksa bu cihazda USB ile boot hiç bir şekilde mümkün değil midir? boşuna uğraşmamalı mıyım?
cevap verebilirseniz çok memnun olurum. hiç bir yerde bu sorun ile ilgili bir bilgi bulamadım.

Windows yüklü bir mac’e macos yüklersem windows silinir mi? Silinmezse Macos’u nasıl yükleyebilirim?

Hard diske format atmadığınız ya da disk bölüntülerini birleştirmediğiniz sürece windows silinmez.
Bilgisayarı açarken alt tuşuna basılı tutun. Bilgisayarda recovery (kurtarma) bölüntüsü duruyorsa o bölüntüden bilgisayarı başlatarak Mac OS yükleyebilirsiniz. (Belki Mac OS bölüntüsü de duruyor olabilir, bu durumda Mac OS bölüntüsünü seçerek bilgisayarı Mac OS ile başlatabilirsiniz.)

Eğer alt tuşuna basılı tutarak bilgisayarınızı başlattığınızda yalnızca windows seçeneği görünüyorsa öncelikle bir Mac OS yükleme diski temin etmeniz ya da oluşturmanız gerekir.
İlk etapta alt tuşu ile başlangıçta çıkan seçenekler ile ilgili bilgi verirseniz daha net yorum yapabilirim.

windows yükleme yaptırmıstim. Labor şarjı çok az olunca tekrar apple yükleme yaptırmak istedim malesef olmuyor bilgisayarci silmiş herseyi ne yapmam lazım ben apple istiyorum nasıl apple yüklerim

ben 3. adımda sıkıntı yaşıyorum windows 10 yüklemeye çalışıyorum, Windows bölüntüsünü biçimlendirme de sıkıntı yaşıyorum biçimlendirdikten sonra ileri tuşu açılmıyor

Devrim bey “boot camp” ile win7 yükleye seçili sürdür deyünce yükleyici diski bulunamadı. diski tanınması için bir kaç saniye bekleyin diyor. çözümü nedir.

disk bölüntüsünden sonra mac yeniden başlıyor fakat siyah ekran da kalıyor. Çözüm yolu nedir.

merhaba . macbook pro 2006 late var en uygun ve sorunsuz hangi windows yazlılımını yükleye bilirim 64 bit yüklemek istiyorum 4gb rem kullanıyorum . bi yardımcı olabilirseniz .

Hocam, boot camp ile disk böldüm. USB’ye indirilcekleri indirdi. DVD’den win10 kurdum. Windows ile başlarken klasör simgesi ve içinde soru işareti çıkıp kalıyor. Kapatıp açıp alt ile Macintosh seçtiğimde sorunsuz başlıyor. Windows ile başlatmaya çalıştığımda dediğim simge ekranda yanıp sönüyor. Sanırım USB’dekileri yüklemedi. Ne yapmam gerekiyor?

Klasör içerisinde soru işareti simgesi, ilgili disk bölüntüsünde bilgisayarı çalıştıracak düzgün yüklenmiş bir sistem bulunmadığında ortaya çıkar. Öncelikle kullandığınız bilgisayarın model ve yılına uygun bir Windows sürümü kurmaya çalıştığınızdan emin olun, ardından yeniden sistem yüklemeyi deneyin. Sorun windows yüklemesinde görünüyor. USB diskte, donanımınızın (klavye, ekran, mouse, tracpad vs.) windows tarafından tanınması ve düzgün bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyulan donanım sürücüleri yer alıyor. Windows ile bilgisayarı başlattıktan sonra yükleyeceksiniz onları.

Merhabalar . ımac 2007 ortalarında çıkmış olan pc mevcut . windows 7 yüklerken boot camp ı calıstırıp ilgisi iso dosyasını seçip hard diski bölüştürüyorum sonrasında pc kapanıyor . Normalde windws7 yükleme ekranı gelmesı gerekirken donuyor. kapatıp açınca da ‘ no Bootable device ‘ hatası veriyor . ne yapmalıyım

Hocam dediğiniz doğru galiba. El-Capitan 10.11.6 MacBook Pro Mid2010 var elimde. Win10 kaldırmadığı için olmadı galiba. Win7 deniycem ama Win10 DVD’si iso değildi BC tanıyordu onu yükleme yapabiliyordu çalıştırmasada. Win7 DVD’si iso BC tanımıyor. Saatlerdir uğraşıyorum beceremedim. Tam olarak ne yapmam lazım.

MacOS 10.13.6 yüklü Imac için windows 7 yüklemek istiyorum ama bootcamp sadece optik sürücü ile windows yükleyebileceğim şeklinde uyarı veriyor. Optik sürücüm yok. USB üzerinde yükleme yapmanın bir yolu yok mudur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir