Kategoriler
Apple

Boot Camp 1: Bir Mac Üzerine Windows Yüklemek


Merhaba,
Boot Camp, Apple’ın Intel işlemcili bir Mac üzerine Windows işletim sistemi yüklenmesi amacıyla oluşturduğu bir yazılımdır. Boot Camp, Mac OS X 10.5 ve 10.6 işletim sistemleri ile birlikte yerleşik olarak yüklenmektedir. Yazının devamında bir Mac üzerine Windows kurulumunu adım adım izleyebilirsiniz.

Nelere İhtiyacınız Var?

 • USB klavye ve fare, veya yerleşik klavye ve trackpad
 • Mac OS X 10.6 ve üstü (Mac OS X’in en son sürümü tavsiye olunur)
 • Minimum 10gb boş disk alanı.
 • Yerleşik veya harici bir optik sürücü
 • Mac OS X 10.6 yükleme diski
 • Windows XP Home veya Professional sürümü (Service Pack 2 veya üstü ile birlikte)
 • Windows Vista Home Basic, Home Premium, Business veya Ultimate
 • Windows 7 Home Basic, Home Premium, Business veya Ultimate

32 bit mi 64 bit mi?

32 bit Windows XP ve Windows Vista

Intel işlemcili tüm Mac bilgisayarlara 32 bit Windows XP ve Windows Vista işletim sistemi sürümlerini yükleyebilirsiniz. 64 bit Windows XP sürümü yüklenmesi önerilmez.

32 bit Windows 7

 • 2007 ve sonrasında üretilen tüm iMac, MacBook Pro
 • Tüm Intel işlemcili Mac Pro, MacBook ve Mac Mini

modellerine yüklenebilir.

64 bit Windows 7 ve Windows Vista

 • 2008 ve sonrasında üretilen Mac Pro veya MacBook Pro
 • 2009 ve sonrasında üretilen iMac veya MacBook
modellerine yüklenebilir.

Yükleme Adımları

1. Adım: Boot Camp yazılımını güncelleyin

Elma menüsünde yer alan Software Update menüsünü kullanarak veya http://www.apple.com/support/bootcamp adresini ziyaret ederek Boot Camp yazılımınızı güncelleyin.

2. Adım: Boot Camp Assistant’ı çalıştırın

Bilgisayarda bulunan bir Admin kullanıcı hesabı ile oturum açarak diğer tüm açık kullanıcı hesaplarını kapatın.

Applications/Utilities klasöründe yer alan Boot Camp Assistant uygulamasını açın.

İsterseniz, sağ alt köşede yer alan Print Installation & Setup Guide düğmesini kullanarak yükleme yönergelerinin yer aldığı bir yazıcı çıktısı edinebilirsiniz.

Continue düğmesine basarak bir sonraki adıma ilerleyin.

 

Mac OS X Lion kullanıcıları için güncelleme:

Mac OS X Lion kullanıyor ve elinizde Mac OS X Lion yükleme diski yoksa, Windows işletim sisteminin ihtayaç duyacağı donanım sürücülerini internetten indirebilirsiniz. İndirdiğiniz sürücü paketini bir pc formatlı usb belleğe kaydederek  Windows sistemine yükleyebilirsiniz.

 

 

 

Continue düğmesine basarak ilerleyin.

 

 

Bilgisayarınıza Windows yüklemek için ikinci bir fiziksel diske veya sanal bir disk bölüntüsüne (partition) ihtiyacınız bulunuyor. Eğer bilgisayarınızda Windows kurulumu için ayırdığınız 2. bir harddisk’iniz veya bir disk bölüntünüz varsa Start the Windows installer opsiyonunu seçerek devam edebilirsiniz. Windows yükleyeceğiniz disk mutlaka yerel bir disk olmalıdır. Harici bir diske Boot Camp ile Windows yüklenemez.

Eğer bilgisayarınızın disk yapısı tek bir bölüntüden oluşuyorsa Create or remove a Windows Partition seçeneği ile ilerleyin. Boot Camp Assistant sizin için bir disk bölüntüsü oluşturacaktır.

İki bölüntü arasında bulunan noktayı kullanarak Windows için ayıracağınız disk alanını ayarlayabilirsiniz. Sonrasında Partition düğmesine basarak işlemi tamamlayın.

(Boot Camp ile yapılan disk bölme (partition oluşturma) veya bölüntüleri birleştirme işlemleri, format gerektirmeyen işlemler oldukları için  hard diskte yer alan verileri silmez.)

3. Adım Windows yükleme

Bölüntü işlemini tamamladıktan sonra bilgisayarınıza Windows işletim sistemi diskini takın. Boot Camp uygulamasında Start the Windows installer opsiyonunu seçerek Windows yükleme işlemini başlatın.

Bu işlem sonrasında bilgisayarınız kendini yeniden başlatarak Windows kurulum ekranına yönlendirecektir.

Boot Camp Assistant, disk bölüntüsü oluştururken, bölüntüyü FAT 32 formatında oluşturur. Listeden BOOTCAMP için oluşturulan disk bölüntüsünü veya diski seçerek sağ alt köşede yer alan Drive options sekmesine tıklayın.

Pencerenin alt bölümünde yer alan seçeneklerden Format sekmesine tıklayarak diski Windows yüklenebilmesi için tekrar formatlayın.

Format işleminden sonra, yükleme yönergelerini takip ederek Windows kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

4. Adım: Windows için Boot Camp sürücülerinin yüklenmesi.

Mac OS X 10.6 yükleme diski hybrid bir disktir. Disk, Windows işletim sistemi altında bilgisayara takıldığında, Windows için donanım sürücülerinin yer aldığı Boot Camp bölümü görüntülenebilir.

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı Windows işletim sistemi ile açılacaktır. Mac OS X yükleme diskini bilgisayarınıza takarak Boot Camp sürücülerini yükleyin. Mac OS X Lion kullanıyorsanız, Boot Camp Assistant uygulaması ile indirdiğiniz Windows Suport Software yazılımını yükleyin.

Windows başarı ile kuruldu.

Bilgisayarı Windows ile Başlatmak

Bilgisayarınızı Windows işletim sistemi ile başlatmanın 2 pratik yolu bulunuyor.

Birincisi, System Preferences > Startup Disk denetimlerinden Windows diskini seçerek bilgisyarı yeniden başlatmak.

İkincisi, bilgisayar açılırken alt tuşuna basılı tutarak işletim sistemi yüklü diskleri görüntüleyerek seçim yapmak.

Windows İşletim Sistemi ve Disk Bölüntüsünü İptal Etmek

Bir Mac’e Windows yükledikten sonra, aslında Mac OS X’in yakınından bile geçemeyeceğini anladınız ve işlemi iptal etmek istiyorsanız bu işlem oldukça pratik.

Eğer Windows işletim sistemini, bilgisayarınızda bulunan 2. bir fiziksel diske yüklediyseniz Applications/Utilities klasöründe yer alan Disk Utility uygulamasını kullanarak Erase sekmesinden bu diski tekrar Mac OS formatında formatlayabilirsiniz.

Eğer Boot Camp Assistant ile bir disk bölüntüsü (oluşturduysanız;

Applications/Utilities klasöründe yer alan Boot Camp Assistant uygulamasını açın. Create or Remove a Windows Partition opsiyonunu seçerek ilerleyin.

Sonraki adımda diskiniz tek parça olarak görüntülenecektir.

Restore düğmesine basarak Boot Camp bölüntüsünü (Boot Camp Partition) silebilirsiniz. Disk bölüntüsü ve tüm Windows işletim sistemi + Windows belgeleri silinerek diskiniz eski haline döndürülecektir.

 

Sık karşılaşılan problemler ve çözümleri:

Windows ortamında karşılaşabileceğiniz problemler genellikle donanım sürücü yazılımı ile ilgilidir.
Bilgisayarın ses, ekran, wireless, ethernet, klavye, mouse vb. donanımlarının Windows tarafından tanınmaması, internete bağlanamama, hoparlörlerden ses gelmemesi  durumunda;
• Yazının girişinde belirtilen bilgisayarınızın donanımına uygun 32 veya 64 bit doğru Windows versiyonunu yüklediğinize emin olun.
• Mac OS X 10.6 ve 105 işletim sistemlerinde, bilgisayar ile birlikte gelen yükleme diskini kullanarak Boot Camp sürücülerini yüklediğinizden emin olun.
[Mac OS X Lion kullanıcıları için] Boot Camp kurulumu esnasında Windows sürücülerini yüklemediyseniz, daha sonra Boot Camp Assistant uygulamasını çalıştırarak en güncel Windows destek yazılımını indirebilirsiniz.
• Windows’un Türkçe sürümlerinde (özellikle Ultimate olmayan Home vb. versiyonlarında) sürücü problemi yaşıyorsanız Windows sistem dil ayarlarını İNGİLİZCE yaptıktan sonra Windows işletim sistemini yeniden başlatmayı ve donanım sürücülerini yüklemeyi deneyebilirsiniz.
• Windows ortamında, Apple Software Update uygulamasını kullanarak Boot Camp güncellemelerini kontrol edin.
• Bilgisayarınızda DVD sürücü yoksa, DVD sürücünüz arızalı veya elinizde Windows yükleme diski yoksa, Boot Camp Assistant uygulaması yardımıyla .iso uzantılı Windows 7 yükleme diskini bir usb flash belleğe aktararak yükleme işlemini usb flash bellek üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için Mac OS X 10.7 ve Windows 7 kullanmalısınız.
• Bilgisayarı Windows işletim sisteminden başlatmak ile ilgili bir problem yaşıyorsanız aşağıdaki iki adımı kontrol etmenizi öneririm;
1) Sistem Tercihleri / Başlangıç Diski denetimleri listesinde Boot Camp diskini görünür olduğunu kontrol etmek. Eğer bilgisayarın başlatılabileceği “kullanılabilir” bir Windows işletim sistemi yüklendiyse bu listede görülmesi gerekir. Listeden Windows’u seçerek veya açılışta alt tuşuna basılı tutarak bilgisayarı Windows ile başlatılabilir.

2) Uygulamalar / İzlenceler klasöründe yer alan Disk İzlencesi uygulamasını açarak bilgisayarda kaç tane disk bölüntüsü (partition) olduğunu, bunların formatlarını ve kapasite-doluluk bilgilerini analiz edebilirsiniz. Genellikle sık yapılan yanlışlardan bir tanesi Windows kurulum ekranında yanlış format işlemi oluyor.

Son olarak, yazının altındaki yorumlarda da birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz. Soru sormadan önce lütfen yorumları da okuyunuz.

“Boot Camp 1: Bir Mac Üzerine Windows Yüklemek” için 383 yanıt

Tüm açıklamalar için çok teşekkürler. Çok faydalı bir paylaşım. Elinize sağlık.

Merhaba,

13-inch, Mid 2012 MacBook’ ta şu an Mavericks yüklü. BootCamp ile sorunsuz bir şekilde bir bölümünü Windows 7 yaptım. Fakat ne Wirelles ile ne de Ethernet ile internete giremiyorum. Aygıt yöneticisinden kontrol ettim ve sadece ethernet, ağ ve facetime ı görmüyor. Bununla ilgili olarak ne yapmam gerektiği hakkında yardımınızı rica ediyorum.

İyi Çalışmalar Dilerim.

Macbook air e windows yükledikten sonra nasıl wimdowsu kaldırıcam

devrim bey merhabalar

macbook pro kullanıcısıyım boot camp yuklemeye calısıyorum. yükleyici diski bulunamadı diye bi uyarı geldi, bu diski nereden bulabilirim

Arkadaşlar Merhaba,
Ben mac kurdum fakat açılış sürekli windowstan geliyor bunu nereden değiştiririz.Mac gelsin istiyorum..
Kolay Gelsin..

bende imac var boot camp ta o şekilde windows 7 yükleme diski yarat diye bir seçenek yok ne yapmalıyım
boot camp ı nasıl günceleyeceğimi bilmiyorum yardımcı olur musunuz

Merhaba Devrim bey , dediklerinizi teker teker yaptım ve macbook bölüntüleme başarılı bir şekilde gerçekleşti.Macbook kendini yeniden başlatıı fakat (No boot device–Press any key to reboot yazıyor hiç bir şekilde işlem yapamıyorum. ”alt tuşuyla tekrar yosemiteye döndüm” . Windowsu nasıl yükleyeceğim hakkında hiç bir bilgim yok. Yardımızını bekliyorum.

Macbook Pro late 2008
yosemite

Kullanmak istediğiniz Windows yükleme diskinde problem veya (dvd ile yükleme yapmayı deniyorsanız) bilgisayarın optik disk sürücüsünde arıza olabilir.

Mid- 2013 olan Macbook air bilgisayarıma 64bit Windows 8 yükledim. Ancak yosemite ile internete kablolu bağlanıyor ama Windows 8 ile internet kablosu takılı ancak bağlantı yok diyor. Yardım lütfen

Selam win 7 30 günlük Sürümü kullanıyorum arasıra silip yeniden kuruyorum fakat kurulum esnasında win cd den boot etmesi gerektiği halde etmiyor siyah ekranda kalıyor . CD sorunu olabilir düşüncesiyle usb İSO boot Yaptım sizin yukarıdaki tarifinize göre sonuç aynı . Kala kaldım

Merhaba Devrim Bey
Macbook pro kullanicisiyim bootcamp ile windows kuruyor idim yalniz
Disk partition bolumune geldigimde kafam karisti ntfs falan daha sonra yuklemeyi durdurdum
Vre bilgisayar yeniden baslatildiginda siyah bir ekranda
No bootable device insert boot disk and press any key
Yaziyor ne yaptiysam bilgisayarimi baslatamadim
Sizce sorun nedir ne yapmaliyim lutfen yardimci olabilirmisiniz

Selam tekrardan yukarıda belirtiğim sorunu çözdüm .Sorunun nedeni usb aygıt takılı olmaması gerekiyor çıkartınca herşeyi kurulum sorunsuz şekilde gerçleşiyor .
Fakat başka sorunum şudur ki windows 7 crak liyince boot siliniyor siyah ekranda kalıyor kursör yanıp sönüyor

Merhaba benim sormak istediğim soru şu BootCamp ile USB flash ile boot diski oluşturuyorum bölüntüleme yapıyor yeniden başlattıktan sonra no bootable device… gibi bir hata geliyor.

Acaba windows destek dosyaları ve driverları da usb belleğe attığı için usbnin boot özeliği bozuluyor olabilir mi? Yoksa windows un ve driverların aynı yerde olması boot özelliğini etkilemez mi?

Merhabalar, ben bootcamp ile tüm aşamaları flash bellek üzerinden yaptım. Ancak windows 7 yükleme ekranı geldiğinde yükleme yapacağım hiçbir sürücüyü görmüyor, bölüntülediği bölüme kurması için bu bölümü görmesini nasıl sağlayabilirim?

Bölüntüleme işlemini bilgisayarın sabit diskinde yaptınız değil mi? BootCamp, harici disklere Windows yüklenmesini desteklemez.
Mac OS X altında, disk izlencesi (disk utility) uygulaması ile sabit diskinizdeki bölüntüyü kontrol etmenizi öneririm.

Devrim Bey
13″ MacbookAir sahibiyim. BootCamp ile Win7 kurdum, sorunsuz çalısıyor.
Win XP 32 Bit kurmam gerekiyor, başaramıyorum.
Yardımlarınızı rica ediyorum.
Selamlar.

macbook air 11inç kullanıcısıyım daha yeni aldım windows 7 kurmak istedim boot camp ı çalıştırdım (en son windows destek yazılımını appleden indir ve windows 7yi veya daha yeni sürümü yükle yi işaretledim) usb sürücü tak dedi taktım ve onun içine yüklemeyi yaptı daha sonra windows 7 yi veya daha yeni sürümü yükle dedim fakat üstte yükleyici disk bulunamadı diyip duruyo bi türlü yapamadım yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkür ederim

Windows 7 yükleyici disk imajına da ihtiyacınız bulunuyor. Boot Camp’in sadece donanım sürücülerini internet üzerinden indirir. Windows 7’yi satın almanız gerekir.

onu nasıl hallede bilirim. internetten indire bilirmiyim

peki ben yakın zamanda toshiba nın bi bilgisayarını aldım içinden çıkar windows 8 kuruum cd si ile yapa bilirmiyim

bunun için yapım aşaması resimli anlatım veya video varmı ?

İyi günler Devrim Bey

elimde bir kaç tane 17” imac var biraz eskiler, içinde snow leopard 10.6.8. yüklü

bazılarında rahatlıkla windows 7 yüklemesi yaptım

bir kaç tanesinde ise şu şekilde bir sorunum var windows 7 dvd sini takınca mac dvd yi geri çıkartıyor. sürekli farklı dvd ler denememe rağmen aynı şekilde windows7 dvd sini geri veriyor. bu mac lere snow leopard başlangıç dvd si ile format attım normalde ve işletim sistemini tekrar yükledim bir tek windovs 7 dvd lerinde bu şekilde bi problem oluyor

bunu önlemek için usb harici bir optik sürücü kullanıyorum boot camp te son ekranda dvd istediğinde işlem başlıyor ve mac kendini yeniden başlatıyor fakat açıldığında işleme devam etmiyor
sanki kendi optik sürücüsünü okumaya çalışıyor harici optik sürücü çalışmıyor bile

yardımcı olursanız sevinirim

Devrim hocam ;

Mac os snow leopard a windows 7 yi usb üzerinden yükleyebilme ihtimalimiz varmı acaba

Devrim Bey, imac ime windows 8.1 yükledim ancak imaci acarken alt tusuna bastığımda bootlar arasında OSX görünmüyor, sadece Windows görünüyor. yanlış bir işlem mi yaptım?

Windows yüklerken Mac OS X bölümüne de yanlışlıkla format atmışsınız gibi görünüyor. Windows üzerinde bilgisayarınızın hard disk bölüntülerini kontrol etmenizi öneririm. Sadece windows görünüyorsa tekrar Mac OS X yüklemeniz gerekecek.

hocam window7 dvd sini atıyorum usb ye daha doğrusu wintoflash die bi programla atıyorum yani windows pc lere format boot lu şekilde

yalnız mac te bootcamp kısmında görmüyor usb bellektekini

the installer disc could not be found diyor

bu win7 dvd sini mac pc demi atmam lazım usb ye iso sunu falan

snow leopard işletim sistemi

Merhaba Devrim bey,

15″ retina ekranlı Macbook pro’ya sahibim birkaç ay önce boot camp ile windows yükledim hiç sıkıntı çıkarmadı bugüne kadar ancak bir iki gündür açılırken zorlanıyordu (birkaç kez açıp kapatınca anca açılıyordu) bugün kapattım ve tekrar açtığımda sistem geri yüklemesi tarzı bir şey çıktı ancak yüklenmedi bende sinirlenip kapattım sonra apple işletim sistemine geçtim disk izlencesinde Boot Campta’ta 0 dosya gözüküyor ancak Başlangıç Diskinde Windows gözüküyor ve masaüstünde Boot Camp klasörü gözüküyor. Ben tekrar Windows’a girmek için ne yapabilirim? Teşekkürler.

Yazdıklarınız, sorun Windows işletim sistemi ile ilgiliymiş izlenimi verdi. Windows üzerinde bir antivirus yazılımı kullanmıyorsanız, son zamanlarda, windows için bilgisayardaki tüm dosyaları silen bir virüs duymuştum, benzer bir durumla karşılaşmış olabilirsiniz.

Mac OS X üzerinde bilgisayarı açarak BootCamp diskini kontrol etmenizi öneririm. İçerisinde Windows ile ilgili belge, klasör vb. dosya yoksa tüm içerik silinmiş olabilir. Tekrar Windows yüklemenizi öneririm.

Ben her şeyi kurdum win 7 bootcamp da yaptım derecelendirme falan her şeyi fakat usb okuyucular çalışmıo ama mac da iken çalışıo yardım edermisiniz

Devrim bey,
2007 sonu 15″ MBP otomatik güncellemeler sonucu Yosemite işletimine geçti.
Cihaz özellikleri: Model Identifier: MacBookPro3,1,Boot ROM Version: MBP31.0070.B07.
Bu cihazımda süperdrive çalışmadığı için değiştirdim. Ancak hala sorunlu. Şu an temizlemek için kullandığım CD içerde ve dışarı çıkartamadım.
Bootcamp yalnızca DVD kurulumunu destekliyor. Bu şartlarda windows’u USB kullanarak yüklemek istedim ancak boot sırasında bu kurulum USB’si gözükmüyor.
Kısıtlı bütçesi olan emekli bir kişi olarak çözüm için sizden en ekonomik bir tavsiye almak isterim.

Teşekkürler. Selam ve saygılarımla.
Ahmet Turan Öner

Bilgisayarınızda takılı kalmış diski dışarıya çıkartmak için bilgisayar açılışında trackpad tuşu veya mouse tuşuna basılı tutun. Disk dışarı çıkacaktır.

Yosemite içerisinde yer alan Boot Camp uygulaması USB ile windows kurulumunu destekler. .iso formatlı bir windows yükleyici disk görüntüsünü Boot Camp üzerinden flash diske aktarabilir ve sonrasında sistemi yükleyebilirsiniz.
Ek olarak, bilgisayarınızın modeline göre yazıda yer alan 32bit-64 bit bölümüne dikkat ederek uygun işletim sistemini yüklemeye çalıştığınızdan emin olunuz.

Teşekkürler Devrim bey,

Ancak Bootcamp açıldığında windows usb alternatifi gözükmüyor. Mavericks kurdum onda da böyle bir imkan gözükmüyor. Bunun nedeni MBP’nun eski model (2007, MacBookPro3,1; Boot ROM Version: MBP31.0070.B07) olması mıdır?

Bu şartlarda Windows kurulumu için ne yapmam gerekir?

Örneğin Bootcamp Asisstant ile bu imkanı veren bir yeni model bir MAC (Air yada son model SD olmayan modellerde) üzerinden “Windows kurulum USB”si hazırlayarak bununla kendi MBP’ma windows kurma imkanı olabilir mi?

Zahmetleriniz için peşinen teşekkür ederim.

Saygılarımla.
Ahmet Turan Öner

Eski model bir Mac’e Windows yükleme denemesi yapmadığım için net bir yorumda bulunamayacağım. Başka bir bilgisayarda USB hazırlayarak deneme yapılabilir. Sonucu ben de kestiremiyorum.

merhaba devrim bey macbook air bilgisayarıma win 7 kurdum driverlarını kurdum sadece mauspet sağ tuşu çalıştıramadım bir dosyanın üzerine geldigimde sol tusa başmayınca tıklayamıyorum şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin …

Merhabalar devrim Gümüş, bnm bir macbook air A1465 bilgisayarım var. Üzerine win 8.1 işletim sistemini kurdum fakat driverlerinin bazıları eksik kaldı araştırmama ragmen bulamadım. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Tşkler..

Merhaba;

Mac mini aldım 2014 sonu.win7 pro 64bit yüklemek istiyorum gerekli işlemleri yaptıktan sonra pc kapanıp açılıyor ama görüntü gelmiyor yaklaşık 10 kere denememe rağmen sorun çözülmedi. APPLE müşteri hizmetleriylede görüştüm yine çözemediler. bunu nasıl çözerim yardım ederseniz çok sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir