Kategoriler
Apple

Mac’te formatlanan Windows formatlı usb disklerin pc’lerde görüntülenememe sorunları

Mac OS X üzerinde MS-DOS FAT, ExFAT veya NTFS (Windows NT Filesystem) formatlı diskleriniz, kimi PC’lerde kullanılamıyor ve “bu disk formatlanmalı” uyarısıyla karşılaşıyorsanız aşağıda anlattığım şeklide diskleri formatlayabilirsiniz.

1) Disk İzlencesi uygulamasını açarak sol sütundan formatlamak istediğiniz diski seçin (GB büyüklüğü yazan satırı seçmelisiniz)

2) Pencerede bölüntüle sekmesine girerek Bölüntü Yerleşimi menüsünden diski kaç parçaya bölmek istediğinizi seçin. (Bir parçasını Mac, Bir parçasını Windows formatlı yapmak istiyorsanız 1’den fazla bölüntü oluşturabilirsiniz)

windows_disk_format_01

3) Altta yer alan Seçenekler düğmesine tıklayarak bölüntü düzeni olarak Ana Önyükleme Kaydı (Master Boot Record)’u seçin ve pencereyi onaylayın.

windows_disk_format_02

4) Uygula düğmesine basarak format işlemini tamamlayın.

NOT:
Disk İzlencesi ile formatlanan disklerin ana bölüntü düzeni Intel işlemcili Mac’lerde Guid, PowerPC işlemcili Mac’lerde Apple Bölüntü haritasıdır. Bu seçenekler, ilgili bilgisayarlar için başlangıç sistem diski yapma üzerine konumlandırılmıştır.

Yukarıda anlatılanlar, Windows platformu ile dosya alışverişi yapacağınız USB flash bellekler için uygun bir yöntemdir.

Eğer formatlayacağınız diski aynı zamanda Mac için başlangıç diski olarak da kullanmayı düşünüyorsanız Master Boot Record seçeneğini kullanmamalısınız.

“Mac’te formatlanan Windows formatlı usb disklerin pc’lerde görüntülenememe sorunları” için 7 yanıt

Exfat ile formatladığım wd diskim windowsta aktarımı hızlı ancak mac de kaba tabirle sürünüyor..Disk sadece mac için formatlanınca normal hızda çalışıyor ancak windowsta da kullanıdığım için bunu da tercih etmedim..ntfs formatıyla format attıktan sonra yardımcı bir prog. ile mac de kullanmaya çalışıyorum ancak aktarım hızı yine berbat..Diski iki işletim sisteminde normal hızlı kullanmak için ne yapmam gerekir acaba?(fat ı büyük boyutlu klasorler için tercih etmiyorum)

İdeal olan format Exfat. Hem Mac hem de Windows ortamında bir eklentiye ihtiyaç duymadan kullanabilmeniz lazım. Mac OS X üzerine yüklediğiniz ntfs eklentisinin uyumluluk açısından versiyonunu ve diskinizin yapısını kontrol etmenizi öneririm. Eğer diskte birden fazla bölüntü varsa komple format atıldıktan sonra performans denemesi yapılabilir.

Paragon NTFS eklentisi ile Mac OS X üzerinde ntfs formatlı bir harici diske çok hızlı kopyalama yapabiliyorum.

Merhaba,
Benim bir sorunum var yardım yardımınıza ihtiyacım var,
Mac mini i5 2011 ortası bilgisayarıma 120gb SSD disk taktım ve bu SSD diske windows8 yüklemek için defalarca deneme yaptım maalesef yüklememe bir sorun oluştu SSD diskin formatınıı değiştirdim ve sonunda flash bellek windows8 iso yükledim, daha önceden mac os high sierra sistemimden yüklediğim Bootcamp yüklediğim flash bellek’de windows8 yükledim, sonrasın da MAC OS’u çalıştırmak için alt kuşa basarak bilgisayarı çalıştırdım bilgisayar açılışında sadece 120gb SSD disk var başka harddisk görüntüsü yok ne kurtarma diski nede Mac OS diski hiç biri görünmüyor, acaba sata disk ile ssd diski eşlemek mi gerekirdi, yardımınızı rica ediyorum. sevgilerimi sunuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir