Mac OS X üzerinde MS-DOS FAT, ExFAT veya NTFS (Windows NT Filesystem) formatlı diskleriniz, kimi PC’lerde kullanılamıyor ve “bu disk formatlanmalı” uyarısıyla karşılaşıyorsanız aşağıda anlattığım şeklide diskleri formatlayabilirsiniz.

1) Disk İzlencesi uygulamasını açarak sol sütundan formatlamak istediğiniz diski seçin (GB büyüklüğü yazan satırı seçmelisiniz)

2) Pencerede bölüntüle sekmesine girerek Bölüntü Yerleşimi menüsünden diski kaç parçaya bölmek istediğinizi seçin. (Bir parçasını Mac, Bir parçasını Windows formatlı yapmak istiyorsanız 1’den fazla bölüntü oluşturabilirsiniz)

windows_disk_format_01

3) Altta yer alan Seçenekler düğmesine tıklayarak bölüntü düzeni olarak Ana Önyükleme Kaydı (Master Boot Record)’u seçin ve pencereyi onaylayın.

windows_disk_format_02

4) Uygula düğmesine basarak format işlemini tamamlayın.

NOT:
Disk İzlencesi ile formatlanan disklerin ana bölüntü düzeni Intel işlemcili Mac’lerde Guid, PowerPC işlemcili Mac’lerde Apple Bölüntü haritasıdır. Bu seçenekler, ilgili bilgisayarlar için başlangıç sistem diski yapma üzerine konumlandırılmıştır.

Yukarıda anlatılanlar, Windows platformu ile dosya alışverişi yapacağınız USB flash bellekler için uygun bir yöntemdir.

Eğer formatlayacağınız diski aynı zamanda Mac için başlangıç diski olarak da kullanmayı düşünüyorsanız Master Boot Record seçeneğini kullanmamalısınız.

6 Yorum yapılmış: 

 1. Yaşar AKSU :

  Teşekkürler… Ellerinize sağlık…

 2. Exfat ile formatladığım wd diskim windowsta aktarımı hızlı ancak mac de kaba tabirle sürünüyor..Disk sadece mac için formatlanınca normal hızda çalışıyor ancak windowsta da kullanıdığım için bunu da tercih etmedim..ntfs formatıyla format attıktan sonra yardımcı bir prog. ile mac de kullanmaya çalışıyorum ancak aktarım hızı yine berbat..Diski iki işletim sisteminde normal hızlı kullanmak için ne yapmam gerekir acaba?(fat ı büyük boyutlu klasorler için tercih etmiyorum)

 3. İdeal olan format Exfat. Hem Mac hem de Windows ortamında bir eklentiye ihtiyaç duymadan kullanabilmeniz lazım. Mac OS X üzerine yüklediğiniz ntfs eklentisinin uyumluluk açısından versiyonunu ve diskinizin yapısını kontrol etmenizi öneririm. Eğer diskte birden fazla bölüntü varsa komple format atıldıktan sonra performans denemesi yapılabilir.

  Paragon NTFS eklentisi ile Mac OS X üzerinde ntfs formatlı bir harici diske çok hızlı kopyalama yapabiliyorum.

 4. şu anda bunu yaptığımda içindeki herşey silinecek değil mi

 5. Evet, format sonrası tüm disk içeriği silinir.

 6. Ramazan Öztürk :

  Teşekkürler Devrim hanım. Çok sağolun…

Yorumlar

*