Mac’inizde kişisel dokümanlarınızı şifre korumalı bir klasör içerisinde muhafaza etmek için 2 pratik yöntem önerisi:

 

1. Klasör izinlerini düzenleme metoduyla klasör şifreleme

Öncelikle bu yöntemi kullanmak için, Mac OS X kullanıcı hesabınızın mutlaka bir parola tanımlı olması gerekiyor. Kullanıcı hesabınızın parolası yoksa System Preferences>Accounts denetimlerinden kendinize bir kullanıcı şifresi oluşturabilirsiniz.

 • Şifrelemek istediğiniz klasörü seçin ve üzerine sağ tıklayarak (veya Finder’da File>Get Info menü komutunu kullanarak) klasör bilgi penceresini görüntüleyin.

 • Get Info penceresinin alt bölümünde yer alan Sharing & Permissions bölümünü görüntüleyin. Pencerinin sağ alt köşesinde yer alan kilit sembolüne tıklayarak Mac OS X kullanıcı hesabınızın şifresini girin ve kilidi açın.

 • Yetki listesinde, orta sırada bulunan staff‘ seçeneğini, sol altta yer alan düğmesine tıklayarak listeden silin. Privilege sütununda;

Everyone: No Access,

Kullanıcı adınız: Write only (Drop Box)

tanımlamalarını yapın. Tekrar sağ alt köşede yer alan kilit sembolüne tıklayarak kilidi kapatın.

 

Klasörünüz artık parola korumalı bir hale geldi. Klasör açılmaya çalışıldığında, ilgili klasörü açmaya yetkili olunmadığına dair bir uyarı mesajı çıkacak ve klasör içeriği görüntülenemeyecektir.

Klasörün içeriği görüntülenememesine karşın, yetki tanımlamasındaki “Drop Box” özelliği sayesinde klasör içerisine dosya eklenebilir. Klasör içerisine bir dosya eklemek istediğiniz zaman, klasöre dosya ilave edebileceğinizi fakat bu dosyayı klasör içerisinde görüntüleme yetkisine sahip olmadığınızı belirten bir uyarı mesajı ile karşılaşırsınız. Bu mesajı onaylayarak klasöre  dosya ilave edebilirsiniz.

Klasör içeriğini görüntülemek için yapılması gerekenler:

Şifreleme adımlarını tersten uygulamak yeterlidir.

 • İlgili klasöre sağ tıklayarak Get Info penceresini görüntüleyin.
 • Pencerenin sağ alt köşesinde yer alan kilit sembolüne tıklayın. Kullanıcı şifrenizi girerek kilidi açın.
 • Kullanıcı isminizin Privilege ayarını Read&Write olarak ayarlayarak pencereyi kapatın. Artık klasör içeriğini görüntüleyebilirsiniz.

2. Şifreli Disk İmajı oluşturmak (Daha güvenli)

Daha güvenli bir yöntem kullanmak isterseniz, verilerinizi 128 veya 256 bit AES metodları ile şifreleyebilirsiniz. Bu yöntem daha esnek ve verimli bir koruma yöntemi sunar.

 • Applications/Utilities klasöründe yer alan Disk Utility Uygulamasını açın.
 • File>New>Blank Disk Image menü komutunu kullanarak yeni bir disk imajı oluşturun.

 • New Blank Image tercihlerinde aşağıdaki ayarlamaları yaparak Create düğmesine tıklayın ve disk imaj dosyanızı oluşturun.

Name: Disk imajınıza bir isim verin

Size: Menüden ihtiyaç duyacağınız alanı belirleyin. Bu alanı daha sonra istediğiniz gibi büyütme seçeneğiniz de bulunuyor.

Encrypton: Şifreleme metodu. 128 bit şifreleme yeterli olacaktır.

Partitions: Hard disk

Image Format: Sparse Disk Image

 • Disk Utility, imaj dosyasını oluştururken sizden parola tanımlamanızı isteyecektir. Parolanızı tanımlayarak işlemi tamamlayın.

ÖNEMLİ: Bilgisayarın, parolaları otomatik olarak hatırlamasını sağlayan Remember password in my keychain” özelliğini İŞARETLEMEYİN. İşaretlerseniz, bilgisayarınız, bu imaj dosyasını açarken size şifre sormayacaktır. Bilgisayar başında olmadığınız bir anda bir başkası, bu imajı otomatik olarak açabilir.


Image Format tercihi oldukça önemli. Genellikle disk imaj oluşturulurken read&write disk image seçeneği tercih edilir. Fakat bu seçenek, Size bölümünde ayarlanan alanın tamamını hard  disk üzerinde işgal eder.

Sparse Disk Image ise, yalnızca sanal disk içerisindeki verilerin boyutu kadar hard diskinizde yer işgal eder. Örnekte oluşturduğumuz 4.6 gb büyüklüğündeki sanal disk imaj dosyası, hard disk üzerinde yalnızca 37,9 mb yer kaplıyor.

Parola korumalı bir disk imaj dosyası başarıyla oluşturuldu. Sanal disk ancak tanımlanan parolası ile açılabilecektir.

Son olarak, ileride sanal diskinizin kapasitesini büyütmek isterseniz Disk Utility uygulamasında Images>Resize menü komutunu kullanabilirsiniz.

75 Yorum yapılmış: 

 1. Devrim bey ellerinize sağlık..

 2. Kaç zamandır bu konuyu arıyordum, teşekkürler.

 3. Merhaba,

  1. yöntem olan Drop Box Lion ile biraz sakat çalışıyor. Drop box olarak belirlediğiniz bir klasörü daha sonra şifresiz bir şekilde okuma/yazma olarak değiştirebiliyorsunuz. Böylelikle şifre koymanınızın herhangi bir önemi kalmıyor.

  Snow Leopard’ta çok işime yaramıştı bu anlattığınız yöntem ancak Lion’da böyle bir sorun yaratınca paylaşmak istedim.

  İyi günler.

 4. Teşekkürler. çok faydalı oldu. devamını bekliyoruz. sevgiler…

 5. onur çokluk :

  Devrim Bey Merhaba,
  Şifreleme için internette yöntem ararken sayfanızı buldum Ve ilk anlattığınız info üzerinden olan yöntemi şirketteki mac book pro üzerinde uyguladım.Başarı ile çalıştı.elimde çok fazla şirket bilgisi olduğu için aslında mac system klasörü kitlersem daha doğru olacağını düşündüm.Bunun için bu klasörün infosuna girdim.burda silmemiz gereken staff’ın burda olmadığını gördüm.kendi adımı ve admini write drop box yaptım.everyone kısmını ise no access yaptım.infoyu kapattığımda deneme için tekrar girmeyi denedim.şifreleme çalışmıştı.Fakat açmayı denediğimde info paneli çıkmadı.bir kaç kez deneme rağmen kendi dosyalarıma giremedim.Ertesi gün gelince bakarım diye bilgisayarımı kapattım fakat bugün gelip bilgisayarımı açmak istediğimde bilgisayarım açılmadı.sadece elma logosunun altındaki çalıştığını gösteren loading imajı çıktı ve sürekli döndü.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Şİmdiden Teşekkürler…

 6. Bilgisayar kullanırken yapılacak en kritik müdahaleyi yapmışsınız. Hiçbir şekilde System Folder’a müdahale etmemeniz gerekiyor.

  Bilgisayrarınızı sistem diskinden (Lion kullanıyorsanız Recovery Disk’ten) açılışta alt tuşuna basılı tutarak başlatın. Disk Utility (Disk İzlencesi) uygulamasını çalıştırarak Repair Disk Permissions (Disk izinlerini Onar) komutunu çalıştırın. Sistem klasörünün yetkileri tekrar düzenlenecektir.

  Eğer aynı sorunu yaşamaya devam ederseniz, 2. alternatif olarak bilgisayarınızı açarken şu işlemi yapın;

   Q klavye için:

  açılış sesinin ardından command+s tuşlarına basılı tutun
  çıkacak olan ekrana

  /sbin/fsck -f

  komutunu yazarak enter tuşuna basın.

  işlem tamamlandığında

   reboot

  yazarak bilgisayarı yeniden başlatın.

   F klavye için:

  açılış sesinin ardından command+i tuşlarına basılı tutun
  çıkacak olan ekrana

  /içnz/aivm -a

  komutunu yazarak enter tuşuna basın.

  işlem tamamlandığında

   ığçhho

  yazarak bilgisayarı yeniden başlatın.

 7. tesekkurler

 8. Allah ne muradınız verse versin :)) Çok ihtiyacım vardı bu programrama ve tesadüfen budum şimdi bu siteyi.Çok sağolun ; çok makbule geçti :))

 9. Şifreleme tamam da bu dosyayı koruma nasıl olacak.Silinebiliyor.Bilgi verirseniz sevinirim

 10. Disk imajına sağ tıklayarak Get Info menüsünü görüntüleyin. Pencerenin en altında bulunan kilit sembolünü açtıktan sonra Staff: No Access, Everyone: No Access tanımlamalarını yapın.

 11. şifreledigimiz dosyanın şifresini unuttugumuzu farzedelim
  dosyayı yeniden nasıl açabiliriz,bunun bir yolu var mı ?

 12. Şifreyi unutursanız geçmiş olsun 🙂

 13. berf demirtas :

  tamam güzel dosya açılmıyorda her hangi bir paraloda sormuyor bende her seferinde dosya get info aç kapa yapmak zorunda mıyım ?

 14. Evet. 1. yöntemde öyle. Şifre sorgusu için 2. yöntemi uygulamalısınız.

 15. cihan yazıcı :

  devrim bey dosya şifrelemek için yazdıklarınızı yaptım kullandığım makina mackbook pro fakat ciddi bir problemim var artık 🙂 dosya silmeye çalıştığımda veya yeni dosya açmaya çalıştığımda finder parola istiyor parolayı yazmama rağmen ne dosya sile biliyorum nede yeni dosya açbiliyorum. yeterli izne sahip olmadığınız için işlem tamamlanılamıyor yazısı çıkıyor. dosya silmeye çalıştığımda ise finder değişiklik yapmak istiyor izin vermek için parolayı yazınız diye yazı çıkıyor ve parolayı girince dosya yine çöp sepetine taşınmamış şekilde duruyor.

 16. Kullanıcı (users/kullanıcı adı) veya masaüstü (kullanıcı klasöründe yer alır) klasörünün yetkilerini değiştirmiş olabilirsiniz. Bu klasörleri bularak get info komutuyla izinlerini kontrol edin. Kendi kullanıcınız için read&write yetkisi olmalı. Bu şekilde değilse düzelterek alttaki çark simgesine tıklayın, “Apply enclosed items” komutuyla da tüm iç klasör ve belgelerde de bu düzeltmeyi yapın.

 17. cihan yazıcı :

  şu anda baktım ayarlarda sıkıntı yok bide ilginç birşey farkettim dosyayı yada dosyalarım herhangibirini çöp sepetine taşıdığımda şifre istiyor şifreti girdikten sonra dosyayı çöpe taşımış gibi ses çıkartıyor fakat dosya masaüstünde hala duruyor ve hala yeni dosya açamıyorum erişim iznim olmadığı için..

 18. Daha önce de belirttiğim gibi, büyük ihtimalle problem oluşturmak ya da silmek istediğiniz belgenin bulunduğu klasör (veya bu klasörün üst klasörü/leri) izinlerinde. Sorundan önce yaptığınız müdahaleleri hatırlamaya çalışın.

  Ek olarak Applications/Utilities klasöründe bulunan Disk Utility uygulaması ile diskinize Repair Permissions komutu uygulamayı deneyin. Olası sistem kaynaklı bir izin problemini onarır.

 19. merhaba ben dediğiniz gibi disk imaj yaptım ayrıca şöyle birşey düşündüm.acaba bir tane disk açtım adı emre1 olsun sonra ana harddiskten bir emre2 oluşturup onun imajınıda emre1 e atabilir miyim ? yani emre2 deki bilgilere ulaşmak için önce emre 1 açılabilmeli.. bunuda denedim ama henüz disk imaj oluşturma sürecinde izin verilmiyo dedi..

 20. Mac OS X Server olmadan imaj üzerinden sistem çalıştıramazsınız. Bilgisayarınızdaki tüm dosyaların güvenliği için şifre kullanmak istiyorsanız bilgisayarın açılışına bir şifre tanımlamanız (sistem tercihleri/kullanıcılar ayarlarından) daha pratik olacaktır. Gün içerisinde bilgisayar başında olmadığınız zaman parola koruması için de güvenlik ve gizlilik tercihlerinden ekran koruyucu parolası tanımlanabilir.

 21. Selamlar Devrim Bey, nerede yanlış yapıyorum bilemiyorum ancak işyerinde uyguladığım iki bilgisayarda da ikinci yöntemi denedim, disk oluşturdum ancak hiç bir şekilde şifre sormadan açıyor diski. Yanlış giden şey ne olabilir bi fikriniz varsa paylaşırsanız çok sevinirim…

 22. Şifreli imajın ilk açılışında parolayı girdikten sonra “parolayı hatırla” seçeneğini işaretli bırakırsanız sonraki açışlarda şifre sormadan doğrudan açar.

 23. parolayı hatırlayı işaretli bırakmıyorum ancak yine de şifre sormadan açıyor…

 24. iyi günler ben disk böldüm ve sonra diske şifre koydum ama şimdi disk görünmüyor disk izleyiciden görüyorum fakat silme ve format atamıyorum yardımı olursanız sevinirim

 25. Disk İzlencesi uygulamasında disk bölüntüsünü seçerek “Bağla” düğmesine tıklamayı deneyin.

 26. o simgeler aktif değil sade alt taraftaki onar ve düzenle bölümü aktıf olnarda bir işe yaramıyor

 27. Sonsuz teşekkürler 🙂

 28. Düzeltme;
  Alp Saf :
  24 Ağustos 2013 at 10:22
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Selam Devrim,
  Her iki yöntemle eğer dosyayı şifrelersek, daha sonra bu dosyayı başka bir bilgisayarda nasıl açabiliriz?
  Saygılar.
  Alp Saf

 29. Şifreli dosyalı farklı bir bilgisayara taşımak çalışma prensibini değiştirmez. Dosyayı açmaya çalışınca şifre sorgu penceresi çıkacaktır. Doğru şifre girildiği takdirde her Mac bilgisayarda açılır.

 30. Devrim bey merhaba, Onur cokluk adlı kullanıcının yaptığı bende aynı hataya düştüm sanırım. Dediklerinizi macintosh hd için uygulamaya kalktım önce bilisayar dondu daha sonra power düğmesi ile açmak istedim ancak mavi ekranda kaldı. Onur cokluk için önerdiğiniz iki yöntemi de uyguladım ancak hala mavi ekranda kaldım. Bu arada mountain lion 10.8.4 versiyon kullanıyorum. Macintosh hd’yi ise önceden şifrelemiştim yani bilisayarın her açılışında hdd için şifre soruyordu.

 31. Mavi ekran hatasını demişim, düzeltmek istiyorum gri ekran hatası hatta şu linkte başkası da aynı sorunu yaşamış.

  http://www.justanswer.com/mac-computers/7fjqk-reset-1st-gen-macbook-air-blue-screen-can-t.html

 32. Devrim Bey merhaba
  Disk oluşturdum sotunsuz çalışıyor.fakat çöp kutusuna taşıyabiliyorum.Nasıl silinemez yapabilirim? Teşekkürler

 33. Belgeyi seçtikten sonra Finder’da Dosya/Bilgi Ver menüsünden bilgi penceresini açarak kilitli seçeneğini işaretlerseniz dosyayı çöpe taşınsa da çöp boşaltılamaz. Alternatif olarak paylaşım ve izinler bölümünden dosyanın sahip ve kullanıcı yetkilerini kısıtlayabilirsiniz.

 34. Devrim Bey Bu konu ile alakasız ama bir sorum daha var
  Lion 10.7.5 kullanıyorum.muhasebe programı uyumsuz olduğu için aynı anda widows 7 de kullanıyorum.mountain lion’u app store’dan indirdim fakat yükleme işlemi tamamlanamıyor. kurtarma sistemi yaratılamadı uyarısı veriyor ne yapmalıyım?

 35. Dinçer Albayrak :

  Merhaba

  Devrim bey ana ekrana bir şifre koyma ihtimalimiz yok mu? yani diğer windows ürünlerinde ana ekran açılmadan önce bir panel açılıyor ve şifre girip açıyoruz masaüstünü, bunda söz konusu olabilir mi?

 36. Sistem Tercihleri / Kullanıcı ve Gruplar denetimlerinden açılış için kullanıcı hesabı parolası tanımlayabilirsiniz. Her açılışta parola sorgusu için de yine aynı pencerede yer alan Oturum Açma ayarlarından Oturum Otomatik Açılsın seçeneğini kapalı konuma getirmelisiniz.

 37. Devrim Bey merhabalar, öncelikle verdiğiniz bilgiler çok aydınlatıcı oldu benim için, bunun için çok teşekkür ederim. Klasör paylaşım ve izin işlemlerini sizin de dediğiniz gibi, get info’dan sharing&permission daha sonra kilide tıklayıp şifre girip kendim için read&write, everyone için no access yaptım staff’ı da listeden çıkardım. Benim sorum şöyle, bu işlemi yalnızca üst klasörler için yapmak yeterli oluyor mu yoksa herbir alt klasör için tekrarlamak gerekir mi? (ki bu işlem çok uzun sürüyor) Eğer her bir alt klasör için aynı işlemi yapmazsam serverdaki diğer kullanıcılar (hepsi mac kullanıcısı değil windows tabanlı bilgisayarlar çoğunlukta) alt klasörleri görebilirler mi? Bir de emin olmak için sormak istiyorum; klasör şifreleme yapmadım ama izin kısıtlaması işlemi gerçekten de serverdaki kullanıcıların dosyalarımı görmesini engeller mi? Çok soru sordum umarım vaktinizi almaz. Şimdiden teşekkürler…

 38. Klasör izinlerini ayarladıktan sonra bilgi penceresinin altındak çark ikonu menüsünden ayarları tüm alt klasör ve belgeler için de otomatik uygulayabilirsiniz.

 39. soruma hemen yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim. bir de ikinci sorum için ne düşünüyorsunuz? çünkü ortak internet ağını kullanan bir grup kullanıcıyız. mac’te herhangi bir klasörümü açınca sol yanda beliren shared bölümünde pek çok kişinin bilgisayarı görünebiliyor (hatta bazılarının dosyaları da). bu nedenle benim de klasör veya dosyalarım görünüyor mu diye düşünmeden edemiyorum. komik gelecek ama bazen net kablosunu çıkarıp çalışıyorum bu nedenle. bu konuda başka ne tür önlemler alabilirim?

 40. Sistem Tercihleri/Paylaşma ayarlarından dosya paylaşma servisini kapatabilirsiniz. Açık kalmasında da bir mahsur yok; zira fabrika ayarlarında sadece “ortak klasörü” paylaşıma açıktır. Kimse (kullanıcı parolanızı bilmiyorlarsa) bilgisayarınızdaki klasörlere erişemez.

 41. tekrar teşekkürler Devrim bey, iyi çalışmalar dilerim…

 42. vasfi gişten :

  Benim sorunumda şöyle dosyaya sağ tıklayıp alttaki paylaşım ayarlarından sadece salt yazmaya getiriyorum ve çıkıyorum.Klasörü açmak istediğimde yetkiniz yok diyor buraya kadar normal ama daha sonra klasöre tekrar sağ tıkla bilgi verden paylaşım ve izinlerden okuma ve yazmayı seçip dosyayı açıyorum halbuki bu ayarı değiştirirken şifre sorması gerekmiyormu? Pencerenin sağ altındakı kilit simgesi kilitli gözükmesine rağmen şifre istemeden değiştiriyor izinleri?

 43. Arkadaşlar sanırım bu programı indirmem gerekiyor bilgisayarda yok ve ben bunu nereden indirebilirim acaba bana bu konuda yardım edebilecek bir arkadaşım varmı ? bu şifreleme olayını yapmam gerekiyor bir an önce bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Mail adresimi yazdım eğer bana burdan ulaşırsanız çok makbule geçer.n.ozel@windowslive.com

 44. şifremi unuttum. yapabileceğim birşey varmı?

 45. merhaba.
  mavi ekran problemi yasiyorum. yukarida ve diger bloglarda yazili herseyi okudum
  ve uyguladim fakat hic birsey degismedi.
  nvram sifirladim, reboot yaptim, safemodda acmayi denedim acilmiyor carkli gri ekran kaliyor. reboot yaptigimda mavi ekrana kadar ilerliyorum fakat otda kaliyor. kendi haline birakiyorum zaman icerisinde bir sey degisir mi diye degismiyor.
  sesinden aciliyor gibi anlasiliyor fakat hayir.
  en son olarak alt tusuna basili tuttum fakat recovery seklinde bir secenek cikmadi sadece cmd s ye basili tuttugumdaki ekran cikti.
  tek denemedigim cdden sistem yuklemek. fakat hangi isletim
  sistemi yukluydu ve cdm nerde onu da bilmiyorum.
  daha yapabilecgim ne var acaba?

  sevgiler

 46. selçuk yıldız :

  ellerine saglık kardeşim..

 47. diskin şifresini unuttum ve bu yüzden çöp sepetine taşıdım ardından ise çöp sepetini güvenli boşaltma seçeneğine bastım fakat bir türlü işlem bitmiyor ve ilerlemiyor, yardımcı olur musunuz lütfen ?

 48. Get Info komutu ile diskin okuma ve yazma izinlerini kontrol etmenizi öneririm. Şayet disk için okuma yazma yetkiniz yoksa, kullanıcı hesabınıza tanımlı bir read&write yetkisi tanımlayarak silebilirsiniz.

 49. Okuma yazma yetkisi bulunuyor, kulladığım kullanıcı hesabına.

Yorumlar

*