Kategoriler
Apple

Mac’te klasör şifreleme

 

Mac’inizde kişisel dokümanlarınızı şifre korumalı bir klasör içerisinde muhafaza etmek için 2 pratik yöntem önerisi:

 

1. Klasör izinlerini düzenleme metoduyla klasör şifreleme

Öncelikle bu yöntemi kullanmak için, Mac OS X kullanıcı hesabınızın mutlaka bir parola tanımlı olması gerekiyor. Kullanıcı hesabınızın parolası yoksa System Preferences>Accounts denetimlerinden kendinize bir kullanıcı şifresi oluşturabilirsiniz.

  • Şifrelemek istediğiniz klasörü seçin ve üzerine sağ tıklayarak (veya Finder’da File>Get Info menü komutunu kullanarak) klasör bilgi penceresini görüntüleyin.

  • Get Info penceresinin alt bölümünde yer alan Sharing & Permissions bölümünü görüntüleyin. Pencerinin sağ alt köşesinde yer alan kilit sembolüne tıklayarak Mac OS X kullanıcı hesabınızın şifresini girin ve kilidi açın.

  • Yetki listesinde, orta sırada bulunan staff‘ seçeneğini, sol altta yer alan düğmesine tıklayarak listeden silin. Privilege sütununda;

Everyone: No Access,

Kullanıcı adınız: Write only (Drop Box)

tanımlamalarını yapın. Tekrar sağ alt köşede yer alan kilit sembolüne tıklayarak kilidi kapatın.

 

Klasörünüz artık parola korumalı bir hale geldi. Klasör açılmaya çalışıldığında, ilgili klasörü açmaya yetkili olunmadığına dair bir uyarı mesajı çıkacak ve klasör içeriği görüntülenemeyecektir.

Klasörün içeriği görüntülenememesine karşın, yetki tanımlamasındaki “Drop Box” özelliği sayesinde klasör içerisine dosya eklenebilir. Klasör içerisine bir dosya eklemek istediğiniz zaman, klasöre dosya ilave edebileceğinizi fakat bu dosyayı klasör içerisinde görüntüleme yetkisine sahip olmadığınızı belirten bir uyarı mesajı ile karşılaşırsınız. Bu mesajı onaylayarak klasöre  dosya ilave edebilirsiniz.

Klasör içeriğini görüntülemek için yapılması gerekenler:

Şifreleme adımlarını tersten uygulamak yeterlidir.

  • İlgili klasöre sağ tıklayarak Get Info penceresini görüntüleyin.
  • Pencerenin sağ alt köşesinde yer alan kilit sembolüne tıklayın. Kullanıcı şifrenizi girerek kilidi açın.
  • Kullanıcı isminizin Privilege ayarını Read&Write olarak ayarlayarak pencereyi kapatın. Artık klasör içeriğini görüntüleyebilirsiniz.

2. Şifreli Disk İmajı oluşturmak (Daha güvenli)

Daha güvenli bir yöntem kullanmak isterseniz, verilerinizi 128 veya 256 bit AES metodları ile şifreleyebilirsiniz. Bu yöntem daha esnek ve verimli bir koruma yöntemi sunar.

  • Applications/Utilities klasöründe yer alan Disk Utility Uygulamasını açın.
  • File>New>Blank Disk Image menü komutunu kullanarak yeni bir disk imajı oluşturun.

  • New Blank Image tercihlerinde aşağıdaki ayarlamaları yaparak Create düğmesine tıklayın ve disk imaj dosyanızı oluşturun.

Name: Disk imajınıza bir isim verin

Size: Menüden ihtiyaç duyacağınız alanı belirleyin. Bu alanı daha sonra istediğiniz gibi büyütme seçeneğiniz de bulunuyor.

Encrypton: Şifreleme metodu. 128 bit şifreleme yeterli olacaktır.

Partitions: Hard disk

Image Format: Sparse Disk Image

  • Disk Utility, imaj dosyasını oluştururken sizden parola tanımlamanızı isteyecektir. Parolanızı tanımlayarak işlemi tamamlayın.

ÖNEMLİ: Bilgisayarın, parolaları otomatik olarak hatırlamasını sağlayan Remember password in my keychain” özelliğini İŞARETLEMEYİN. İşaretlerseniz, bilgisayarınız, bu imaj dosyasını açarken size şifre sormayacaktır. Bilgisayar başında olmadığınız bir anda bir başkası, bu imajı otomatik olarak açabilir.


Image Format tercihi oldukça önemli. Genellikle disk imaj oluşturulurken read&write disk image seçeneği tercih edilir. Fakat bu seçenek, Size bölümünde ayarlanan alanın tamamını hard  disk üzerinde işgal eder.

Sparse Disk Image ise, yalnızca sanal disk içerisindeki verilerin boyutu kadar hard diskinizde yer işgal eder. Örnekte oluşturduğumuz 4.6 gb büyüklüğündeki sanal disk imaj dosyası, hard disk üzerinde yalnızca 37,9 mb yer kaplıyor.

Parola korumalı bir disk imaj dosyası başarıyla oluşturuldu. Sanal disk ancak tanımlanan parolası ile açılabilecektir.

Son olarak, ileride sanal diskinizin kapasitesini büyütmek isterseniz Disk Utility uygulamasında Images>Resize menü komutunu kullanabilirsiniz.

“Mac’te klasör şifreleme” için 77 yanıt

Sorunu çözdüm güvenil boşalt yapıyormuşum normal boşaltttım.

Merhabalar..Ben 1. yöntemle dosyayı kilitliyorum..ancak bu işlemi hard disk de yapamıyorum..Yani dosya kilitlemeyi sadece masa üzerinde mi yapabiliyoruz?
Teşekkürler

selam, everyone ı salt okuma olarak ayarladım yanlışlıkla ve düzeltemiyorum. ne yapabilirim.

Bilgi ver penceresinde, sağ alttaki kilit simgesine tıklayarak kullanıcı adı ve şifrenizle kilidi açın. Sonrasında değiştirebilmeniz gerekir.

MacBook Air ana ekran giriş şifresini unuttum Nasıl sıfırlayabilirim

Merhaba, bu işlemi harici bir harddiskte yapabilmek mümkün mü? Şifreli disk görüntüsünü hardiskin içinde uyguluyorum, ancak klasörü açtığımda masaüstüne bağlanıyor. Ben direk harddiskin içine bağlansın istiyorum. Bunu yapabiliyor muyuz?

İşlemi harici bir diskte yapıyorsunuz, bir yanlışlık yok.

Disk görüntüsü ve içeriğindeki tüm dokümanlar harici diskinizde depolanmasına karşın disk görüntüleri, yapıları gereği sanal bir disk olarak masaüstüne bağlanır. Masaüstündeki disk görüntü simgesini çöp sepetine taşırsanız harici bir disk gibi masaüstünden kaybolduğunu görebilirsiniz.

Merhaba ilk yazdıgınız yöntemi denedim başarılı oldugumu sanarken finder’da tüm dosyalarımda şifreli klasöre koydugum fotograf vs şeylerin göründüğünü farkettim. Aynı şifreleme işlemlerini fotograflar üzerinde denedim sonradan bir sebeple vazgecip geri almak istedim ama yapamadım. Sildiğim staff ı nasıl geri getireceğim ? Ve finderda görünmemesi için ne yapmalıyım ? Teşekkürler, iyi akşamlar..

İlk yöntemdeki staff ve everyone nedir tam olarak ? Bunları silmemizin sebebi ne mantık oturmadı bende tam

Bir soru daha 1. yöntem ile dosyayı sadece oturum açma şifresiyle açabiliyoruz , o şifreden farklı bir şifre vermek mümkün değil mi?

everyone:no access’e tıkladığımda yeterli izne sahip olamadığınız için işlem tamamlanamıyor diyo ve dosyayı kitlemiyor ne yapmam gerekir

Kilitlemek istediğiniz klasör için sizin de erişim yetkiniz olmayabilir veya bilgisayarınızda kullandığınız kullanıcı hesabı “yönetici” yetkilerine sahip olmayabilir.

Permissions Reset uygulamasını indirerek yetki sıfırlaması yapabilirsiniz.

Merhaba, öncelikle güzel paylasım için tesekkür ederim, benim sizden şöyle bir yardıma ihtiyacım var; bir reklam ajansında çalısıyorum ve bulundugum odada 6 arkadas beraber çalısıyoruz. kendime ait external bir usb harddiskin var Mac Os journaled formatlı.ben bu harddiske aynı odada calıstığım, ağa bağlı arkadaslarımın ulasmasını istemiyorum..usb ile bağlı bu harddiski ne yaparımda ağdaki arkadaslar içinden birseyleri yanlıslıkla silmesinler.? tesekkürler.

Merhaba,
Bilgisayarınızda dosya paylaşma açık ve diğer kişiler sizin kullanıcı adı ve parolanızı biliyorlarla, sizin kullanıcı bilgileriniz ile ağ üzerinden bilgisayarınıza bağlanarak;
• Hard diskinize
• Kullanıcı (home) klasörünüze
• Masaüstünüze bağlı usb disklere
tam erişim yetkisine sahip olurlar.

1. seçenek:
Bilgisayarınızın sistem tercihleri ayarlarında dosya paylaşmayı kapatarak ağ üzerinden bilgisayarınıza erişimi sınırlayabilirsiniz.

2. seçenek:
Şayet bilgisayarınızın ağ üzerinde dosya paylaşmaya açık olması gerekiyorsa, kendinize özel bir kullanıcı adı ve parola belirleyin. Ağ üzerinde paylaşıma açmak istediğiniz klasör veya diskler için ayrıca bir paylaşım kullanıcısı oluşturun ve diğerleri ile bu yalnızca kullanıcı bilgisini paylaşın. Paylaşım kullanıcısı oluşturmak ile ilgili detayları bu yazıda anlatmıştım. (Genel dosya paylaşma mantığı hakkında da fikir verecektir.)

Kolay gelsin.

Merhaba, klasör şifreleme işlemi yaptıktan sonra alttaki ayar düğmesine tıklayınca “içindeki öğelere uygula” komutu görünüyor. Bu ne anlama geliyor? Ayrıca klasör içindeki dosyaları da şifrelemek istediğimizde aynı işlemi tek tek tüm dosyalar için yapmak mı gerekiyor? Teşekkürler.

“İçindeki öğelere uygula” komutu ikinci sorunuzun cevabı aslında. Ana klasör altındaki tüm dosya ve klasörlere ilgili ayarların uygulanmasını sağlıyor. Klasör içindeki her alt klasör ve dosyaya tek tek yetki ayarı yapmak zorunda kalmıyorsunuz.

Merhaba, dosyamın şifresini unuttum ve hiçbir şekilde hatırlamıyorum. İçindeki verileri kurtarmak istiyorum ne yapabilirim, yardımcı olabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir