Merhaba,
Boot Camp, Apple’ın Intel işlemcili bir Mac üzerine Windows işletim sistemi yüklenmesi amacıyla oluşturduğu bir yazılımdır. Boot Camp, Mac OS X 10.5 ve 10.6 işletim sistemleri ile birlikte yerleşik olarak yüklenmektedir. Yazının devamında bir Mac üzerine Windows kurulumunu adım adım izleyebilirsiniz.

Nelere İhtiyacınız Var?

 • USB klavye ve fare, veya yerleşik klavye ve trackpad
 • Mac OS X 10.6 ve üstü (Mac OS X’in en son sürümü tavsiye olunur)
 • Minimum 10gb boş disk alanı.
 • Yerleşik veya harici bir optik sürücü
 • Mac OS X 10.6 yükleme diski
 • Windows XP Home veya Professional sürümü (Service Pack 2 veya üstü ile birlikte)
 • Windows Vista Home Basic, Home Premium, Business veya Ultimate
 • Windows 7 Home Basic, Home Premium, Business veya Ultimate

32 bit mi 64 bit mi?

32 bit Windows XP ve Windows Vista

Intel işlemcili tüm Mac bilgisayarlara 32 bit Windows XP ve Windows Vista işletim sistemi sürümlerini yükleyebilirsiniz. 64 bit Windows XP sürümü yüklenmesi önerilmez.

32 bit Windows 7

 • 2007 ve sonrasında üretilen tüm iMac, MacBook Pro
 • Tüm Intel işlemcili Mac Pro, MacBook ve Mac Mini

modellerine yüklenebilir.

64 bit Windows 7 ve Windows Vista

 • 2008 ve sonrasında üretilen Mac Pro veya MacBook Pro
 • 2009 ve sonrasında üretilen iMac veya MacBook
modellerine yüklenebilir.

Yükleme Adımları

1. Adım: Boot Camp yazılımını güncelleyin

Elma menüsünde yer alan Software Update menüsünü kullanarak veya http://www.apple.com/support/bootcamp adresini ziyaret ederek Boot Camp yazılımınızı güncelleyin.

2. Adım: Boot Camp Assistant’ı çalıştırın

Bilgisayarda bulunan bir Admin kullanıcı hesabı ile oturum açarak diğer tüm açık kullanıcı hesaplarını kapatın.

Applications/Utilities klasöründe yer alan Boot Camp Assistant uygulamasını açın.

İsterseniz, sağ alt köşede yer alan Print Installation & Setup Guide düğmesini kullanarak yükleme yönergelerinin yer aldığı bir yazıcı çıktısı edinebilirsiniz.

Continue düğmesine basarak bir sonraki adıma ilerleyin.

 

Mac OS X Lion kullanıcıları için güncelleme:

Mac OS X Lion kullanıyor ve elinizde Mac OS X Lion yükleme diski yoksa, Windows işletim sisteminin ihtayaç duyacağı donanım sürücülerini internetten indirebilirsiniz. İndirdiğiniz sürücü paketini bir pc formatlı usb belleğe kaydederek  Windows sistemine yükleyebilirsiniz.

 

 

 

Continue düğmesine basarak ilerleyin.

 

 

Bilgisayarınıza Windows yüklemek için ikinci bir fiziksel diske veya sanal bir disk bölüntüsüne (partition) ihtiyacınız bulunuyor. Eğer bilgisayarınızda Windows kurulumu için ayırdığınız 2. bir harddisk’iniz veya bir disk bölüntünüz varsa Start the Windows installer opsiyonunu seçerek devam edebilirsiniz. Windows yükleyeceğiniz disk mutlaka yerel bir disk olmalıdır. Harici bir diske Boot Camp ile Windows yüklenemez.

Eğer bilgisayarınızın disk yapısı tek bir bölüntüden oluşuyorsa Create or remove a Windows Partition seçeneği ile ilerleyin. Boot Camp Assistant sizin için bir disk bölüntüsü oluşturacaktır.

İki bölüntü arasında bulunan noktayı kullanarak Windows için ayıracağınız disk alanını ayarlayabilirsiniz. Sonrasında Partition düğmesine basarak işlemi tamamlayın.

(Boot Camp ile yapılan disk bölme (partition oluşturma) veya bölüntüleri birleştirme işlemleri, format gerektirmeyen işlemler oldukları için  hard diskte yer alan verileri silmez.)

3. Adım Windows yükleme

Bölüntü işlemini tamamladıktan sonra bilgisayarınıza Windows işletim sistemi diskini takın. Boot Camp uygulamasında Start the Windows installer opsiyonunu seçerek Windows yükleme işlemini başlatın.

Bu işlem sonrasında bilgisayarınız kendini yeniden başlatarak Windows kurulum ekranına yönlendirecektir.

Boot Camp Assistant, disk bölüntüsü oluştururken, bölüntüyü FAT 32 formatında oluşturur. Listeden BOOTCAMP için oluşturulan disk bölüntüsünü veya diski seçerek sağ alt köşede yer alan Drive options sekmesine tıklayın.

Pencerenin alt bölümünde yer alan seçeneklerden Format sekmesine tıklayarak diski Windows yüklenebilmesi için tekrar formatlayın.

Format işleminden sonra, yükleme yönergelerini takip ederek Windows kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

4. Adım: Windows için Boot Camp sürücülerinin yüklenmesi.

Mac OS X 10.6 yükleme diski hybrid bir disktir. Disk, Windows işletim sistemi altında bilgisayara takıldığında, Windows için donanım sürücülerinin yer aldığı Boot Camp bölümü görüntülenebilir.

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı Windows işletim sistemi ile açılacaktır. Mac OS X yükleme diskini bilgisayarınıza takarak Boot Camp sürücülerini yükleyin. Mac OS X Lion kullanıyorsanız, Boot Camp Assistant uygulaması ile indirdiğiniz Windows Suport Software yazılımını yükleyin.

Windows başarı ile kuruldu.

Bilgisayarı Windows ile Başlatmak

Bilgisayarınızı Windows işletim sistemi ile başlatmanın 2 pratik yolu bulunuyor.

Birincisi, System Preferences > Startup Disk denetimlerinden Windows diskini seçerek bilgisyarı yeniden başlatmak.

İkincisi, bilgisayar açılırken alt tuşuna basılı tutarak işletim sistemi yüklü diskleri görüntüleyerek seçim yapmak.

Windows İşletim Sistemi ve Disk Bölüntüsünü İptal Etmek

Bir Mac’e Windows yükledikten sonra, aslında Mac OS X’in yakınından bile geçemeyeceğini anladınız ve işlemi iptal etmek istiyorsanız bu işlem oldukça pratik.

Eğer Windows işletim sistemini, bilgisayarınızda bulunan 2. bir fiziksel diske yüklediyseniz Applications/Utilities klasöründe yer alan Disk Utility uygulamasını kullanarak Erase sekmesinden bu diski tekrar Mac OS formatında formatlayabilirsiniz.

Eğer Boot Camp Assistant ile bir disk bölüntüsü (oluşturduysanız;

Applications/Utilities klasöründe yer alan Boot Camp Assistant uygulamasını açın. Create or Remove a Windows Partition opsiyonunu seçerek ilerleyin.

Sonraki adımda diskiniz tek parça olarak görüntülenecektir.

Restore düğmesine basarak Boot Camp bölüntüsünü (Boot Camp Partition) silebilirsiniz. Disk bölüntüsü ve tüm Windows işletim sistemi + Windows belgeleri silinerek diskiniz eski haline döndürülecektir.

 

Sık karşılaşılan problemler ve çözümleri:

Windows ortamında karşılaşabileceğiniz problemler genellikle donanım sürücü yazılımı ile ilgilidir.
Bilgisayarın ses, ekran, wireless, ethernet, klavye, mouse vb. donanımlarının Windows tarafından tanınmaması, internete bağlanamama, hoparlörlerden ses gelmemesi  durumunda;
• Yazının girişinde belirtilen bilgisayarınızın donanımına uygun 32 veya 64 bit doğru Windows versiyonunu yüklediğinize emin olun.
• Mac OS X 10.6 ve 105 işletim sistemlerinde, bilgisayar ile birlikte gelen yükleme diskini kullanarak Boot Camp sürücülerini yüklediğinizden emin olun.
[Mac OS X Lion kullanıcıları için] Boot Camp kurulumu esnasında Windows sürücülerini yüklemediyseniz, daha sonra Boot Camp Assistant uygulamasını çalıştırarak en güncel Windows destek yazılımını indirebilirsiniz.
• Windows’un Türkçe sürümlerinde (özellikle Ultimate olmayan Home vb. versiyonlarında) sürücü problemi yaşıyorsanız Windows sistem dil ayarlarını İNGİLİZCE yaptıktan sonra Windows işletim sistemini yeniden başlatmayı ve donanım sürücülerini yüklemeyi deneyebilirsiniz.
• Windows ortamında, Apple Software Update uygulamasını kullanarak Boot Camp güncellemelerini kontrol edin.
• Bilgisayarınızda DVD sürücü yoksa, DVD sürücünüz arızalı veya elinizde Windows yükleme diski yoksa, Boot Camp Assistant uygulaması yardımıyla .iso uzantılı Windows 7 yükleme diskini bir usb flash belleğe aktararak yükleme işlemini usb flash bellek üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için Mac OS X 10.7 ve Windows 7 kullanmalısınız.
• Bilgisayarı Windows işletim sisteminden başlatmak ile ilgili bir problem yaşıyorsanız aşağıdaki iki adımı kontrol etmenizi öneririm;
1) Sistem Tercihleri / Başlangıç Diski denetimleri listesinde Boot Camp diskini görünür olduğunu kontrol etmek. Eğer bilgisayarın başlatılabileceği “kullanılabilir” bir Windows işletim sistemi yüklendiyse bu listede görülmesi gerekir. Listeden Windows’u seçerek veya açılışta alt tuşuna basılı tutarak bilgisayarı Windows ile başlatılabilir.

2) Uygulamalar / İzlenceler klasöründe yer alan Disk İzlencesi uygulamasını açarak bilgisayarda kaç tane disk bölüntüsü (partition) olduğunu, bunların formatlarını ve kapasite-doluluk bilgilerini analiz edebilirsiniz. Genellikle sık yapılan yanlışlardan bir tanesi Windows kurulum ekranında yanlış format işlemi oluyor.

Son olarak, yazının altındaki yorumlarda da birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz. Soru sormadan önce lütfen yorumları da okuyunuz.

381 Yorum yapılmış: 

 1. Windows’unuza virüs bulaşmıştır.

 2. Devrım hocam ben buldum snow leopard dvd sı ve taktım bootcamp wındowsta tıkladım yuklemeye kalktım bana boyle bır hata verdı

  thıs versıon of bootcamp ıs not ıntended for thıs computer model.

  ne yapmalıyım

 3. Bilgisayarların modellerine göre yükleme diskleri değişir. Örneğin iMac ile birlikte gelen bir dvd MacBook Pro’da çalışmaz. Bilgisayarın modeline uygun bir yükleme diski veya generic olarak tanımlanan her modele uyumlu bir Snow Leopard diski bulmak gerekir.

 4. tesekkurler generıc buldum ve hallettım bır sorum daha olacaktı ben bootcamp dıskının boyutunu genısletebılırmıyım pekı suanda wındows kurulu ıcınde buyutme ımkanım var mı

 5. iyi gunler Devrim bey, 1,5 sene once macbook pro 13 almistim bootcamp uzerinden gayet kolaylikla windows kurdum ve bilgisayarla beraber gelen CD ler ile bootcamp driver larinida yuklemistim gayet normal bi sekilde calisiyor hala.2 gun once macbook pro 15 aldim yanliz bu sefer bilgisayarin yaninda CD yoktu ve guncellemelerin internet uzerinden yapilacagini soylediler.bootcamp ile windows kurdum CD ler olmadigi icin driver lari yukleyemedim.Driver CD lerini nasil temin edebilirim yada herhangi bi baska cozumu varmi? yardimlariniz icin simdiden tesekkurler ..

 6. İkinci adımdaki Mac OS X Lion kullanıcıları için güncelleme bölümününü inceleyin.

 7. Devrim bey, bootcampten sonra en önemli yaşadigim sorun ı,o,u ve ğ harflerini klavyeden alt tusuna basarak cagirabiliyordum windowsta bunu nasil yapabilirim? Birde ctrl+shift+del bolumune nasil ulasarim? Zor bir durum:(

 8. DEvrim bey, macbook pro 10.7’ye windows 7 kurdum. x86 diyordu kurarken. neyse sorunsuz kuruldu fakat bilgisayari alirken icinde mac cd’si gelmedi. wireless, ses, klavye gibi driverleri yuklemek icin Mac uzerinden bootcamp calistiyiriyorum. yazida belirttiginiz gibi indirme secenegine giriyorum fakat ag bulunamadigindan indirilemdi diyor. ag-internet ile ilgili herhangi bir sorun yok. neden bu hatayi veriyor. nasil indirebilirim driverlari.

 9. Sistem Tercihleri/Ağ/Wi-Fi(veya ethernet)/İleri Düzey/Proxy ayarlarında Otomatik Proxy bulma seçeneği işaretli ise işaretini kaldırmayı deneyin.

 10. hocam saygılar. appale bilgisyarımın üstüne win7 yüklü.
  gt9600 ndvia ekran karımı güncelleyemiyorum win7 de. böyle bir erkan kartı bulunamadı filan diyor. ne yapmalıyım güncellemek için?

 11. Apple Destek Forumundaki bağlantılara göz atmanızı öneririm.

 12. merhabalar bendede imac 27″ olanından var wındowsu kurdum basarıyla kurma sebebım ıse vaz gecmedıgım oyunum wındows tabanlı olması 🙁 sıkroadonlıne neyse sorunum aslında bu macde daha dogrusu mac kullanmakta üç tane sorunum var bırıncısı bılgısayar acılısta alt tusuna basmazsam dıskı secmezsem dırek wındowsda acıyor oysakı ben acılısta dırek macde acılmasını ıstıyorum sadece oyun oynayacagım zaman kapatıp alta basarak wındowsu secebıleyım

  ıkıncı sıkıntım ıse mouse ıle sag tıkla notepad nasıl ekleyebılırım cunku dosya ıcerısndeyken notepada cok ıhtıyacım oluyor en azından eklemek koolay olsun dıye

  ucuncusu ıse ethernet ıle adsl uzerınden nete cıkıyorum ama sanıyede bır ıp gıdıyor bunun macle bır alakası varmı mesela ag ayarlarından ıp4 protokolu dhcp kullanarak baglan dıyor ıp adresıde sabıt ıp adresım ıle ortusmuyor bıle elle baglan dedıgımdede sabıt ıp mı ısledıgımdede hıc nete baglanmıyor cozemedım gıttı yardımcı olursanız sevınırım bırde maıl ıle bıldırım yaparmısınız
  t.e.
  webgo – aykut ecevit

 13. Devrim bey, sitenizdeki yönergeleri uygulayarak bilgisayarıma boot camp ile windows 7 yüklemiştim. yaklaşık 6 aydır kullanıyordum ancak dün bilgisayarıma lice security platinum adında bir virüs bulaştı. Bilgisayarımın sistemini altüst etti. sistem geri yükleyemiyorum, güvenli modda açamıyorum, antivirüsü kaldırmak zorunda kaldım çünkü antivirüs bu virüse müdahale edince bilgisayar 1 dk içinde kapanıyor. sizden öğrenmek istediğim şey şu. Acaba bilgisayarımdaki dökümanlarıma zarar gelmeden elimdeki windows 7 cd si ile sistemi onarmam mümkün mü? yok eğer kökten format etılması gerekiyorsa yolu nedir?
  Selamlar

 14. Format en basit çözüm. Boot Camp bölüntüsü formatlanacağı için Mac OS X tarafında bulunan sistem ve belgeleriniz etkilenmez. Yine Mac tarafında Boot Camp diskini görüntüleyerek Windows tarafındaki belgelerin yedeğini alabilirsiniz.

  Format için yazida anlatıldığı gibi Boot Camp Assistant uygulaması ile önce disk birleştirme işlemi yapın. Sonra ilk adımdan başlayarak sıfırdan Windows kurun.

 15. Selamlar ismi guzel insan. Hocam simdi benim soyle bir problemim var . bende imac mevcut. isletim sistemimden de aisri derecede memnunum. fakat ayni derecede de oyun hastasiyim ozellilke pes ve fifa. ikisinide buldum yukledim oynuyorum ama bu seferde oyun ile ilgili patch yani yamalari yukleyemiyorum. hep windows formatin da oluyor yahuu. bunun cozum yolu nedir acaba cok merak ediyorum. tesekkurler

 16. 1) sistem tercihlerinden başlangıç diski tanımlarsanız olur.
  2) Windows’ta sağ tık eklentileri için Google’a danışın.
  3) Modem ayarları veya kablosuz sinyal kalitesi ile ilgili olabilir. Çok fazla olasılık var, teker teker olasılıkları incelemenizi öneririm. (farklı bilgisayar, modem, kullanıcı hesabı vb. testler)

 17. devrim bey merhabalar. yyukaridaki islemlerin nasil yapildigini anladim ancak bende macmini var ve windows 7 yuklemek istiyorum. herhangi bir optik surucu bulunmamakta mac minide. ne yapmam gerekiyor _

 18. .iso formatı bir Windows 7 disk imajı gerekiyor. Optik sürücüsü olan herhangi bir Mac veya PC ile Windows diskinizin imajını oluşturabilirsiniz. Sonrasında Boot Camp uygulaması bu imajı harici USB disk veya flash belleğinize yükleme diski olarak yapılandırır ve bu diski kullanarak yükleme yapmanızı sağlar.

 19. Merhabalar, 20″ olan iMac modelini kullanıyorum. En son sürüm Mountain Lion kullanıyorum, windows 7 kuruyorum ikimci işletim sistemi olarak, zira iş yerinde kullandığım otomasyon programı Mac tarafında çalışmıyor.
  Windowsu kurunca Kablosuz Klavye ve Mouse sorunsuz çalışıyor, ancak haliyle ses ve kamera yok, Boot Camp programını kurunca ise bu kez Klavye ve Mouse çalışmıyor. Aygıt ekleme falan sonradan nafile. Bu konuda yardım ederseniz çok memnun olurum.

 20. Donanım sürücülerini yüklemeniz gerekiyor. Boot Camp ile Windows Support yazılımını yüklemelisiniz.

 21. mrb devrim beybn de macbook’uma win 7 yukledım yalnız internet için sorun çıkıyo bi türlü bağlanamıyorum <> diyor
  lütfen cevabınızı bekliyorum. Teşekkürler

 22. Wi-Fi veya ethernet donanım sürücülerini yüklememiş olabilirsiniz. Boot Camp ile Windows Support yazılımını yüklemelisiniz.

 23. Hocam bilgisayarima BOOTCAMP la windows 7 yuklenmis gayet sorumsuz bir sekilde calismakda ama mac os isletim sistemime kullanici sifresi koyulmus. onu kirmam icin terminale erismem lazim. Bunun icin baslangic sesinden sonra cmd + s tuslarinin yardimiyla terminali acmam gerekli. ama bilgisayar windows 7 den basladigindan bunu yapamiyorum. Bilgisayari mac os den baslatmanin bir yolu varmi.

 24. Şifre kırma konusunda yardımcı olamam.

 25. peki ben windows tarafına bir antivrüs programı indirebilir miyim eset,norton gibi ?

 26. Evet, bilgisayarı Windows ortamında başlattıktan sonra diğer pc’lerde yaptığınız her şeyi yapabilisiniz.

 27. Hocam selam ,
  Bende İmac 7,1 mevcut.Optik sürücüsü arızalı.MAc Os Lion 10.7.4 kurulu.Usb bellek ile kurulumu malesef bir türlü beceremedim.Usb belleğimi Xp yükleme diski yaptım.Testini bir pc de yaptım boot ediliyor ve kurulum başlıyor.Ayrıca konu hakkında biraz bilgi sahibiyim.Cafemde 5 adet imac var.Xp kurulu.Ancak usb den bir türlü boot ettiremedim.Refit ilede denedim olmuyor.

  Yardımlarınızı rica ediyorum.

 28. Serdar;
  Bir de Boot Camp Assistant uygulaması ile başlangıç diski oluşturmayı denemenizi öneririm. Ek olarak XP Service Pack 2 veya 3 olmalı.

 29. Hocam biraz açıklayabilirseniz çok sevinirim.Malum int cafe olduğundan bu şekilde 3 adet makinem yatıyor.Servise verdim ancak 1800 tl gibi uçuk rakamlar aldım.Bir şekilde kendim halletmem gerekiyor.

 30. Hangi servis Windows yüklemek için 1800 TL istedi merak ettim. Yetkili servisler böyle kazık atmaya çalışmazlar.

  Mac OS X 10.7 sürümündeki Boot Camp Assistant uygulamasında “Windows Yükleme Diski Yarat” seçeneği bulunur. iso uzantılı bir Windows yükleme diski imaj dosyasını USB diske başlangıç diski olarak kaydeder.

  Alternatif olarak Windows yüklü başka bir Mac varsa üzerindeki XP’yi diğer Mac’e klonlamak için bu yazıya göz atın.

 31. Şener Keskin :

  Hocam her şey iyi güzel ama ses çıkmıyor bilgisayardan. İnternetteki driverleride kurdum ama çözüm yok. Yardımcı olurmusun ?

 32. Devrim bey merhaba,

  21 ‘ i mac de windows işletim sistemi kurduk ve sorunsuz çalışmakta iken windows tarafında c yi bölerek ufak bir bölüm oluşturmak istedik. Oluştuda . Ancak Mac den eser kalmadı.
  Bilgisayar, Disk Disk yönetiminde Tanımsız olan bölümler şimdi PC tarafında Basit birim olarak görünüyor.

  Alt tuşu X tuşu işe yaramadı Tek Sistem PC görünüyor.

  Lütfen yardı edermisiniz.

 33. Yanlışlıkla Mac bölümüne format atmmışınız. Geçmiş olsun. Yeniden Mac OS yüklemelisiniz. Disk bölme işlemlerini de Windows tarafında değil Mac OS’de bulunan Disk Utility uygulaması ile yapmalısınız.

 34. yıldırım ceylan :

  İlginize teşekkür ederim.

  Peki mac tarafındaki dosyaları kutrarma şansımız varmı.

 35. Veri kurtarma yazılımlarını (örn. Data Rescue) deneyebilirsiniz ama çok hayati dokümanlarınız yoksa uğraşmaya değmeyecektir.

 36. Merhaba Devrim Bey
  MacOsXLion kullanıyorum basarı ile kurdum win7 yıl ancak çok geçmeden farkına vardım ki Apple in yeri bambaşka tekrar win7 yıl kaldırıp eskiye geri dondüm.
  Açıklamalarınız için çok teşekkürler.

 37. Devrim hocam size bir sorum olacak, ben 6 ay önce mac air 11″ aldım 64 gb ssd disk bulunuyor bildiğiniz gibi, sizin bu güzel yazınızla ben de kurdum windows’u lakin diskte yer kalmadı, iki işletim sistemi kullanmak için 64 gb çok az, snow leopard ne kadar muhteşem de olsa ben bir windows kullanıcısyım, snow leopard işletim sistemini nasıl silebilirim ? yani bilgisayarın 64 gb diskini tamamen windows olarak kullanmak için ne yapabilrim ?

  Saygılarımla

 38. Silme ve genişletme işlemini Windows ortamında yapmanız gerekiyor. Disk Management veya 3. parti bir disk yönetim uygulaması ile Mac OS X yüklü bölüntüyü silebilir ve oluşan boş alanı Windows bölümüne ekleyebilirsiniz. Aktif Windows kullanıcısı olmadığım için Windows uygulamaları hakkında öneride bulunamam ama şu bağlantıya göz atmanızı öneririm:

  http://www.howtogeek.com/howto/windows-vista/resize-a-partition-for-free-in-windows-vista/

  Mac OS X’i terk etmeniz kötü olmuş…

 39. Çok sağolun, birşey daha sorucam, snow leopard’ın içine vmware gibi bir program kurup içine windows 7 kurmak nasıl olur ? Şimdi böylelikle, 64 gb da çok az gerçekten, bilgisayara .net, dreamweaver ve photoshop kurmam lazım.

 40. Emulator kullanmak kayda değer yer tasarrufu sağlamayacağı gibi performans kaybına neden olur. Ek harici bir diskle çalışmak en mantıklısı.

 41. Çok sağolun Devrim bey, peki mac os bulunan bölümü silmeden oranın boş alanını windowsa aktarma şansım yok mu. peki o bölümü silsem ne olacak bir daha yüklemenin yolu nedir ? parayla mı almam lazım? işletim sistemi olayını anlamadım ben bu mac dünyasında. ben aldığımda bir işletim sistemi var e ya çökse ne olacak ? nasıl yükleyecem, çünkü dvd yok çünkü…

 42. Bu bağlantıya göz atmanızı öneririm. 10.7 ve sonrasında Mac OS X işletim sistemi internetten satın alınarak indiriliyor. Bir kez satın aldıktan sonra, ileride yapacağınız yüklemeler için para ödemiyorsunuz. Bigisayarınızda Recovery Partition varsa açılışta alt tuşu ile bu bölüntüden başlatıp yeni sistem yükleyebilirsiniz. Yoksa Apple’ın sitesinden recovery disk assistant uygulamasını indirebilirsiniz.

 43. selamlar, benim dvd rom’um calismadigi icin windows’u .iso olarak bilgisayarima indirdim ve bunu external bir hard disk uzerinden kurmak istiyorum..

  bu .iso dosyasini bootcamp’in gorup de yuklemeye baslamasi icin ne yapmam gerekiyor acaba?

  tesekkurler..

 44. ‘bootcamp insert your windows installer disc and wait a few seconds for the disc to be recognized’

  denedigimde boyle bir hata veriyor bana..

 45. Boot Camp Assistant uygulamasında, karşınıza çıkacak olan “Windows 7 yükleme diski yarat” seçeneğini kullanmalısınız.

 46. Devrim bey merhaba;

  Ne kadar taraftarı olmasam da mac içine w7 yüklemenin, Corel programını kullanmak için mecbur kalıyorum.sadece açıp farklı programa export edicem kalan işlemler yine mac de yapılacak. Ama tedirgin olduğum konu şu, W7 kurduğumda mac’in performansını ne kadar etkileyecek? Grafik üzerine çalıştığım için performans önemli bir kaç araştırma yaptım ama sizin yazınızı ve yorumlarınızı okuduktan sonra birde sizin fikrinizi almak istedim, teşekkürler.

 47. İki sistemin performans olarak birbirlerine etkileri yoktur. Bağımsız çalışırlar.

 48. Merhabalar;

  Macbook Air cihaza (O.S. ver. 10.6.8) bootcamp ile windows 7 kurmak istiyorum fakat sürücü ve yazılımları indirme seçeneği geldiğinde, internetten indirme ya da Mac OS X CD/DVD’den kurulum seçeneklerinden hangisini seçersem seçeyim, disk üzerinde 27 gb kullanılabilir alan olmasına rağmen, uyarı olarak en az 10 gb boş alan gerekmektedir uyarı alıyorum ve ilerleyemiyorum. Sorunla ilgili görüşlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum, teşekkürler.

 49. Aldığınız uyarıdan bağımsız olarak, Windows 7 için 20 gb bir alana ihtiyacınız var. Uyarı konusu çözülse bile kalan 7 gb alan da sizin Mac OS X kullanmanız için elverişli olmaz.

 50. Merhaba,
  Benim mac’da windows vista yüklüydü. Ama iuanda işletim sistemi seçeneklerinde vistayı seçince açılışta siyah ekranda hata veriyor ve açılmıyor. Güvenli modda denedim yinede açılmadı.
  İşin enteresan yanı mac kısmında hardiske bakınca yalnızca mac görümüyor. Boot camp asistlede çalıştırınca yalnızca mac görünüyor windows partitonu hiç görünmüyor. Bu durumda windowsu nasıl onarabilirim veye yeniden windows kurmak için ne yapmam gerekiyor.
  İyi çalışmalar…
  Teşekkürler

Yorumlar