Kategoriler
Apple

Boot Camp 1: Bir Mac Üzerine Windows Yüklemek


Merhaba,
Boot Camp, Apple’ın Intel işlemcili bir Mac üzerine Windows işletim sistemi yüklenmesi amacıyla oluşturduğu bir yazılımdır. Boot Camp, Mac OS X 10.5 ve 10.6 işletim sistemleri ile birlikte yerleşik olarak yüklenmektedir. Yazının devamında bir Mac üzerine Windows kurulumunu adım adım izleyebilirsiniz.

Nelere İhtiyacınız Var?

 • USB klavye ve fare, veya yerleşik klavye ve trackpad
 • Mac OS X 10.6 ve üstü (Mac OS X’in en son sürümü tavsiye olunur)
 • Minimum 10gb boş disk alanı.
 • Yerleşik veya harici bir optik sürücü
 • Mac OS X 10.6 yükleme diski
 • Windows XP Home veya Professional sürümü (Service Pack 2 veya üstü ile birlikte)
 • Windows Vista Home Basic, Home Premium, Business veya Ultimate
 • Windows 7 Home Basic, Home Premium, Business veya Ultimate

32 bit mi 64 bit mi?

32 bit Windows XP ve Windows Vista

Intel işlemcili tüm Mac bilgisayarlara 32 bit Windows XP ve Windows Vista işletim sistemi sürümlerini yükleyebilirsiniz. 64 bit Windows XP sürümü yüklenmesi önerilmez.

32 bit Windows 7

 • 2007 ve sonrasında üretilen tüm iMac, MacBook Pro
 • Tüm Intel işlemcili Mac Pro, MacBook ve Mac Mini

modellerine yüklenebilir.

64 bit Windows 7 ve Windows Vista

 • 2008 ve sonrasında üretilen Mac Pro veya MacBook Pro
 • 2009 ve sonrasında üretilen iMac veya MacBook
modellerine yüklenebilir.

Yükleme Adımları

1. Adım: Boot Camp yazılımını güncelleyin

Elma menüsünde yer alan Software Update menüsünü kullanarak veya http://www.apple.com/support/bootcamp adresini ziyaret ederek Boot Camp yazılımınızı güncelleyin.

2. Adım: Boot Camp Assistant’ı çalıştırın

Bilgisayarda bulunan bir Admin kullanıcı hesabı ile oturum açarak diğer tüm açık kullanıcı hesaplarını kapatın.

Applications/Utilities klasöründe yer alan Boot Camp Assistant uygulamasını açın.

İsterseniz, sağ alt köşede yer alan Print Installation & Setup Guide düğmesini kullanarak yükleme yönergelerinin yer aldığı bir yazıcı çıktısı edinebilirsiniz.

Continue düğmesine basarak bir sonraki adıma ilerleyin.

 

Mac OS X Lion kullanıcıları için güncelleme:

Mac OS X Lion kullanıyor ve elinizde Mac OS X Lion yükleme diski yoksa, Windows işletim sisteminin ihtayaç duyacağı donanım sürücülerini internetten indirebilirsiniz. İndirdiğiniz sürücü paketini bir pc formatlı usb belleğe kaydederek  Windows sistemine yükleyebilirsiniz.

 

 

 

Continue düğmesine basarak ilerleyin.

 

 

Bilgisayarınıza Windows yüklemek için ikinci bir fiziksel diske veya sanal bir disk bölüntüsüne (partition) ihtiyacınız bulunuyor. Eğer bilgisayarınızda Windows kurulumu için ayırdığınız 2. bir harddisk’iniz veya bir disk bölüntünüz varsa Start the Windows installer opsiyonunu seçerek devam edebilirsiniz. Windows yükleyeceğiniz disk mutlaka yerel bir disk olmalıdır. Harici bir diske Boot Camp ile Windows yüklenemez.

Eğer bilgisayarınızın disk yapısı tek bir bölüntüden oluşuyorsa Create or remove a Windows Partition seçeneği ile ilerleyin. Boot Camp Assistant sizin için bir disk bölüntüsü oluşturacaktır.

İki bölüntü arasında bulunan noktayı kullanarak Windows için ayıracağınız disk alanını ayarlayabilirsiniz. Sonrasında Partition düğmesine basarak işlemi tamamlayın.

(Boot Camp ile yapılan disk bölme (partition oluşturma) veya bölüntüleri birleştirme işlemleri, format gerektirmeyen işlemler oldukları için  hard diskte yer alan verileri silmez.)

3. Adım Windows yükleme

Bölüntü işlemini tamamladıktan sonra bilgisayarınıza Windows işletim sistemi diskini takın. Boot Camp uygulamasında Start the Windows installer opsiyonunu seçerek Windows yükleme işlemini başlatın.

Bu işlem sonrasında bilgisayarınız kendini yeniden başlatarak Windows kurulum ekranına yönlendirecektir.

Boot Camp Assistant, disk bölüntüsü oluştururken, bölüntüyü FAT 32 formatında oluşturur. Listeden BOOTCAMP için oluşturulan disk bölüntüsünü veya diski seçerek sağ alt köşede yer alan Drive options sekmesine tıklayın.

Pencerenin alt bölümünde yer alan seçeneklerden Format sekmesine tıklayarak diski Windows yüklenebilmesi için tekrar formatlayın.

Format işleminden sonra, yükleme yönergelerini takip ederek Windows kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

4. Adım: Windows için Boot Camp sürücülerinin yüklenmesi.

Mac OS X 10.6 yükleme diski hybrid bir disktir. Disk, Windows işletim sistemi altında bilgisayara takıldığında, Windows için donanım sürücülerinin yer aldığı Boot Camp bölümü görüntülenebilir.

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı Windows işletim sistemi ile açılacaktır. Mac OS X yükleme diskini bilgisayarınıza takarak Boot Camp sürücülerini yükleyin. Mac OS X Lion kullanıyorsanız, Boot Camp Assistant uygulaması ile indirdiğiniz Windows Suport Software yazılımını yükleyin.

Windows başarı ile kuruldu.

Bilgisayarı Windows ile Başlatmak

Bilgisayarınızı Windows işletim sistemi ile başlatmanın 2 pratik yolu bulunuyor.

Birincisi, System Preferences > Startup Disk denetimlerinden Windows diskini seçerek bilgisyarı yeniden başlatmak.

İkincisi, bilgisayar açılırken alt tuşuna basılı tutarak işletim sistemi yüklü diskleri görüntüleyerek seçim yapmak.

Windows İşletim Sistemi ve Disk Bölüntüsünü İptal Etmek

Bir Mac’e Windows yükledikten sonra, aslında Mac OS X’in yakınından bile geçemeyeceğini anladınız ve işlemi iptal etmek istiyorsanız bu işlem oldukça pratik.

Eğer Windows işletim sistemini, bilgisayarınızda bulunan 2. bir fiziksel diske yüklediyseniz Applications/Utilities klasöründe yer alan Disk Utility uygulamasını kullanarak Erase sekmesinden bu diski tekrar Mac OS formatında formatlayabilirsiniz.

Eğer Boot Camp Assistant ile bir disk bölüntüsü (oluşturduysanız;

Applications/Utilities klasöründe yer alan Boot Camp Assistant uygulamasını açın. Create or Remove a Windows Partition opsiyonunu seçerek ilerleyin.

Sonraki adımda diskiniz tek parça olarak görüntülenecektir.

Restore düğmesine basarak Boot Camp bölüntüsünü (Boot Camp Partition) silebilirsiniz. Disk bölüntüsü ve tüm Windows işletim sistemi + Windows belgeleri silinerek diskiniz eski haline döndürülecektir.

 

Sık karşılaşılan problemler ve çözümleri:

Windows ortamında karşılaşabileceğiniz problemler genellikle donanım sürücü yazılımı ile ilgilidir.
Bilgisayarın ses, ekran, wireless, ethernet, klavye, mouse vb. donanımlarının Windows tarafından tanınmaması, internete bağlanamama, hoparlörlerden ses gelmemesi  durumunda;
• Yazının girişinde belirtilen bilgisayarınızın donanımına uygun 32 veya 64 bit doğru Windows versiyonunu yüklediğinize emin olun.
• Mac OS X 10.6 ve 105 işletim sistemlerinde, bilgisayar ile birlikte gelen yükleme diskini kullanarak Boot Camp sürücülerini yüklediğinizden emin olun.
[Mac OS X Lion kullanıcıları için] Boot Camp kurulumu esnasında Windows sürücülerini yüklemediyseniz, daha sonra Boot Camp Assistant uygulamasını çalıştırarak en güncel Windows destek yazılımını indirebilirsiniz.
• Windows’un Türkçe sürümlerinde (özellikle Ultimate olmayan Home vb. versiyonlarında) sürücü problemi yaşıyorsanız Windows sistem dil ayarlarını İNGİLİZCE yaptıktan sonra Windows işletim sistemini yeniden başlatmayı ve donanım sürücülerini yüklemeyi deneyebilirsiniz.
• Windows ortamında, Apple Software Update uygulamasını kullanarak Boot Camp güncellemelerini kontrol edin.
• Bilgisayarınızda DVD sürücü yoksa, DVD sürücünüz arızalı veya elinizde Windows yükleme diski yoksa, Boot Camp Assistant uygulaması yardımıyla .iso uzantılı Windows 7 yükleme diskini bir usb flash belleğe aktararak yükleme işlemini usb flash bellek üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için Mac OS X 10.7 ve Windows 7 kullanmalısınız.
• Bilgisayarı Windows işletim sisteminden başlatmak ile ilgili bir problem yaşıyorsanız aşağıdaki iki adımı kontrol etmenizi öneririm;
1) Sistem Tercihleri / Başlangıç Diski denetimleri listesinde Boot Camp diskini görünür olduğunu kontrol etmek. Eğer bilgisayarın başlatılabileceği “kullanılabilir” bir Windows işletim sistemi yüklendiyse bu listede görülmesi gerekir. Listeden Windows’u seçerek veya açılışta alt tuşuna basılı tutarak bilgisayarı Windows ile başlatılabilir.

2) Uygulamalar / İzlenceler klasöründe yer alan Disk İzlencesi uygulamasını açarak bilgisayarda kaç tane disk bölüntüsü (partition) olduğunu, bunların formatlarını ve kapasite-doluluk bilgilerini analiz edebilirsiniz. Genellikle sık yapılan yanlışlardan bir tanesi Windows kurulum ekranında yanlış format işlemi oluyor.

Son olarak, yazının altındaki yorumlarda da birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz. Soru sormadan önce lütfen yorumları da okuyunuz.

“Boot Camp 1: Bir Mac Üzerine Windows Yüklemek” için 381 yanıt

Boot Camp yardımcısı ile Windows diskini görememeniz normal. Windows yüklüyse diskleri birleştirme modunda açılır.

Applications/Utilities/Disk Utility uygulaması ile onarım yapmayı deneyebilirsiniz.

merhaba devrim bey benim birkaç sorum olacak macbook air var düşünüyorum fakat aldıktan sonra bootcamp ile windows yüklesem hem windows hem mac osa geri dönebilirmiyim yani ben windows ve mac osu ikisini bir arada kullanabilirmiyim kıyamıyorm mace yani kulanacaksak sırf windows veya macmi kullanıcaz ikincisi shift ctrl gibi tuşları oyunlarda nasıl kullanırım yardımcı olursunuz sevinirim

devrim bey windowsdayken nasıl mac osa nasıl geri döne bilirim döndükden sonra tekrar windowsa dönebilirimiyim yoksa birinimi kullanmak zorundayız

Merhaba devrim bey benim bi sorum olucak. Mac’e Windows yüklerken iptal ettim ve tüm pencereleri kapattım baştan başlattığımda bilgisayarı hiçbir tuş çalışmıyor ve önümde sadece – No bootable device — insert boot disk and press any key – diyor Ben mac bölümüne geçemiyorum ve şuan çok acil bir işim vardı. Umarım yardım edersiniz saolun..

Bilgisayarı alt tuşuna basılı tutarak Mac bölüntüsünden başlatabilirsiniz. Sonrasında Sistem Tercihleri/Başlangıç Diski ayarını düzenlemeyi unutmayın.

Devrim Bey Merhaba

Çok nadir olarak windows ihtiyacım oluyor. 500 gb olan harici diskime windows kurarak gereken yerlerde macbook a bağlasam windows kullanabilir miyim ? Bu konu ile ilgili bir tecrübeniz oldu mu ?

Teşekkürler

Merhaba Devrim bey ,çok rica ediyorum lütfen bu konu hakkında bana yardımcı olursanız size minnettar olurum yoksa bu laptopu parçalaycağım öncelikle 1. derede prof. mac kullanıcısı değilim tasarımcı olarak görev yağtığım için genel olarak adobe ve autodesk programları için macbookpro almıştım benim pc şuan revize edilmiş son hali ile macbook pro 13.3 mac os x 10.7.5 2.23 ghz core 2 duo 4 X2 =8 GB DDR3 Ram a sahip bir laptop yaklaşık olarak bir kaç ay evvel laptopa burdan aldığım yardımlarla win 7 kurdum ancak aktivatasyon yağmadığım için 1 ay sonra laptop mac os x de iken finder sürekli restore windows hatası verip zıplayıp durdu yaptığım hiçbir şey durduramadı en son yeni bir kullanıcı açıp ordan yüklü dosya ve programlarıma ulaşabildim ve hala öylece devam ediyorum win. kaldırdıktan sonra bunu yaptı şimdi ben 3d max ve autocad programları için bu dünyanın parasına aldığım makinaya önce OS X lion kurup belirli bir gb da windows kurmak zorundayım ancak sorunlarım o kadar çok ki biliyorum biraz uzun ama ne olur anlayın beni 1.pc ilk aldığım performansda nerdeyse ilk aldığımda 2 gb olan ramlar 8 oldu hala değişen bişey yok 2. macbookpro yu 2010 da almıştım sonra apple storedan ödemesini yapıp osx lion aldım şimdi ben bu pc yi aldığımda verilen dvd ler ile format atarsam os x lion nu apple store dan tekrar indirebileceğim i söyleyeceksiniz ancak apple store hesabımda daha önceden ve güncel indirdiğim programların hepsi görünyor ama 30 dolar verip adlığım osx lion yok eskiden görünüyordu ama şimdi yok bu iş nasıl olacak ? windows 7 kurucam driverları flash yada dvd için indirmek isityorum nette bağlı ama aynen şunu diyor”Can’t install Windows Support Software because you are not connected to the Internet. halbuki internet var onuda geçtim win 7 hiçbir şekilde kurulmıyor zaten takmadığım dvd kalmadı sadece bir kez orjin dvd(birinden rica minnet almıştım) ile kurabilmiştim ama oda bilgisayarmı mahvetti benim autocad ve 3d max kullanmam ve bu programlarda kendimi geliştirmem lazım ne bunlar için yeniden pc alacak bi param kaldı nede yapacak başka bişey en son bütün sıkıntılarımı burdan siz değerli mac uzmanı hocama aktarmak istedim şimdi yapmak istediğim ilk şey laptopa format atabilmek sonrada win 7 kurup biran evvel eğitime devam etmek rica ediyorum bana yardım edin….:'(
Saygılarımla
Emre Yaprak

Merhaba, sorulara madde madde cevap vereyim;

1. Performans Sorunu
Applications/Utilities/Apple System Profiler uygulaması (veya elma menüsü > about this mac > more) ile toplamda 8gb ram’in kullanılabilir olduğunu kontrol edin. Performans ile ilgili sıkıntılar için şu uygulamalar ile sistem bakımı yapılarak sistem performansı iyileştirilebilir:

OnyX (günlük, haftalık ve aylık bakım scriptlerini çalıştırın) Ayda bir bakım yapmak faydalıdır.)

iDefrag (Sabit disk üzerindeki defragmantasyonları düzeltir, ayda bir uygulamak faydalıdır.)

CleanMyMac

2. Lion Yükleme Sorunu
Mac App Store hesabı ile satın alınmasına rağmen Lion App Store’da ücretli görünüyorsa Apple Destek sayfalarındaki şu başlığa göz atın.

Bunun yanında yeni sistem yüklemek için bir üst versiyon 10.8 Mountain Lion alarak yüklemek daha mantıklı olur.
Ek olarak, App Store’dan indirilen Lion ve Mountain Lion poketini harici bir diske veya flash belleğe sistem yükleme diski olarak kopyalamak acil durumlarda sistem yüklemek için çok daha pratik olacaktır.

Lion veya Mountain Lion’u harici bir diske sistem yükleme diski formatında kopyalamak için şu yazıya göz atın.

Mevcut sistem üzerine doğrudan tekrar sistem yüklenirse kullanıcı hesabı, belgeler ve tüm ayarlar olduğu gibi muhafaza edilir. Diske format atılarak yeni sistem yüklenecekse öncesinde belgelerin yedeğinin alınması unutulmamalıdır.

3. Windows 7 Yükleme Sorunu
Bu konuda daha önce de benzer sorulara hep aynı cevabı verdim: Boot Camp’in kopya dvd’ler ile arası pek iyi değil.
Alternatif çözüm olarak 4 gb veya daha yüksek kapasiteli bir usb belleği Boot Camp yardımıyla Windows yükleme diskine dönüştürebilirsiniz.

• Windows diskini bilgisayara takın.
• Applications / Utilities / Disk Utility uygulamasını açın.
• Sol sütundan Windows diskini seçerek File / New / Disk Image From menüsünü kullanarak dvd içeriğini DVD/CD Master formatında (.cdr uzantılı) kaydedin.
• İşlem tamamlandıktan sonra .cdr olan dosya uzantısını .iso olarak değiştirin.
• Boot Camp uygulamasında Create a Windows 7 install disk seçeneği ile .iso uzantılı dvd kopyasını usb belleğe aktarabilir ve Windows yükleme diski olarak kullanabilirsiniz.

Windows sürücülerini internetten indiremiyorsanız elinizdeki bilgisayara ait orijinal sistem diskini kullanabilirsiniz. 1 numaralı sistem yükleme diski, Windows ortamında bilgisayara takıldığında Windows sürücülerinin bulunduğu disk bölüntüsü görüntülenerek sürücüler yüklenebilir.

size nasıl teşekkür edeceğimi bilmiyorum Çok tşk ederim dediklerinizi yapmaya başlıyorum 🙂 sağolun varolun sağlıcakla kalın ara sıra sizi rahatsız edebilirm yine

Devrim bey sizi tekrardan rahatsız ettiğim için üzgünüm dediğiniz gibi yaptım önce osx lion u apple store da bulup indirdim sonra bootcamp dan disk ayırıp partion işlemine geçtim ancak donduğunu sanıp partion yaparken makinayı kapatıp yeniden başlattım şimdi tekrar bootcamp dediğimde aşağıdaki uyarıyı veriyor 🙁
The startup disk does not have enough space to be partitioned.
You must have at least 10 GB of free space available.

Devrim bey merhaba yardımlarınız için size candan teşekkürlerimi sunuyorum mac’i formatlayıp snow leopard ‘ı kurdum burda belirttiğiniz linkten de osx lion’u indirip flash disc’e aktardım yalnız burda bir sorun oluştu laptopu restart edip alt ile flash sürücüyü seçip installa os x lion dediğimde agree deyip yüklenecek sürücüyü seç sekmesinde hiçbir şekilde unitelid (yani hardisc) i seçmiyor ve flash disc ‘in alt kısmında da this loced gibi bir bilgi var burda kaldım 🙁

Sabit disk Mac OS X Extended Journaled formatında olmalı. Lion yükleme diskinden bilgisayarı başlatarak öncelikle disk utility uygulamasını çalıştırın. Burada diskin formatını görebilir, gerekiyorsa tekrar Mac format atabilirsiniz.

Bu makaledeki Volume Scheme ile ilgili bölüme göz atmanızda fayda var.

Pardon rahatsiz edecem ama bende korsan win 7 cd si var sorun olur mu bilemiyorum cd yi takinca installa basiyorum bi sure iniyor daha sonrada
THE DISK CANNOT BE PARTIONED BECAUSE SOME FILES CANNOT BE MOVED
diyor lutfen yardimci olabilir misiniz

Devrim bey selamlar saygılar ben sizin yardımlarınızla macbook pro ma hem format attım hem wiin kurdum ancak şimdi bir sorunum var toshiba marka 750 gb lık taşınabilir harddisck im hiçbir sorun yokken dosya aktarımı ve saklaması yapıyordu ancak şuan itibariyle birden bire mac os x de iken herhangi bir dosyayı harddisce aktaramıyorum acaba neden böyle bir sorun oluştu yardımlarınızı rica ediyorum

Devrim bey iyi günler
Mac book proya direkt olarak windows kurulabilirmi yani hiç osx kurmadan bilginiz varmı acaba
Teşekkürler

Kurulabilir. Ama Boot Camp Assistant uygulaması olmadan internetten donanım sürücülerini indiremezsiniz. Bilgisayarın orijinal Mac OS sistem diski varsa o diskteki Windows donanım sürücüleri kullanılabilir.

merhaba,windows yüklemiştim bilgisayara çok nadir kullanıyordum.en son 1-1.5 ay önce windowsu açmıştım.Bugün açmak istediğimde açamadım. Önceden sistem tercihleri-başlangıç diski bölümüne gelip bootcamp i seçip yeniden başlat dediğim zaman windows açılıyordu fakat şimdi başlangıç diski bölümünde bootcamp yok yani görünmüyor. bilgisayarı yeniden başlatıyorum apple logosunu gördüğüm andan itibaren alt tuşuna basılı tutuyorum ama yine mac açılıyor. Sizce neden bir sorun mu oluşmuş ya da neden ben windowsu açmayı başaramadım yardımcı olursanız çok sevinirim .

Açılış sesini duyar duymaz alt tuşuna basın, elma logosunu beklemeyin. Ayrıca Disk İzlencesi uygulamasından Boot Camp disk bölüntüsünün görünüp görünmediğini kontrol edin. Yanlışlıkla bölüntüyü silmiş olabilirsiniz.

merhabalar kendi macbook pro ma windows 7 yükledim ancak donanım sürücülerini yüklemeye çalıştığımda bütün sürücüler yüklenmiyor yardım edermisiniz.

merhaba, early 2011 macbook pro’mun dvd-rw ı bozulduğu için windowsu cd den kuramıyorum. Windows’u flash disk’e atıp bootcamp ile yükleme yapabilirmiyim. Nasıl yapıldığı konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Teşkkürler.

Öncelikle .iso uzantılı bir Windows disk imajına ihtiyacınız var. Boot Camp Assistant uygulamasında Windows 7 yükleme diski yarat seçeneği ile yönergeleri izleyerek flash disk üzeriden yükleme yapabilirsiniz.

Mac OS X 10.7 ve ve 10.8’de çıkar ilgili seçenek. Daha eski bir sürüm kullanıyorsanız .iso imajını Disk Utility uygulamasının “restore” özelliği ile flash diske aktarabilirsiniz. Restore işlemi örneği için bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

Merhaba bende macbook pro 15inch var. Dediklerinizi yaptım yalnız bende orjinal windows7 cdsi bulunmadığından .iso dosyasını usb belleğe atıp bir disk yarattım. Bootcampte bölüntülemeyi yaptıktan sonra ”start the windows installer” yazmadan direkt kendi kendine başlatıyor ve açılışa ”no bootable device-no disc” filan diyor.Lütfen diskinizi takınız ve bir tuşa basınız diyor.Sorun ne olabilir acaba?

Usb bellekteki Windows, düzgün başlatılamadığı için o uyarı çıkıyor. .iso dosyası bozuk veya flash belleğe disk imajını kopyalama yönteminiz hatalı olabilir.

devrim bey merhaba.bilgisayarımda vista yüklüydü bunu win 7 çevirmiştim ancak bazı uyum sorunları yaşıyorum. tekrar vistaya dönmek istiyorum nasıl yapabilirim. vista cd si yok. sürücüleri internetten indirdim. yardımcı olur musunuz. teşekkürler

3 farklı windows7’de denedim olmadı en son windows8’de oldu ama onunda sürücü desteği yok işte. Elinizde çalışan .iso w7 varsa mailime atabilirmisiniz Devrim bey?

devrim bey merhaba bende win7 home pre orj var fakat servis pack 1 vardır yazıyor uzerınde sızde baska yerlerede baktıgımda 2 ve uzerı ıstıyor ne yapabilirim bu konuda bıde bende macbook air 128 gb ssd var sızce çok sıkışır mı? win tabanlı 1-2 oyun var total 10gb bıle yapmaz. önerilerinizi beklıyorum iyi gunler.

Windows 7 için service pack önemli değil. XP için SP2 zorunluluğu var. Hard disk kapasitesi tamamiyle sizin kullanımızla bağlantılı. Bu konuda bir yorum yapamam.

merhaba devrim bey. ben macbook pro bılgısayarıma bootcamp ıle wın7 kurdum. wın7 de ınternet calısmıyo kabloluda kablosuzda calısmıyor nasıl yapabılırım

Devrim bey merhaba,

Macbook air kullanıyorum yaklaşık 2 ay önce windows 7 64 bit kurdum şuan windows 7 kullanıyorum cihazda herhangi bir sorun yok sadece hoparlörden ses çıkmıyor ama kulaklığı takınca ses geliyor.
Diğer işletim sisteminde kulaklıkta da hoparlörden de ses geliyor bunun ile ilgili yardımınızı rica edeceğim..

Yanlış driver mı kurulu acaba , yada driver nerden bulabilirim?

merhaba devrim bey ben boot camp ile windows 7 yi orjinal olarak yükledim ancak bir çok driverı tanımadığı için sildim. onun yerine parallels desktop kullanmaya karar verdim. oyun filan oynamayacağım için boot camp ten vazgeçtim. ben mac te yeniyim. şu anda kullandığım benim ilk mac book prom. şimdi size sorum şu ben boot campi yaptıktan sonra disk bölüntüsünü iptal ettim ve windowsu sildim ancak bilgisayar açılırken kendi kendine boot yapmak istiyor ve bir cd taktıktan sonra tuşa basın diyor. bunu nasıl ortadan kaldırabilirim. yani direk mac os ile nasıl başlatabilirim. şimdiden teşekkür ederim.

devrim bey merhaba sizin dedgınız gibi win7 mı yukledım 2 haftadrda kulanıyorum gayet memnunum tesekkr ederım.ama bilgsayar acıldgında oncelık windows gelıyo alt a basıp deiştrmem gerekıyor her defasında ben oncelık mac os olsun ıstıyorm gerektgnde ben win e cevıreyım bunu nasıl ayarlıyabiliriz?

MErhaba a1181 bir macbook um var acaba buna windows 7 yüklenir mi bilgilerime bi şey olur mu ve 32 bit mi 64 bit mi kurmalı? şimdiden teşekkürler

abi kolay gelsın ya ben yaptım herseyı sonra vin 8 yukledım bana soyle bı hata verdı . ılk olarak yukledım adımları gectım vın 8 de sonra onume soyle bse cıktı vın 8 ‘ın anahtarı yanı DVD’nın uzerınde yazan anahtarı. mesela XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX boyle dıo ben raskele attım sonra 4-5 defa denıdım kapat dedım bılgısayara onume sıyah ekran cıktı şöyle yazıyor ”no bootable device insert boot disk and press any key” çevirisi ”önyüklenebilir aygıt ekleme önyükleme disk ve herhangi bir tuşa basın” napacam bılmıyorum kullandıgım bılgısayar imac yenı surumu en yenısı yanı yalwarırım yardım et kolay gelsın…

Merhaba Devrim Bey;
13.3 inch macbook prom var. İşletim sistemi OS X 10.8.2lerde de aynı işlemleri uygulayıp windows yükleyebiliyor muyuz? Hangi windows işletim sistemini yüklemeliyim? Bu arada bende osx in cdsi kutudan çıkmamıştı 4. adımda osx i tekrar yüklememizi yazmışsınız cdyi nerden bulabilirim?

Merhabalar Devrim bey;
Ben 3 yıldır mac kullanıcısıyım iş yerimde de evimde de mac kullanıyorum. Sorunum evdeki macbook’umla ilgili. Aynı anda hem iş yerinde ki imac’e hemde kendi macbookuma format attım geçenlerde. Windows kuruluydu ve silerken onları da formatladım güzelce hepsi gitsin tekrardan yüklerim diye ancak iş yerindekine hepsini sorunsuz yaptığım halde macbookuma windows kuramıyorum. Driverları yükledim her şeyi yaptım macbookumda anormal olan iki şey var. biri sağ üst köşedeki arama tuşunda (büyüteç’te ) harici hard disk takılı değilse hiç bir şeyi aramıyor. ikincisi windows’u boot cample her şey normal bir şekilde ilerlerken “start to windows intaller” dedikten sonra kendini başlattığında insert boot device gibi bir şey yazıyor flash diskle de denedim dvd ile de ancak başarılı olamıyorum. Windowsa kesinlikle ihtiaycım var siz ce sorun nedir? Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler.

Spotlight veri tabanını sıfırlamak için;
– Sistem Tercihleri/Spotlight/Gizlilik denetimlerini açın.
– Sol alt köşedeki + düğmesine tıklayarak bilgisayarınızın ana diskini seçin (Macintosh HD veya hangi isim tanımlıysa) ve işlemi onaylayın.
– Sol alt köşedeki – düğmesine tıklayarak disk ismini listeden silin.

Spotlight veri tabanı güncellenecektir.

Boot Camp ile ilgili sorun büyük ihtimalle MacBook’un diski okuyamamasından kaynaklanıyor. Belirli bir süre sonra optik sürücüler tozlanma veya fiziksel arızalar nedeniyle disk ayırt etmeye başlıyor. Yazıdaki yönergeleri uygulayarak flash disk ile tekrar yüklemeyi deneyin. Alternatif olarak diğer bu yazıdaki yönergeler ile diğer bilgisayardaki Boot Camp bölüntüsünü MacBook’a kopyalayın.

devrım bey ben mac os x kullanıcısıyım.soyle bır sorun oluştu.boot camp le kurduğum işletım sıstemı win 8 64 bt.yalnız ben boot campın dısk alanını 20 gb degıstırmeden yaptım.bunu windowsu kaldırmadan nasıl halledebılırım.diski büyütme imkanım var mı? sımdıden teşekkür ederım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir